گزارشی از برگزاری چهاردهمین اجلاس تجلیل از پیرغلامان

هیئت سکولار نداریم؛ پیام مقاومت خادمان حسینی از کنار تنگه هرمز

 هیئت سکولار نداریم؛ پیام مقاومت خادمان حسینی از کنار تنگه هرمز

به گزارش سراج24،چند روز مانده به آغاز ماه محرم، چهاردهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی در بندرعباس برگزار شد. حدود 800 مهمان داخلی و خارجی در این اجلاس حضور داشتند. مهمانان داخلی همگی از مداحان اهل بیت بودند که از سراسر کشور خودشان را به بندرعباس رسانده بودند. مهمانان خارجی این اجلاس هم شخصیت‌های تاثیرگذاری در جبهه مقاومت از کشورهای یمن، بحرین، سوریه، عراق و ... بودند. امسال از شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین بعنوان چهره ویژه اجلاس تجلیل شد.

شیخ عبدالله الدقاق نماینده رهبر شیعیان بحرین در اجلاس حاضر شد و دقایقی سخنرانی کرد. او گفت: «شیخ عیسی قاسم سه ماه است که توسط نیروهای امنیتی در محاصره است. چرا؟ چون او پیرو تفکر و مکتب حسینی است و بین ذلت و عزت، عزت را برگزیده است». این حرف‌ها با شعار «هیهات من الذلة» پیرغلامان همراه شد.


شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین اکنون در محاصره نیروهای امنیتی رژیم آل خلیفه است

اجلاس پیرغلامان هر سال به همت سازمان صداوسیما برگزار می‌شود. دو سال است که ماموریت برگزاری این اجلاس به بسیج سازمان صداوسیما محول شده است. سال گذشته پیرغلامان در شیراز جمع شدند و رنگ و بوی محرم را چند روز زودتر از همه جا به شهر احمد ابن موسی(علیه السلام) رساندند.محمد سرافراز رئیس وقت سازمان صداوسیما در اجلاس سیزدهم حاضر نشد و برخورد سردش در ذهن‌ها ماند. خادمان حسینی بخوبی یادشان هست که عزت الله ضرغامی در دوره‌های گذشته این اجلاس در حمایت‌ها وحضور موثرش سنگ تمام می‌گذاشت.

امسال دو رئیس جدید در سازمان صداوسیما مستقر شدند و دوباره روال گذشته حاکم شد. علی فروغی اصل بتازگی حکم ریاست بر بسیج صداوسیما را دریافت کرده است. او یک سخنرانی متفاوت را برای افتتاحیه ارائه کرد. او از هیئت سیاسی سخن گفت، هیئتی که روضه حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) را مقدمه‌ای می‌داند برای استقرار یک تفکر سیاسی در ساحت قیام و حکومت‌داری. هیئتی که خنثی نیست و موضع دارد؛ نسبت به مقاومت مردم بی‌تفاوت نیست و از ظلم مستکبران عالم شکایت دارد.


علی فروغی اصل رئیس بسیج صداوسیما و رئیس اجلاس تجلیل از پیرغلامان

علی عسگری رئیس سازمان صداوسیما هم یک روز قبل از اختتامیه خودش را به بندرعباس رساند. او حضور متفاوتی در چهاردهمین اجلاس داشت، حضوری که شاید از حمایت‌های ضرغامی هم گرم‌تر و موثرتر بود. علی عسگری پشت تریبون آمد و پس از سخنرانی کوتاهش برای مداحان روضه خواند. کار ادامه پیدا کرد و نوحه خوانی هم کرد. اقدام او با استقبال بی‌نظیر حاضران همراه بود.مداحان که دیدند علی عسگری دل را به دریا زده و بی هیچ تجربه‌ای نوحه خوانی می‌کند، فوری کمکش کردند و مجلس را گرم کردند و نگذاشتند رئیس رسانه ملی از خواندنش سرد شود. 

یکروز پس از اختتامیه پیرغلامان هم راهی شهرهایشان شدند. همگی در یک قطار هم سفر بودند. در قطارِ برگشت مشکلات کوچکی برای جاگیری و اسکان مهمان‌ها پیش آمد که بعد از مدتی همه چیز عادی شد. وقتی همه آرام گرفتند دوباره بحث‌ها بر سر روضه‌خوانی یک مقام دولتی داغ بود! مداحان مشخصا از حضور متفاوت رئیس سازمان صداوسیما در اجلاس حرف می‌زدند.

قطار بندرعباس-تهران هرچند مسیر طولانی‌ای را در پیش داشت اما پیرغلامان در هر کوپه از قطار، مجلس روضه‌ای برپا کردند و از این اقامت 20 ساعته نهایت استفاده را کردند.

مغرب که شد جمعی از مهمان‌داران قطار سراغ گروهی از مداحان رفتند و از آنها خواستند به رستوران قطار بیایند و درآنجا مجلس روضه ارباب را برپا کنند.
حالا اجلاس پیرغلامان آنقدر مهم شده که استان‌ها و استاندارها برای میزبانی از آن با یکدیگر رقابت می‌کنند. لرستان، خراسان رضوی و اصفهان برای سال بعد اعلام آمادگی کردند اما با بررسی‌های صورت گرفته، بالاخره استان اصفهان بعنوان میزبان پانزدهمین اجلاس تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی انتخاب شد. استاندار اصفهان هم در مراسم اختتامیه بندرعباس حاضر بود و پرچم اجلاس را به استانش برد. مسئولان می‌گویند که برنامه‌ریزی‌های اجرایی اجلاس آینده از هم اکنون آغاز شده است.


منبع:تسنیم
 

اخبار مرتبط

مقدمه‌سازی برای حضور پرشور مردم در انتخابات از وظایف هیاتی ها است

برنامه احیای لیالی قدر در سراسر کشور اعلام شد

هیأتی‌ها ۲۰ هزار پرس غذای گرم برای نیازمندان می‌پزند

0 نظر

ارسال نظر

capcha