رکود گریبان بزرگترین کارخانه نهاوند را گرفت

 رکود گریبان بزرگترین کارخانه نهاوند را گرفت

به گزارش سراج24،بنابر اظهارات مدیران و کارشناسان اقتصادی در صنایع مادر و زیرساختی غیرنفتی مانند سیمان اگر بازاریابی و صادرات خوبی انجام پذیرد آن وقت است که هم ارز وارد کشور می‌شود و هم چرخه‌های تولید به خوبی می‌چرخد و در نهایت به اشتغال پایدار می‌انجامد ولی این روزها با توجه به تحریم‌های ظالمانه غرب و اوضاع نا به سامان منطقه و همچنین رکود ساخت و ساز در کشور وضعیت صادرات سیمان در نهاوند به شدت کاهش یافته است.

کارخانه سیمان نهاوند که با ظرفیت تولید روزانه 3300 تن آغاز به‌کار کرد و 1000 تن از تولید آن به کشور همسایه یعنی عراق صادر می‌شد ولی امروز این میزان صادرات به 70 تن در روز کاهش یافته است چرا که کشورهای اروپایی موقعیت در بازار عراق را در خطر می‌دیدند و برای فشار به ایران بلافاصله دست به کار شدند و تکلونوژی اولیه ساخت سیمان را به سرعت در اختیار عراق جنگ زده قرار دادند و این شد یکی از عوامل کاهش تقاضای واردات سیمان عراق از ایران که ضربه بزرگی به این صنعت در شهرستان نهاوند زد.

به همین منظور پای درد دل مسئولان و مدیران کارخانه سیمان و مسئولان شهرستانی نشستیم تا با ارائه راهکارهای منطقی بتوانیم حداقل این میزان صادرات را حفظ کنیم و چشم‌داشتی به صادرات در دیگر کشورها داشته باشیم تا بیشتر از این تنها کارخانه بزرگ نهاوند با صدها کارگر و چندین دستگاه کامیون به مرز ورشکستگی نرسد.

مدیرعامل کارخانه سیمان نهاوند اظهار داشت: در حالی که ظرفیت تولید روزانه سیمان نهاوند 3300 تن است ولی به دلیل کاهش صادرات و مشکلات اقتصادی روزانه فقط70 تن سیمان از این شهرستان به خارج از کشور صادر می‌شود.

حسین اکبری گفت: در حالی که رکود اقتصادی گریبان بسیاری از کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی در نقاط مختلف کشور شده است در دو سال اخیر نیز تولید سیمان نهاوند از این رکود بی‌نصیب نمانده به طوری که با کاهش تقاضای صادرات و خرید داخلی و افزایش هزینه‌ها این کارخانه با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده است که فقط غیرت ایرانی و تلاش مهندسان و کارکنان این مجموعه است که مقاومت کرده‌ایم.

کارخانه سیمان نهاوند دارای مجرب‌ترین نیروهای فنی

وی افزود: کارخانه سیمان نهاوند که بهترین و مجربترین کارکنان و پرسنل را در غرب کشور دارد با وجود همه مشکلات اقتصادی مانند کاهش صادرات و خرید داخلی گران شدن بهای گاز، قطعات کارخانه و ده‌ها مورد دیگر با تمام توان بر روی پای خود ایستاد و تعدیل نیرو را حتی انجام نداده است.

مدیرعامل کارخانه سیمان نهاوند بیان کرد: به دلیل تغییر و تحولاتی که در دو سال اخیر با سرمایه‌گذاری کشورهای غربی در صنعت سیمان کشور عراق به وجود آمد و تا حدودی آن کشور خودکفا شد صادرات ما نیز به عراق کاهش یافت به طوری که در مجموع به عراق و چند کشور دیگر روزانه بیش از 1000 تن سیمان صادر می‌کردیم ولی امروز میزان صادرات به شدت کاهش یافته است.

وی عنوان کرد: علاوه بر فشارهای تحریمی، کمبود وسیله حمل و نقل و بالارفتن قیمت حمل بار و معطل ماندن کامیون‌ها در مرز و همچنین نداشتن گمرک مستقل در شهرستان نهاوند زمینه کاهش صادرات سیمان بیش از گذشته را رقم زد.

سیمان نهاوند با کمبود کامیون و اداره گمرک روبه‌رو است

اکبری اظهار داشت: با تمام مشکلاتی که پیش‌روی ما قرار دارد هیچ کدام از کارکنان و پرسنل خود را اخراج نکردیم و بیشتر بدهی قیمت گاز را پرداخت کردیم ولی اگر روند رکود به همین روش به پیش برود کارخانه سیمان نهاوند با مشکلات فراوانی روبه‌رو می‌شود و هیئت مدیره مجبور می‌شود اقداماتی را انجام دهد.

وی بیان کرد: کارخانه سیمان نهاوند برای تولید بیشتر و حمل مواداولیه هیچ مشکلی ندارد ولی کمبود کامیون و نداشتن اداره گمرک در شهرستان و معطلی در مرز عراق عمده مشکل ما است و اعضای هیئت مدیره به دنبال ایجاد ارتباط بیشتر با دیگر کشورها برای صادرات و خروج از رکود موجود در بازار است.

مدیرعامل این واحد صنعتی گفت: مدیران ارشد کارخانه سیمان نهاوند در این مدتی که با رکود مواجه بودیم بیکار نشدند و برای بالابردن کیفیت تولید و آموزش کارکنان مجموعه در ابتدا تمام درجه‌های کیفیت داخلی و خارجی را دریافت کردند در ادامه نیز آزمایشگاه کارخانه را به نیروی فنی متخصص و امکانات روز دنیا مجهز کردند.

وی بیان کرد: در این مدت با تلاش مدیران و پرسنل لوح سه گانه که به سیستم مدیریت یکپارچه IMS معروف است و شامل سه سیستم ایزو 9001 مدیریت کیفیت، ایزو 4001 مدیریت زیست محیطی و OHSAS18001 مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی است را دریافت کردیم.

اکبری با بیان اینکه 80 درصد نیروی کار این واحد تولیدی بومی هستند افزود: به دلیل دریافت گواهینامه‌های متعدد تولید و کیفیت سیمان مرغوب در داخل و خارج از کشور، کشورهای عراق، عمان، یمن، سومالی و اقلیم کردستان مشتریان خوبی برای سیمان نهاوند هستند.

وی با بیان اینکه سیمان نهاوند موفق به کسب نشان لوح و تندیس سیمین صنعت سبز کشور شده است بیان کرد: شاخص‌های اصلی انتخاب واحدهای صنعتی و خدماتی سبز شامل  مدیریت پسماند، خود‌اظهاری و پایش،‌ هوای پاک، عدم آلایندگی و تجهیز سیستم‌های نشان‌دهنده آلایندگی فضای سبز محیط و اطراف کارخانه رعایت نکات بهداشتی و خدماتی است.

مدیر کارخانه سیمان نهاوند نیز با اشاره به مشکلاتی که چرخه تولید سیمان نهاوند را کند کرده است، اظهار داشت: کارخانه سیمان نهاوند با 65 هکتار وسعت و ذخیره 58 کیلومتر مربع معادن سنگ مارن و آهک و با بیش از 80 درصد نیروی بومی و مجهزترین آزمایشگاه در ایران به لحاظ تنوع تولید محصول سیمان با کیفیت بالا توجه مشتریان داخلی و خارجی را به خود جلب کرده است.

حسین خسروانی با اشاره به اینکه کمبود وسیله نقلیه برای حمل سیمان در نهاوند سبب شده است که با 80 درصد ظرفیت اسمی کارخانه کار کنیم گفت: با توجه به رونق صادرات روزانه 200 کامیون و پونکر باید تولیدات ما را حمل کند ولی به دلیل کمبود این امکانات مجبوریم با 80 درصد ظرفیت اسمی کارخانه کار کنیم همچنین نبود اداره گمرک در نهاوند مجبوریم محصول خود را از طریق همدان و یا ملایر به خارج از کشور بفرستیم که سیمان نهاوند به اسم آنها به خارج صادر می‌شود.

وی افزود: کیفیت تجهیزات پالایش کارخانه سیمان نهاوند در حد استانداردهای  اروپای غربی است و سیستم  فیلتر و تجهیزات مربوط به پالایش این کارخانه یکی از بهترین فیلترهای جلوگیری از آلایندگی هوا است و در تولید و بالا بردن راندمان کارخانه و توان نیروی انسانی مفید است.

تولید سیمان در نهاوند ویژه چاه‌های نفت

مدیر کارخانه سیمان نهاوند از تولید محصول جدید این واحد تولیدی برای بنادر و چاه‌های نفت خبر داد و گفت: ظرفیت تولید روزانه ما با چندین تیپ سیمان بیش از سه هزار و 300 تن کلینکر و سالانه بیش از یک میلیون تن سیمان خاکستری تیپ یک و دو و پنج است که علاوه به بازار داخلی به کشورهای خارجی نیز صادر می‌شود.

وی عنوان کرد: سیمان‌های مورد استفاده برای چاه‌های نفت مانند سیمان ساختمانی است با این تفاوت که با اضافه کردن انواع مواد شیمیایی و انجام عملیات خاص تحمل شرایط سخت داخل چاه‌های نفت، مقاومت آن را زیاد می‌کنند و بر اساس مقررات ا.پی.آی، ٦ نوع تیپ سیمان استاندارد برای چاه‌های نفت ساخته می‌شود.

خسروانی افزود: هر روز بین 3 تا 5 هزار تن سیمان به کشور عمان صادر می‌کنیم  البته تعهد ما بیشتر از این میزان است ولی متاسفانه کمبود وسیله نقلیه و مشکلاتی مانند رکود اقتصادی، کم‌شدن ساخت ‌و ساز و قوانین گمرکی سد راه ما در این کار است.

نمایندگی گمرک در نهاوند راه‌اندازی می‌شود

فرماندار شهرستان نهاوند با اشاره به تمامی موفقیت کسب شده زیست محیطی، تولید و واحد نمونه صنعتی شدن در کشور اظهار داشت: کارخانه سیمان نهاوند که به صورت 24 ساعته فعالیت می‌کند و برای 320 نفر که بیش از 80 درصد آنها نهاوندی هستند شغل ایجاد کرده است.

کریم حمیدوند افزود: این کارخانه از استانداردهای کشوری و بین‌المللی مناسب تولیدی و زیست محیطی برخوردار است و بزرگترین کارخانه و واحدهای تولیدی شهرستان است که باید تلاش کنیم کارخانه سیمان نهاوند از تمامی ظرفیت خود با صادرات به کشورهای آفریقایی و اروپایی به جایگاه مهمی در منطقه برسد.

وی گفت: به منظور تسهیل در روند صادرات سعی داریم نمایندگی گمرک را در شهرستان نهاوند افتتاح کنیم تا صادرات از مبدا نهاوند انجام شود و این مشکل پیش روی واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان برطرف شود.


منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

دخل و خرج مردم یکسان نیست و حذف صفر از پول ملی تاثیری نخواهد گذاشت/ حمایت از تولیدکنندگان راهکار برون‌رفت از این شرایط است

منازل حاشیه رودخانه شهر گیان باید تخلیه شود

افزایش احتمال خطر سیلابی شدن در نهاوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha