"خطر" بیخِ گوش صادرات "طلای سرخ" خراسان/ رقبای زعفرانی ایران وارد میدان شدند

"خطر" بیخِ گوش صادرات "طلای سرخ" خراسان/ رقبای زعفرانی ایران وارد میدان شدند
به گزارش سراج24،زعفران یکی از محصولات بومی ایران و خراسان‌رضوی بوده که به فخر محصولات این سرزمین معروف است؛ طلای سرخی که هر ساله از نیمه مهرماه برداشت آن آغاز شده و گاهاً تا پایان آبان‌ماه ‌به‌طول می‌انجامد.

زعفران همواره جزو مهم‌ترین کالاهای صادراتی خراسان‌رضوی است؛ ارزش دلاری صادرات این محصول از استان در نیمه نخست امسال 67 میلیون و 303 هزار و 66 دلار بوده که نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته 122 درصد رشد داشته است.

البته برای این محصول هم‌اکنون مشکلاتی وجود دارد؛ در سال زراعی گذشته بسیاری از تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران با مشکل نبود ثبات در بازار مواجه بودند که سبب شد میزان صادرات آن‌ها کاهش قابل توجهی داشته باشد.

کشور ایران و استان خراسان‌رضوی بزرگترین تولیدکننده و همچنین مصرف‌کننده زعفران در دنیا است و 90 درصد تولید جهان در ایران انجام می‌شود و کشت این محصول در سال‌های اخیر در نواحی مختلف کشور افزایش قابل توجهی داشته به گونه‌ای که سابق بر این تنها در 3 استان خراسان مزارع زعفران وجود داشت اما حالا در بسیاری از نقاط کشور کشت آن انجام می‌شود.

رقبای سرسخت خراسان در صادرات زعفران

رئیس شورای ملی زعفران با تأکید بر اینکه زعفران یک مزیت اعجاب انگیز برای صادرات خراسان رضوی است، می‌گوید: با این حال کار زیادی برای آن انجام نشده و شاهد هستیم که بسیاری از کشورها که سابق بر این اصلاً در این حوزه ورود نداشتند امروز رقیبی سرسخت برای ایران به حساب می‌آیند.

غلامحسین شافعی خاطرنشان می‌کند: اگر بتوان ساز و کارهای فرآوری و افزایش عملکرد زعفران را در نظر داشت، می‌توان ثروت زیادی را از این محصول تولید کرد.

مدیرعامل صندوق توسعه صادرات زعفران نیز با بیان اینکه زعفران یک کالای سلامت‌محور است و باید روی فرآوری و استفاده از محصولات آن اقداماتی را انجام داد، می‌گوید: همچنین با توجه به نیاز کمی که تولید این محصول به آب دارد، می‌توان برای ارزش افزوده بخش کشاورزی روی آن حساب باز کرد.

سید هاشم نقیبی مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به آغاز برداشت زعفران از مزارع استان می‌گوید: هم اکنون شهرستان‌های سردسیر در حال برداشت محصول خود بوده و تربت حیدریه و زاوه در این امر پیشگام هستند.

وی ادامه می‌دهد: امسال 75 هزار هکتار از اراضی خراسان‌رضوی زیر کشت زعفران رفته و این در حالی است که سال گذشته 69 هزار هکتار زیر‌کشت این محصول رفته بود بنابراین میزان سطح زیر کشت 6000 هکتار افزایش داشته است. سال گذشته 280 تن زعفران از مزارع استان برداشت شد اما در مورد میزان برداشت امسال هیچ پیش‌بینی‌ای نمی‌توان داشت.

استفاده از روش 400 سال پیش در برداشت زعفران

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران با اظهار ناراحتی از کم‌توجهی مسئولان نسبت به موضوعات مربوط به حوزه زعفران، می‌گوید: با وجود اینکه می‌توان با روش‌های مدرن و فناوری‌های روز میزان برداشت را بالاتر برد و آسان‌تر کرد اما کشور ما به عنوان اصلی‌ترین تولیدکننده زعفران هنوز از روش‌های 400 سال پیش در این حوزه استفاده می‌کند.

وی بیان می‌کند: زعفران جزو محصولاتی است که می‌تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی در استان نقش بسیار مهمی داشته باشد اما هنوز هیچ اقدام مؤثری برای آن انجام نشده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان‌رضوی با بیان اینکه زعفران یکی از محصولات کشاورزی است که اشتغال بسیار زیادی ایجاد می‌کند، می‌افزاید: اگر بتوان موضوعات مربوط به فرآوری این محصول را پیگیری کرد علاوه بر اشتغال‌زایی جای خود در بازار خارجی را باز کرده و به جای اینکه نام این محصول در تصرف کشورهای دیگر باشد؛ می‌توان برند زعفران ایرانی را در جهان معرفی کرد.

میری تأکید می‌کند: هم‌اکنون کشورهای دیگر مانند افغانستان برای تولید زعفران وارد میدان شده و باید گفت به هیچ عنوان نباید خطر آن‌ها را دست کم گرفت چراکه با قابلیت‌های سرزمینی و بین‌المللی این کشور آن‌ها می‌توانند به راحتی جای ایران را در بازار زعفران بگیرند.

وی با اشاره به آغاز فصل برداشت زعفران در برخی از شهرها، خاطرنشان می‌کند: پیش‌بینی قطعی در این زمینه نمی‌توان داشت اما با توجه به اینکه بارندگی‌های بهاره مناسب بوده و سطح زیر‌کشت نیز افزایش داشته به‌نظر می‌رسد که میزان برداشت محصول افزایش داشته باشد.

 گلایه‌های آورده شده بخشی از مشکلاتی است که باید در حوزه زعفران پیگیری شود، اما برای ساماندهی تمام امور مربوط به زعفران طرح جامع این محصول تدوین شده و می‌تواند به‌عنوان چراغ راهنمایی در این مسیر مورد استفاده قرار گیرد که تصویب آن همچنان مسکوت مانده است.

برای گرفتن بازارهای جهانی چاره‌ای به جز گام‌برداشتن در مسیر توسعه کشت زعفران وجود ندارد اما با وجود مشکلات کنونی این مسیر همچنان ناهموار است و فعالان این حوزه در ایران با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند که گاهاً اظهار ناامیدی از وضعیت رسیدگی به حوزه زعفران دارند.

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

افزایش نرخ سایر کالاها بر بازار زعفران دامن زد

افزایش ۲۰ درصد تولید زعفران در راه است

قیمت انواع نبات در بازار+جدول

0 نظر

ارسال نظر

capcha