رئیس سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد

«اختلالات ژنتیکی» از اصلی‌ترین عوامل بروز معلولیت در ایران

«اختلالات ژنتیکی» از اصلی‌ترین عوامل بروز معلولیت در ایران

به گزارش سراج24؛ انوشیروان محسنی بندپی در پیش از ظهر امروز در مراسم روز جهانی «ایمنی عصای سفید» اظهار کرد: ما نباید از کمیت آمارها واهمه داشته باشیم اما باید خود را به یک برنامه‌ریزی علمی، تخصصی و استاندارد در زمینه‌های مختلف مجهز کنیم.

وی افزود: استراتژی سازمان بهزیستی در دولت تدبیر و امید بر سه محور متمرکز است که عبارتند از پیشگیری از بروز شیوع معلولیت‌ها، مجهز کردن به ارائه خدمات استاندارد و تخصصی، استفاده از تمام ظرفیتهای افراد کم‌بینا و نابینا؛ با توجه به شعار سال جاری روز جهانی عصای سفید که «زندگی مستقل را هم اکنون شروع کن» است باید شرایط زندگی مستقل این افراد را در زمینه‌های مختلف از جمله برخوردار کردن این افراد از وسایل کمک تجهیزاتی، رفع مشکل اشتغال و ... فراهم کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: یکی از عوامل بروز معلولیتها اختلالات ژنتیکی است و بعضاً در کشورهای در حال توسعه مثل کشورهای آفریقایی مسائل عفونتی و ... است که خوشبختانه در کشور ما با توجه به پیشرفتهای علمی و پزشکی توانستیم در حوزه عفونتها اقدامات جدی انجام دهیم؛ در سازمان بهزیستی توانستیم غربالگری طرح تنبلی چشم را به بیش از 80 درصد برسانیم و در سال 94 از 3 میلیون و 52 هزار نفر که غربالگری شدند حدود 65 هزار نفر با عارضه‌های مختلف اختلالات چشمی مواجه بودند و 16 هزار نفر در تشخیص تنبلی چشم قرار گرفتند و همانطور که می‌دانید بیشترین عامل نابینایی افراد در سن 20 تا 25 سالگی عارضه تنبلی چشم است که سازمان بهزیستی شرایط شناسایی آنها را فراهم کرده است.

محسنی بندپی متذکر شد: 256 میلیون نفر نابینا و کم‌بینا در جهان وجود دارد که  90 درصد از آنها برای کشورهای در حال توسعه و تنها 10 درصد آنها در کشورهای پیشرفته هستند زیرا آنها از نظرات کارشناسی، علم ژنتیک و ... استفاده کرده‌اند؛ ما نیز طرح ارائه مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج را پیشنهاد کردیم تا بتوانیم این مشاوره را برای کسانی که قصد ازدواج دارند الزام و اجبار کنیم؛ در شهرهای کرمان و یزد به صورت پایلوت مشاوره ژنتیک داده شده است و اطلاعاتی که به دست آمده مجلس و دولت را قانع به حمایت از این طرح کرده است.

وی یادآور شد: کسانی که دچار اختلالات بینایی شده‌اند باید بدانند که سازمانها، علم، مؤسسات و ... وجود دارند تا بتوانند به این افراد در تقویت حواس، استعدادها و ... یاری برسانند؛ خوشبختانه شورای عالی معلولیت شکل گرفته است و در این شورا پنج نماینده از کسانی که خود دارای این معلولیتها هستند حضور دارند؛ جلسه نخست  این شورا برگزار شده و جلسه دوم در هفته آینده  برگزار می‌شود و در این جلسه تمام وزرا حضور می‌یابند تا الزامی که تاکنون در حوزه اشتغال برای آنها ایجاد نشده را ایجاد کرده و بتوانیم مشکل اشتغال معلولین را رفع کنیم؛ نابینایان در میان معلولان دارای بیشترین استعداد هستند و سازمان در تلاش است تا بتواند در حوزه ایجاد اشتغال استعداد این افراد را شکوفا کند.

اخبار مرتبط

دومین مرحله رزمایش «کمک مومنانه» در آذربایجان غربی اجرا می‌شود

راه اندازی صندوق حمایت از فرصت های شغلی معلولان

تعاملی برای ساخت مسکن برای معلولین

0 نظر

ارسال نظر

capcha