گفتگوی «سراج24» با مهدی عظیمی میرآبادی معاون سازمان سینمایی دولت دهم

وزیر ارشاد همچنان اصرار به تکرار همان خطاها داشت/ باید شورای عالی انقلاب فرهنگی ورود پیدا کند/با تغییرات وزارتخانه اتفاق خاصی برای فرهنگ و هنر رقم نمی خورد

وزیر ارشاد همچنان اصرار به تکرار همان خطاها داشت/ باید شورای عالی انقلاب فرهنگی ورود پیدا کند/با تغییرات وزارتخانه اتفاق خاصی برای فرهنگ و هنر رقم نمی خورد

گروه فرهنگی «سراج24»: با انتخاب سید عباس صالحی به عنوان سرپرست وزارت ارشاد پروژه خروج علی جنتی که چند ماهی مورد کنکاش رسانه های فرهنگی قرار داشت به شکلی رسمی کلید خورد. حال پیش فرض های مختلفی را می توان درباره این تغییر آن هم در بازه زمانی محدود تا پایان عمر دولت یازدهم مورد بررسی قرار داد و این که آیا در این شرایط ورود فردی دیگر که اتفاقا از معاونان همان وزیر سابق است، تغییری در فرایند حرکتی عرصه فرهنگ و هنر ایجاد خواهد کرد. بدین منظور بخش فرهنگی «سراج24» در آینده به کنکاشی جامع و تحلیلی در این خصوص دست خواهد زد و در این فرصت به سراغ یکی از مدیرانی رفتیم که پیش از این در بدنه وزارت ارشاد سابقه فعالیت داشت.

 مهدی عظیمی میرآبادی از جمله افراد صاحب نظری است که به دلیل سال ها فعالیت در عرصه فرهنگ و هنر و به واسطه مسئولیت های مختلفی که در این عرصه داشته می تواند در خصوص شرایط فعلی عرصه فرهنگ و هنر مواضعی را اتخاذ کند. از این نظر با معاون امور فعالیت های سازمان سینمایی در دولت گذشته که مسئولیت های دیگری چون جانشینی نماینده تام الاختیار معاونت امور سینمایی در خانه سینما، مدیریت کل نظارت و ارزشیابی سینمای حرفه ای و مسئولیت گروه تلویزیونی بسیج در سازمان صدا و سیما را به عهده داشته است، به گفت و گو نشستیم که متن آن پیش روی مخاطبان بخش فرهنگی سایت «سراج24» قرار می گیرد.

 آقای عظیمی با توجه به این که در ماه های پایانی عمر دولت یازدهم به سر می بریم انتخاب مسئولی جدید می تواند شرایطی مساعد برای فرهنگ و هنر این مملکت پدید آورد؟

به طور حتم هرگونه انتخابی خیلی پیش از این ها باید انجام می شد. همان زمانی که همه دلسوزان فرهنگی بارها به شرایط ناگوار این حوزه انتقاد می کردند. از این نظر استعفای آقای جنتی از وزارت ارشاد باید خیلی زودتر از این ها اتفاق می افتاد و در این ماه های پایانی دولت یازدهم این تغییرات اتفاق خاصی را برای فرهنگ و هنر رقم نمی زند. به نظرم علی جنتی از همان ابتدای ورود به وزارت ارشاد دریافت کرده بود که با فضای سخت و حساسی مواجه شده است!

البته برخی ها این تحلیل را صورت می دهند که استعفای آقای جنتی به شکلی اجباری صورت گرفته است!

من از این گونه اخبار اطلاع دقیقی ندارم که بخواهم به طور یقین درباره استعفای اجباری ایشان صحبت کنم. اما در کلیت امر به نظرم می رسد که خروج آقای جنتی دیرهنگام است. من با همه احترامی که برای جایگاه وزارت ارشاد قائلم معتقد به این هستم که ایشان باید زودتر از این ها می رفت و خیلی از افراد دلسوز انقلاب بارها به این مساله پرداخته و اعلام کرده بودند که فعالیت هایی که دولت در عرصه فرهنگی انجام می دهد در راستای فرهنگی متناسب با انقلاب نیست اما متاسفانه وزیر و معاونان ارشاد همچنان اصرار به تکرار همان خطاها داشتند و نتیجه هم منجر به یک شرایط ناگواری شد که با سیاست های نظام و حساسیت های جامعه در تضاد می باشد. البته این جریان ولنگار فرهنگی مورد وثوق برخی هواداران خواهد بود!

برخی ها انتقادات صورت یافته اخیر درباره کنسرت های موسیقی را دلیلی برای استعفای وزیر می دانند!

من این گونه دلایل را خیلی منطقی نمی دانم. چرا که پیش از این هم اتفاقاتی مشابه پیش آمده بود و اگر می خواستند کاری کنند همان زمان اقدام می کردند. به طور کلی 3 نوع عملکرد در هر دولتی را می توان شاهد بود که در ابتدای کار همه مسائل را به گردن مدیران دولت قبل می اندازند و در میانه کار صحبت از وعده ها می کنند و در پایان هم شرایط استعفا و برکناری را ایجاد می کنند به این بهانه که نگذاشتند ما کار کنیم! در این مدت از روی کار آمدن دولت یازدهم ما اتفاقات بسیار ناگواری را در عرصه فرهنگ و هنر شاهد بودیم که رئیس دولت توجهی نکرد در صورتی که ما در کشورمان باید قواعدی برای فعالیت داشته باشیم.

نحوه نظارت و کنترل فعالیت های فرهنگی از چه طریقی سامان می یابد؟

حدود و اختیارات هر بخش نیاز به وضع قوانین و نظارت کافی دارد. به نظرم مساله فرهنگ بسیار حساس بوده و نیاز است تا عقلای فن در این باره بنشینند و چارچوب هایی را مشخص کنند. در این زمینه باید شورای عالی انقلاب فرهنگی ورود پیدا کند و با وضع قوانینی بتواند بیشتر از این ها در زمینه فرهنگ نفش آفرین باشد تا دیگر هر دولتی و هر مسئولی بعد از روی کارآمدن همه چیز را به گردن مسئول قبلی و مسئولان و نهادها و سازمان های دیگر نیندازد.

این نوع تغییرات مداوم هم می تواند منجر به این شود که مدیریت فرهنگی نتواند به شکلی منسجم مورد قضاوت قرار گیرد؟!

بله، به نظرم الان آقای علی جنتی می تواند خیلی از اهمال کاری مدیریت خود را به گردن دیگری بیندازد! و با این بهانه که نگذاشتند در فرهنگ کار کنیم از این سمت خارج شدیم! در حالی که مگر همان زمانی که ایشان در وزارت ارشاد شروع به کار کردند از شرایط عرصه فرهنگی و حساسیت ها آگاه نبودند؟!

فکر می کنید این نوع تغییرات در دولت یازدهم براساس یک بازی انتخاباتی شکل گرفته است؟!

بعید نیست که همه این تغییرات برای انتخابات بعدی باشد. معمولا دولت ها در ماه های پایانی خود یکسری ترفندها را به کار می برند و در این دولت هم از این حربه استفاده شده است. در حالی که این ماه های پایانی باید ماه های درو کردن کاشته ها باشد اما آن ها با این بهانه که منتقدان اجازه فعالیت ندادند، می خواهند این دولت را تمام کرده و به امید 4 سال بعد و فعالیت مجدد باشند!

از دیدگاه شما مسئولیت در عرصه فرهنگی و هنری باید دارای چه چارچوب هایی بوده و وزیر فرهنگ و ارشاد حائز چه خصوصیاتی باشد؟

فارغ از انتخاب افراد از هر جناح و دسته ای باید به نفع مملکت و نظام اسلامی رفتار کرد. از این نظر به نظرم هر مسئولی که در عرصه فرهنگ می خواهد کار کند باید حداقل دارای 3 ویژگی باشد. اول این که معتقد به مبانی اسلام و انقلاب باشد. دوم این که متخصص در حوزه فرهنگ باشد و مشاوران قدرتمندی هم داشته باشد. سوم این که مدیریت را بلد باشد و بتواند در شرایطی دشوار تصمیمات مقتضی بگیرد.

اخبار مرتبط

توزیع هزاران عنوان کتاب در مناطق روستایی

مردم: مگه هنوز روزنامه داریم؟ چقدر جون سختید شما!+تصاویر

قانون، وزارت ارشاد را از نظارت بر محتوای نمایشگاه‌ها بازمی دارد اصلا منطقی نیست

0 نظر

ارسال نظر

capcha