گفتگوی «سراج 24» با حمید زرگرنژاد کارگردان فیلم «پایان خدمت»

یکی از مسائل مهم در جامعه ما بحث تربیت فرزندان است/ سعی کردم آسیب شناسی مشکلات اجتماعی کنم/ می گفتند که فیلمت کله ندارد!

یکی از مسائل مهم در جامعه ما بحث تربیت فرزندان است/ سعی کردم آسیب شناسی مشکلات اجتماعی کنم/ می گفتند که فیلمت کله ندارد!

گروه فرهنگی «سراج24»: بسیاری از آثار سینمایی که به دلایل مختلف اکران نامناسبی را پشت سر می گذرانند، زمانی که به شبکه نمایش خانگی می آیند به دلیل حجم گسترده مخاطبان با شرایط کاملا متفاوتی از استقبال مخاطبان قرار می گیرند و فیلم «پایان خدمت» ساخته حمید زرگرنژاد هم شرایطی این گونه دارد. فیلمی که به بحرانی اجتماعی از دل قصه ای ملودرام می پردازد و نگاهی به ناهنجاری های جامعه مدرن امروزی دارد. ورود فیلم «پایان خدمت» به شبکه نمایش خانگی بهانه ای بود برای گفت و گو با حمید زرگرنژاد کارگردان فیلم «پایان خدمت»؛ اثری که نویسنده ای نام آشنا به نام بهروز افخمی دارد.

آقای زرگرنژاد چند روزی از توزیع فیلم «پایان خدمت» در شبکه نمایش خانگی می گذرد. میزان استقبال مخاطبان از این اثر چگونه بوده است؟

توزیع فیلم «پایان خدمت» در شبکه نمایش خانگی کاملا متفاوت از وضعیت بد اکران این فیلم است و خوشبختانه استقبال از فیلم چنان بوده که براساس نظرسنجی و گفته های شرکت توزیع به دلیل استقبال خوبی که از فیلم در شبکه نمایش خانگی به عمل آمد، این فیلم مجددا منتشر و توزیع شده است.

در «پایان خدمت» موضوعی اجتماعی را محور درام پردازی قرار دادید. با چه دغدغه ای سراغ این روایت رفتید؟

یکی از مسائل مهم در جامعه ما بحث تربیت فرزندان است و فیلم به یکی از معضلات اجتماعی همچون فرار دختران می پردازد که نیاز است در سینما آسیب شناسی شده و مشکلات این مساله در قالب تصویر درآید که من هم سعی بر انجام این کار داشتم. مسائل اجتماعی دغدغه خیلی از افراد است و من در زمانی که مستند می ساختم در این ارتباط مواردی را دریافت می کردم. به نظرم خیلی از جوانان با مشاهده فیلم «پایان خدمت» می توانند به عواقب تصمیماتی نادرست پی ببرند و به سمت تجربه چنین مسیری نروند. ما می بینیم که شخصیت درون فیلم به دلیل یک عشق خام از زندگی خود می گذرد و دختر هم با فرار از خانه دچار مشکلاتی می شود و این ها درس زندگی است.

چگونه به روایتی جاده ای در فیلم «پایان خدمت» رسیدید. با توجه به این که سینمای جاده ای از جمله گونه های مهم سینمای جهان بوده، به این قالب سینمایی توجه کردید و یا این که اقتضای داستان موجب پرداختی چنین بود؟

پرداخت یک مساله خانوادگی در مسیر جاده ها برایم جالب بود. در واقع می خواستم به جای این که وارد درون خانواده ها شوم از طریق غیرمستقیم به مشکلات آن ها بپردازم. یک مساله دیگر برمی گردد به این که من دوران سربازی را در نیروی انتظامی و در پادگانی مشابه آن چه لوکیشن فیلم است، خدمت کردم. در آن زمان که گزارش روزانه می نوشتم پرونده های قضایی زیادی را مشاهده می کردم و با توجه به تسلطی که نسبت به آن فضا داشتم باعث شد که به این مساله بپردازم. قصه می طلبید که در جاده اتفاق بیفتد و مثلا فیلم بعدی ام که در پیش تولیدش قرار دارم کاملا متفاوت از این فضا است.

درباره مواجهه پسری ساده و سنتی با دختری که نگاهی متفاوت و مدرن نسبت به جهان دارد، چه برنامه ای داشتید؟

پسر سرباز فیلم انگار از جنس گذشته است که دیگر دوران این گونه افراد گذشته است. این شخصیت در کنار دختری مدرن در فیلم به تضاد رفتارها و نگاه های مختلف منتهی می شود که قصه را شکل داده و حوادث مختلف می تواند منجر به ایجاد تفکری جدید در نزد مخاطب شود و به نظرم مخاطب می تواند به چشم انداز من در فیلم برسد.

فیلم «پایان خدمت» از جمله آثاری بود که قربانی اکرانی نامناسب در سینمای ایران شد که نمونه ای عینی از این شرایط ناگوار را بنده در هنگام مراجعه به سینمایی مشاهده کردم که سینمادار با وجود اعلام سانس نمایش و به بهانه نداشتن مخاطب، از نمایش فیلم ممانعت به عمل آورد! به نظرتان دلیل این ناعدالتی در توزیع آثار سینمایی چیست؟

متاسفانه شرایط بسیار ناگواری را در زمان اکران فیلم «پایان خدمت» شاهد بودیم. به طوری که حتی با وجود خرید بلیت فیلم هنگامی که مخاطبان به سینماها مراجعه می کردند با عدم اکران فیلم روبرو می شدند و فیلم دیگری را جایگزینش می کردند. من در یکی از پردیس های سینمایی مشاهده کردم که دارند پوستر فیلم مرا درمی آورند. من نمی دانم این چه مافیایی در اکران است و به طور دقیق از شرایط و دلیلش خبر ندارم. متاسفانه با یک ادبیات بسیار نامناسب به من گفتند که فیلمت کله ندارد که منظور نداشتن ستاره سینمایی است! و به این بهانه ها نگذاشتند اکران مناسبی داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نقد جهان تکفیری ها در فیلم «شرفناز»/ رابطه میان جادوگران سلفی و حامیان غربی/ عدم توجه متولیان فرهنگی به مباحث استراتژیک

0 نظر

ارسال نظر

capcha