احتمال ائتلاف کُردها با ارتش سوریه برای مقابله با ترکیه

احتمال ائتلاف کُردها با ارتش سوریه برای مقابله با ترکیه

به گزارش سراج24 ، تحول جدیدی در شمال سوریه پس از اعلام توقف حمله گروه‌های موسوم به درع الفرات(سپرفرات) مورد حمایت ترکیه به شهرک تل‌رفعت در نقطه مرزی همزمان با خبرهایی از تشکیل ائتلاف نظامی شامل نیروهای کردی و سوری برای مقابله با تجاوز نظامی ترکیه صورت گرفته است، ترکیه به صراحت اعلام کرده است برای ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه تلاش می‌کند.

شمال سوریه، پیچیده‌ترین منطقه در بحران سوریه به خاطر تلاقی و تداخل گسترده میان مناطق تحت کنترل ارتش و گروه‌های تروریستی و نزدیکی آن به مرزهای ترکیه و نیز  اهمیت راهبردی شهر حلب در سطح جهانی و حجم گسترده حمایت‌های برخی کشورهای غربی از گروه‌های تروریستی قلمداد می‌شود امکانات و تجهیزات گسترده‌ای که در اختیار آنها قرار می‌دهند تا مانع پیشروی نیروهای ارتش سوریه و متحدانش شوند به ویژه پس از خبرهایی که از نزدیک بودن تشکیل ائتلاف جدید میان نیروهای سوری و کردی برای دفع تجاوز نظامی ترکیه در شمال سوریه حکایت می‌کند.

ارتش سوریه تنها به پیشروی در داخل محله‌های شرقی شهر حلب اکتفا نکرده، بلکه عملیات نظامی را در جنوب غربی و به طور مشخص در محور دانشکده‌های نظامی با هدف تقویت حلقه امنیتی در شرق آن آغاز کرده است که توانست تنها در مدت چند ساعت، گردان پدافند هوایی و تپه استراتژیک«بازو» را از تروریست‌ها پس بگیرد و طرح جبهه تروریستی النصره برای شکستن حلقه محاصره تروریست‌ها در محله‌های شرقی را با شکست روبرو کند.

وزارت خارجه روسیه چند روز پیش اعلام کرده بود که جبهه النصره و دیگر گروه‌های تروریستی همسو از آتش‌بس در حلب برای تقویت خود سوء‌استفاده کرده‌اند. بر اساس این گزارش، جبهه النصره برای حمله تروریستی با شرکت 1200 نفر از جنوب غربی حلب با هدف درهم شکستن حلقه محاصره تروریست‌ها در شرق حلب آماده می‌شود، اما این طرح شکست خورد و ارتش سوریه پس از آوردن استحکامات گسترده از طریق جاده اثریا خناصر از شهر النبک در حومه دمشق، حضور خود را در این مناطق تقویت کرد. ارتش سوریه همچنین در راستای تقویت مواضع و تثبیت آن در شهرک‌ها و روستاهایی که به آن رسید به ویژه در محور الکاستیلو در شمال حلب تا اطراف شهرک‌های نبل و الزهراء گام برداشت.

پیشروی گسترده ارتش سوریه در شمال با عملیات مستمر گروه‌های تروریستی مورد حمایت ترکیه موسوم به سپرفرات علیه گروه‌های مخالف بر اساس اهداف اعلام شده از سوی آنکارا همزمان شده است، اما گروه‌های مورد حمایت ترکیه اخیرا با نیروهای کُردی در محور شهرک تل رفعت در نقطه مرزی برخورد کردند و به مقابله با گروه‌های مورد حمایت ترکیه پرداختند و با مقاومت شدید، طرح آنها برای ورود به این شهرک را با شکست روبرو کردند که سبب شد گروه‌های مورد حمایت ترکیه حملات خود به این شهرک را به بهانه آنچه تحولات بین المللی خواندند، متوقف کنند.

اعلام توقف حملات ترکیه و گروه‌های مورد حمایتش به این شهرک، سئوالات متعددی را مطرح می‌کند به ویژه این‌که گروه‌های تروریستی عملیات موسوم به سپرفرات با هیچ گونه مقاومتی از سوی گروه تروریستی داعش که ترکیه مدعی است حملات گروه‌های مورد حمایتش با هدف بیرون راندن داعشی‌ها صورت می‌گیرد، روبرو نشده است، چرا که گروه‌های تروریستی مورد حمایت ارتش ترکیه به هر شهرک یا روستایی که در اشغال داعش است حمله می‌‌کنند، بلافاصله بر آن مسلط می‌شوند، زیرا داعشی‌ها پیش از ورود گروه‌های مورد حمایت ترکیه بلافاصله این مکان‌ها را تخلیه می‌کنند، اما آنچه در شهرک تل رفعت رخ داد، ترکیه را مهار کرد و همزمان با آن خبرهایی ازتشکیل مقاومت عربی کُردی در شمال سوریه برای توقف تجاوز نظامی ترکیه حکایت می‌کند تا پس از آن بیانیه ارتش سوریه صادر شود و این خبرها را تقویت کند. ارتش سوریه در بیانیه خود تاکید کرده بود دخالت ترکیه تجاوز آشکار به خاک سوریه است و با شیوه‌های مناسب به این تجاوز پاسخ داده خواهد شد.

آیا روزهای آینده شاهد ائتلاف استراتژیک میان ارتش سوریه و گروه‌های کُردی برای مقابله با دخالت ترکیه و گروه‌های تروریستی مورد حمایت آن در شمال خواهیم بود، آیا ممکن است که چنین ائتلافی در امتداد مرزهای ترکیه شکل گیرد همان طور که در گذشته برای مقابله با گروه تروریستی داعش در شمال و شرق سوریه تشکیل شده بود.

اخبار مرتبط

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

واکنش صهیونیست‌ها به تبادل آتش در جولان

انتقال 5 هزار تروریست از جنوب به شمال سوریه

0 نظر

ارسال نظر

capcha