شهردار مشهد مقدس:

مخالف برج‌سازی و ساخت فضاهای تفریحی در حریم حرم مطهر رضوی هستم

 مخالف برج‌سازی و ساخت فضاهای تفریحی در حریم حرم مطهر رضوی هستم

به گزارش سراج24،سیدصولت مرتضوی ظهر امروز در بیستمین نشست شورای راهبری پیوست فرهنگی و اجتماعی اظهار داشت: در ابتدای کار هدف را درست نشناخته‌ایم و گزارش پیوست نگار بی‌طرفانه نبود بلکه براساس فرضیه‌های اثبات نشده و یک سویه بود البته تلاش و گستردگی کار بسیار شایسته و مناسب است اما نیاز به اصلاحات دارد.

شهردار مشهد مقدس تصریح کرد: میدان شهدا قبل از انقلاب، میدان مجسمه بود و از بعد انقلاب تاکنون هیچ تقاوتی از نظر هویت در آن ایجاد نشده باتوجه به اینکه نام آن تغییر کرده اما فعالیتی که شایسته نام شهدا در این میدان باشد انجام نشده است.

وی با اشاره به اینکه پروژه میدان شهدا از ابتدا به لحاظ امکانات مالی اشتباه آغاز شده است، عنوان کرد: مخالف برج‌سازی و فضاهای تفریحی در حریم حرم مطهر بودم، اما شهرداری از نظر تامین منابع مالی دارای مشکل است و حدود 700 میلیارد تومان بدهی دارد و اکنون پروژه میدان شهدا 70 درصد پیشرفت کرده و نمی‌توانیم آن را متوقف کنیم.

مرتضوی با اشاره به اینکه برخی پروژه‌های میدان شهدا مالک دارند، خاطرنشان کرد: چون پروژه‌ها شریک دارند شهرداری نمی‌تواند به مالکان شخصی حکم کند که مثلاً جنس خارجی نفروشند مگر اینکه این امر به صورت حکم در سراسر کشور اجرایی شود، همچنین با توجه به توصیه‌های رهبر که نباید شهرداری ها املاک مردم را به اجبار تملک کنند باید به حقوق مردم توجه کنیم.

شهردار مشهد مقدس در ادامه افزود: از 3 هزار پلاک در پروژه میدان شهدا فقط پنج پلاک شامل ماده هشت که تملک اجباری هست شده‌اند و بقیه با موافقت خودشان با شهرداری همکاری کرده‌اند، همچنین از نظر مالی و بدهی‌ها وضعیت مناسبی نداریم؛ مثلاً به دلیل بدهی به بانک سپه روزانه حدود 700 هزار تومان سود می‌دهیم.

وی با بیان اینکه طرح میدان شهدا نیاز به اصلاحات دارد، عنوان کرد: میدان شهدا نیاز به مسجد زیبا و ماندگار دارد و چون فضای زیرسطحی برای میدان شهدا تعریف شده فضای سبز طبیعی ندارد که باید توجه شود، همچنین باید ترافیک میدان به صورت مناسب کنترل شود زیرا وجود پارکینگ با ظرفیت 5 هزار ماشین باعث ایجاد ترافیک می‌شود.

مرتضوی ادامه داد: حذف کاربری تجاری از پروژه‌های شمالی و جنوبی بسیار مناسب است، اما منابع نداریم و نیاز به پروژه‌های تجاری و اقتصادی داریم و شهرداری بین بدهی‌ها، مشکلات اقتصادی، مسائل فرهنگی و مذهبی میدان شهدا دچار مشکل شده است.

شهردار مشهد مقدس با اشاره به اینکه در مقام ایده پردازی به دنبال مدینه فاضله هستیم، گفت: پیاده کردن ایده‌ها در عمل بسیار مشکل است مثلا اگر پروژه‌های میدان شهدا  را متوقف کنیم برای قطار شهری که زیرگذر آن زیر میدان است نیز مشکل پیش می‌آید.

 


منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

پرچم گنبد و پوش ضریح حرم مطهر رضوی تعویض شد

بازسازی در مناطق زلزله زده شروع شده است

عکس/ نماز خلبانان امداد در بهترین جای ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha