مناظره مکتوب سلیمی‌نمین ــ کرباسچی ادامه دارد

سلیمی‌نمین: با برچسب‌زنی کاری پیش نمی‌برید/ هر پیشنهادی درباره بررسی کارنامه‌تان دارید می‌پذیرم

 سلیمی‌نمین: با برچسب‌زنی کاری پیش نمی‌برید/ هر پیشنهادی درباره بررسی کارنامه‌تان دارید می‌پذیرم

به گزارش سراج24،در پی پاسخ کرباسچی به اظهارت سلیمی نمین درباره عملکرد شهرداری تهران در زمان مدیریت او، سلیمی نمین در جوابیه دوم به موارد مطروحه از سوی شهردار اسبق تهران پاسخ گفته است.

پیرو پاسخ شماره یک سلیمی‌نمین ، کرباسچی در جوابیه دومش این‌چنین نوشته بود: «ظاهراً آقای سلیمی نکات دیگری در ذهنشان بوده لذا اصلاً به مسائل مطرح‌شده در جوابیه من اشاره نکرده‌اند. ایشان اتهاماتی را علیه دوره شهرداری بنده زده بودند و بعد هم صریحاً در پاسخ به این پرسش خبرنگار: «یعنی قوه قضائیه هم نمی‌توانست چنین چیزهایی را اثبات کند؟» (منظور علیه بنده است) پاسخ گفته بودند که: «نه. همان‌طور که گفتم سندی وجود نداشت» حالا در نوشته جدید گفته‌اند: «اگر این پاسخ‌ها عقبه اسنادی نداشته باشد ایراد شما وارد خواهد بود و بنده مستحق سرزنش به‌دلیل بیان مطالبی فاقد پشتوانه و دلیل و مدرک خواهم بود».

کرباسچی در آن جوابیه خود می‌افزاید: "ملاحظه می‌شود که من هم به همین دلیل ایشان را به‌قول خودشان سرزنش کردم. حالا هم خیلی صریح می‌گویم اگر سندی دارند آن را منتشر کنند نه اینکه بگویند: «کرباسچی بسیار پیچیده عمل می‌کرد. آن موقع هیچ چیز در شهرداری مکتوب نمی‌شد». روشن است که این حرف دروغ محض است و نمی‌توانند آن را اثبات کنند. در پاسخ اول توضیح دادم که چرا چنین حرفی نابخردانه است ولی ایشان علاقه‌ای به عذرخواهی یا اثبات ادعای غیرممکن خود ندارد".

در ادامه جواب مذکور کرباسچی آمده است: «ایشان همچنین نوشته‌اند که: «لذا انتظار بحق از کسی که امروز کارتل مطبوعاتی را از آن خود دارد، این بود که در واکنش به یک انتقاد رسانه‌ای دعوت به ارائه مستندات کند». این هم از عجایب روزگار است. من باید از ایشان دعوت کنم که تشریف بیاورند و سند نداشته خود را ارائه دهند! آن هم سندی که قبلاً گفته‌اند نیست. جهت اطلاع آقای سلیمی یادآوری می‌شود که الآن عصر اینترنت است و یک کانال تلگرامی را می‌توانند بدون هزینه به نام خود تأسیس کنند و هرچه سند دارند در هر زمینه‌ای آن را منتشر نمایند، و چشم به راه دعوت کسی هم نباشند. همان‌طور که دیگران این کار را در زمینه‌های دیگر از جمله املاک نجومی کردند و البته الآن مشغول کشیدن حبس هستند. ولی ایشان مطمئن باشند که هیچ‌کس به خود جرئت نمی‌دهد که چنین جسارتی را به ایشان نماید بلکه در مقابل جایزه هم خواهند گرفت».

او در انتهای این پاسخ چنین می‌نویسد: «بخش اعظم نوشته آقای سلیمی‌نمین در مقام یک وکیل مدافع تمام‌عیار دفاع از واگذاری املاک نجومی است و در این راه من را به ارائه سند و مناظره دعوت کرده‌اند. جهت اطلاع ایشان باید گفت که این موضوع ربطی به من ندارد که بخواهیم درباره آن مناظره کنیم و موضوع پاسخ من هم ربطی به این مسئله نداشت و پاسخ اتهامی بود که به من زده بودند بنابراین احتیاجی هم به مناظره نیست. اگر اسناد خود را در نقد اسناد موجود که ظاهراً مستند به نامه رسمی سازمان بازرسی کل کشور است، منتشر می‌کردند، هیچ ابهامی باقی نمی‌ماند. اگر آقای سلیمی‌نمین دوست دارند در مقام وکیل مدافع شهرداری عمل و از واگذاری املاک نجومی دفاع کنند، لازم نیست به دیگران پرخاش کنند. توصیه می‌کنم افشاکننده اسناد را از زندان آزاد نمایند سپس از ایشان و آقای سلیمی‌نمین دعوت ‌شود که مناظره کنند».

اما پیرو این جوابیه، عباس سلیمی‌نمین هم پاسخ دوم خود به کرباسچی را منتشر کرده است که متن کامل آن به‌شرح ذیل است:

جناب آقای کرباسچی!

با سلام، باز هم ناگزیرم ابتدا تأسف خود را از قرار گرفتن صاحب ادبیاتی توهین‌آمیز در رأس یک کارتل مطبوعاتی ابراز دارم، اما چه باید کرد که کشور به سویی می‌رود که ثروت (به‌ویژه از نوع بادآورده آن) به‌تدریج نقش تعیین کننده‌ای می‌یابد و نه کمال، متانت و سعه صدر.

حضرت‌عالی این سخن که «کرباسچی بسیار پیچیده عمل می‌کرد، آن موقع هیچ چیز در شهرداری مکتوب نمی‌شد.» را نابخردانه خوانده‌اید. اجازه دهید خواننده بعد از شنیدن استدلال‌ها، خود به این جمع‌بندی برسد که کدام سو غیرمنطقی و به‌تعبیر شما احیاناً نابخردانه به میدان بررسی ناهنجاری‌ها آمده است.

جناب آقای کرباسچی! خواننده اظهارات بنده و شما از سخن بالا این گونه برداشت نمی‌کند که در شهرداری تحت مدیریت شما امور عادی، مکتوب نمی‌شده است بلکه همگان می‌توانند این نکته ساده را دریابند که مراد از آن امور خلاف قانون است. این ادعا به‌مانند آن است که اگر مجرمی به‌دلیل حرفه‌ای بودن، اثری از خود در صحنه جرم بر جای نگذاشت نتوانیم بگوییم جرمی به وقوع پیوسته است. برای نمونه، شما در دوران مدیریتتان بر شهرداری، کمیسیون ماده 5 را به‌عنوان تنها مرجع قانونی تصمیم‌گیر در زمینه بلندمرتبه سازی، نادیده گرفتید و از طریق یک کمیسیون منتخب خودساخته به حل و فصل مسئله بلندمرتبه سازی پرداختید. امروز برخی از آن برج‌ها که تصمیم نهایی در مورد ساخت آنها در خارج از شهرداری اتخاذ شد، وجود خارجی دارند. اگر بنده بتوانم ثابت کنم دلیل اقدام غیرقانونی شما در کنار گذاشتن کمیسیون ماده 5 بر جای نگذاشتن نشانی از تخلف بوده است آیا باز هم می‌توانید حرمت‌شکنانه ادعای مرا نابخردانه بخوانید؟

جناب آقای کرباسچی! بدون تردید شما بهتر از هر کسی می‌دانید که بنده با دعوت از شما برای گفت‌وگویی منطقی و محترمانه در یکی از نشریات تحت مدیریتتان قصد دارم شناختی همه‌جانبه در طیفی ایجاد کنم که تحت تأثیر کار رسانه‌ای یک‌سویه‌اند. دست‌کم تجربه اخیر به بسیاری از صاحب‌نظران ثابت کرد که دوستانتان در حجم عظیمی از رسانه‌های امروز کشور که شما را مادر معنوی خود می‌بینند حاضر نمی‌شوند سخنی متفاوت در مورد صاحب یک کارتل رسانه‌ای را منتشر سازند. بسیار تأسف‌بار بود که روزنامه‌ها و سایت‌هایی که مطلب سراسر توهین‌آمیز جناب‌عالی علیه من را به‌طور کامل درج کرده بودند، برخلاف قانون مطبوعات صرفاً بخش‌هایی از جوابیه مرا به‌صورت گزینشی منتشر ساختند تا مبادا در ذهن مخاطبانشان نسبت به جناب‌عالی تردیدی به وجود آید.

برخی نیز چون روزنامه «همدلی» که اظهارات شما را به‌صورت کامل پوشش داده بودند، حتی یک سطر از دفاعیه مرا درج نکردند! شایسته است بدانید تماس‌های مکرر و یادآوری ضرورت رعایت حقوق این‌جانب در چارچوب قانون مطبوعات در کارکرد یک‌سویه آنان تأثیری نگذاشت و به درج جوابیه بنده مبادرت ننمودند. با حاکمیت چنین مناسبات غیرعادلانه‌ای از اینکه به فردی ناآشنا با پیشرفت علم ارتباطات! یادآور شدید که می‌تواند مطالبش را در کانال تلگرامی قرار دهد سپاسگزارم، اما اطمینان داشته باشید که از غبارآلودگی و آلوده بودن فضای مجازی بی‌اطلاع نیستم، لذا نه‌تنها آن را عامل رشد سیاسی نمی‌دانم که صرفاً مسیری کم‌هزینه برای جریانات سیاسی پیشرفته!! و گام‌نهاده در وادی تخریب می‌پندارم.

به‌عبارت دیگر ابتدا اقدامی برای ملکوک کردن چهره رقیب در کانالی کلید می‌خورد، سپس رسانه‌های همسوی معتبرتر به آن پوشش گسترده می‌دهند. مطمئن باشید که اگر این شیوه می‌توانست موجب رشد سیاسی جامعه شود به فردی که متکبرانه برای کوچک کردن مخاطب خود به توهین متوسل می‌شود پیشنهاد گفت‌وگوی رودررو نمی‌دادم.

در شرایط کنونی رقابت‌های سیاسی بعضاً به هیچ یک از اصول اخلاقی و دینی پایبندی ندارند و صرفاً عرفی‌گرایانه آغوش بر قدرت گشوده‌اند؛ لذا جز برگزاری بحث‌های دوسویه در فضای منطقی و به‌دور از توهین و اتهام‌زنی و پوشش کامل آن در رسانه‌های به‌ویژه تخصصی راه دیگری برای همگانی و واقعی کردن مبارزه با فساد وجود ندارد، از این رو همچنان بر پیشنهاد خود اصرار می‌ورزم.

جناب آقای کرباسچی! از کدام فراز از عرایضم استنباط نمودید که «بخش اعظم نوشته‌های آقای سلیمی نمین در مقام یک وکیل مدافع تمام‌عیار و دفاع از واگذاری املاک نجومی است»؟ در کجای جوابیه، بنده در مقام رفع اتهام از کسی برآمده‌ام؟ چگونه تصور می‌کنید می‌توانید قبل از اثبات وقوع جرم به مخاطب خود القا نمایید که بنده نه‌تنها از موضع حق‌طلبانه سخن نمی‌گویم بلکه همچون وکیل مدافعی به منفعت مادی چشم دوخته‌ام؟ آیا این گونه اتهام‌زنی به کسی که دعوت می‌کند تا در محیطی شفاف به بررسی ادعاهای مطرح‌شده بپردازیم به‌دور از مروت و انصاف نیست؟ بنده به‌صراحت اعلام کردم در صورتی که وقوع تخلف در شهرداری اثبات شود با تمام توان قلمی خود در مقام محکوم نمودن مدیریت کنونی شهر تهران برخواهم آمد، حال باید پرسید جناب‌عالی بر اساس کدام منطق بنده را «وکیل مدافع تمام‌عیار» شهردار تهران خوانده‌اید؟!

جناب آقای کرباسچی! شما با این گونه برچسب‌زنی‌های غیرمنصفانه و بیگانه با حقیقت می‌خواهید کار را بر خود آسان سازید، اما مطمئن باشید کارنامه بیش از سه دهه عملکرد رسانه‌ای‌ام در مقابله با فساد را به‌سهولت نخواهید توانست با توسل به توهین و افترا مخدوش سازید. البته می‌دانم که به‌دلیل برخورداری از شبکه رسانه‌ای منسجم، تبحر خاصی در موج‌سازی علیه دیگران دارید، اما شایسته نیست افراد آگاه از مناسبات ناسالم بعضاً رخنه‌یافته بر کارکرد رسانه‌ها از ترس اتهام‌زنی‌ها، با فضاسازی‌های شما و دوستانتان همراه شوند؛ لذا مادامی که عین اسناد ادعایی شما را از نزدیک نبینم و بر صحت آن وقوف نیابم به اقدام شما و دوستانتان با تردید خواهم نگریست؛ البته در یک صورت جامعه می‌توانست با تردید کمتری به ادعایتان نزدیک شود و آن برخورداری شما از سابقه مقابله با فساد به‌عنوان یک وظیفه ملی و دینی بود. اما شما و دوستانتان طبق پرونده عملکرد خود نه‌تنها در این مسیر گامی برنداشته‌اید بلکه در افکار عمومی شهره‌اید به ترویج دنیاطلبی به‌مثابه ام‌الفسادها. همان گونه که اشاره شد نوع عملکرد اخیرتان در مورد فیش‌های غیرمتعارف جدیدترین برگ از این کارنامه درخشان! شما به حساب می‌آید.

در پایان امیدوارم با کنار نهادن شیوه اتهام‌زنی، ضمن توصیه به رسانه‌های متأثر از خود، آنها رابه رعایت حقوق افراد در چارچوب قانون مطبوعات تشویق و ترغیب نمایید و کمک کنید تا همگان در خدمت رشد سیاسی جامعه قرار گیریم. بنده اعلام می‌کنم هر پیشنهادی را در مورد بررسی کارکرد خودتان و نیز کارکرد مدیریت کنونی شهرداری ارائه دهید، می پذیرم منوط به آنکه همه مباحث را پوشش دهید. ضمناً اگر نمی‌پذیرید خودتان وارد یک بحث دوسویه شوید زمینه گفت‌وگوی مفصل با یکی از جراید تحت مدیریتتان را در این موضوع فراهم سازید. همچنین با توصیه شما در مورد بررسی عملکرد کنونی مدیریت شهری تهران موافق خواهم بود، باز هم به‌شرط همان پوشش کامل رسانه‌ای البته با چراغ سبز شما.

عباس سلیمی نمین


منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

فیلم/اولین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیش بینی رهبر انقلاب

اجازه برگزاری مناظره در دانشگاه ایلام داده نشد

پخش زنده| سلسله نشست های جریان شناسی سیاسی راه انقلاب

0 نظر

ارسال نظر

capcha