«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

بررسی تاکتیک رسانه ای دولتمردان یازدهم از تغییر وزیر ارشاد/ قربانی بازی انتخاباتی مُهره ای فرهنگی است؟!/ تحلیل پازل اتفاقات فرهنگی برای استعفای علی جنتی

بررسی تاکتیک رسانه ای دولتمردان یازدهم از تغییر وزیر ارشاد/ قربانی بازی انتخاباتی مُهره ای فرهنگی است؟!/ تحلیل پازل اتفاقات فرهنگی برای استعفای علی جنتی

گروه فرهنگی «سراج24»: در حالی که علی جنتی در اجلاس وزرای مجمع جهانی فرهنگ در اندونزی دم از گفت ‌وگوی تمدن ها و و فرهنگ ‌ها می زد، در داخل کشور و در روزهایی که سراسر کشور در عزای حسینی به سر می برد، برخی از سیاسیون پروسه تغییر وی را به مرحله ای جدی رساندند. جدیت این گروه در اعلام خبر استعفای وزیرارشاد و بعد هم تکذیب و بی خبری! اگر چه شوک آور اما عملیات روانی تازه ای نبوده و چند ماهی است که شنیده ها خبر از رفتن علی جنتی از کابینه دولت یازدهم می دهد. اتفاقی که براساس تحلیلی ساختاری بیش از این که ناشی از عقب گرد دولتمردان و یا اتخاد تصمیمی جدید در تکنیک فعالیت ها باشد برنامه ای تاکتیکی جهت انتخابات پیش روی ریاست جمهوری است، چنان که مانند همیشه فرهنگ و هنر فدای بازی های سیاسی شده و جهت ایجاد فرآیندی فریبنده برای رقابت انتخاباتی از میان مُهره های مختلف، گزینه ای بهتر از علی جنتی نبوده است!

اگر چه بخش فرهنگی «سراج24» بارها طی یادداشت ها و تحلیل های مختلفی به بازشناسی جریان های ناراستای مدیریتی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت موسوم به «تدبیر و امید» پرداخت و بسیاری از برنامه های اجرایی و تصمیمات اتخاذ شده در دوران تصدی مسئولیت ایشان جای نقدهایی اساسی دارد، اما این بازی شکل یافته توسط مشاوران و همراهان سیاسی و رسانه ای حسن روحانی برای تغییر فضای تفکری جامعه در خصوص فرهنگ آن هم در بازه زمانی 7 ماهه تا انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری جای بررسی جداگانه ای دارد.

به طور حتم هیچ مدیری در حالی که به آخرین روزهای دوره مسئولیتش نزدیک می شود به هر دلیلی دست به تغییر مدیران منصوب شده خود نمی نماید و دلایلی چون برگزاری کنسرت در شهرهای مذهبی و اعتراضات مردم و علمای دین در این باره اگر چه بسیار مهم بوده است اما اتفاقی تازه در رویکردهای اتخاذی وزارتخانه ارشاد دولت یازدهم و سیاست های منحرفانه از چارچوب های فرهنگی نبوده است، چنان که پیش از این در باب همین حوزه موسیقی بارها شاهد اتفاقاتی ناگوارتر اعم از جمع خوانی زنان و مردان و تک خوانی زنان حتی با حضور مقامات و نیز اجرای مراسم های پایکوبی و حتی رقص زنانه! بوده ایم و با وجود اعتراضات بسیار مردم متدین این دیار، متولیان امر با فرافکنی و یا انحراف موضوع سعی کردند مسیری متفاوت را در پاسخگویی به این موارد رخ داده اتخاذ کنند. با این عقبه در بیش از 3 ساله از فعالیت های بخش فرهنگی دولت یازدهم حال تغییر شخص اول مسئول در فرهنگ و هنر به دلیل عواقب برگزاری کنسرت در قم نمی تواند در محدوده هیچ عقل سلیمی جای گیرد.

حالا بیاییم پازل اتفاقات چند وقت اخیر را کنار هم بگذاریم و به یک سناریوی تازه از سیاستمداران دولت یازدهم بپردازیم. هنگامی که برخلاف رویه مرسوم در شهر مذهبی قم کنسرتی با حضور مدیر ارشاد آن منطقه با عنوانی انحرافی چون بزرگداشت دفاع مقدس برگزار می شود و تصاویری ناشایست از آن کنسرت یا به قول مسئولان ارشاد، نشست! به بیرون درز می کند و به طور طبیعی انتقاداتی را فراهم می سازد. این در حالی بود که از تبعات برگزاری کنسرت در مشهد چند روزی بیش نگذشته بود و ساده ترین برخورد با آن قضایا جلوگیری از برپایی اتفاقی مشابه با قبل بود. پس از این جریان اولین حرکت صورت یافته با نامه سوزناک! استعفای مدیر ارشاد قم به وزیر ارشاد شکل گرفت که با ذکر دلیلی چون «دغدغه‌ های مراجع عظام تقلید و اعضاء محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم» و پاسخی با همان ادله از سوی جنتی جهت پذیرش این استعفا وارد فاز تازه ای شد. اما برون فکنی اتفاقات فوق و پازل اتفاقات نیاز به برنامه ای تکمیلی داشت و در نهایت قربانی بعدی به شکلی مظلومانه می بایست در تابلوی اعلانات عمومی جای می گرفت! و چه کسی بهتر از وزیر ارشاد که بارها اعتراضاتی علیه وی رخ داده بود و حال زمانی مناسب برای خرج کردن وی به نفع انتخابات پیش روی بود.

از این نظر تاکتیک جلب آرای عمومی و به خصوص کسب اعتماد مخالفان حوزه فرهنگ و هنر دولت یازدهم در این چارچوب اتخاذی دولت کاملا هویدا است، به دلایلی روشن و منطقی که هیچ مدیری در چند ماه کوتاه باقیمانده به پایان دولت نه می تواند کار به خصوصی انجام دهد و نه در این شرایط کاری شدنی خواهد بود و جابجایی نام ها تنها حربه ای برای دور زدن از حجم انتقادات از دوش دولتمردان جهت قصور در عرصه فرهنگی طرح ریزی شده است.

نکته جالب توجه در این میان نقش مشاور فرهنگی رئیس جمهور بوده که در حرکتی حساب شده خبر استعفای علی جنتی را نه تکذیب و نه تائید کرد تا در این بازی دولبه برد از سوی دولتمردان بتوان از طرفی برنامه ای تصنعی جهت جلب نظر منتقدان فرهنگی دولت فراهم ساخت و از سویی دیگر از طریقی غیر مستقیم و با معلق گذاشتن خبر، خطر بازی شکل یافته از سوی همراهان رئیس جمهور به راحتی لو نرود! پایان این سناریو هم معلق ماندن ماجرا است که یا استعفای وزیر شکلی عملی به خود نخواهد گرفت و یا اجرایی خواهد شد و یکی از افراد حلقه دولت از جمله حسام الدین آشنا جایگزین علی جنتی شود.

اما از نگاه مشاوران دولت نتیجه این ماجرا چندان مهم نیست و هر کدام از این خطوط به نقطه پایانی برسد یک تاکتیک موثر در بازی انتخاباتی خواهد بود. البته باید دید تاکتیک اتخاذ شده از سوی دولتمردان یازدهم واقعا در پیشگاه منتقدان و مردم آگاه هم نتیجه مورد نظر را در برخواهد داشت؟ و یا شکلی وارونه در انتخابات خواهد یافت!

اخبار مرتبط

توزیع هزاران عنوان کتاب در مناطق روستایی

مردم: مگه هنوز روزنامه داریم؟ چقدر جون سختید شما!+تصاویر

قانون، وزارت ارشاد را از نظارت بر محتوای نمایشگاه‌ها بازمی دارد اصلا منطقی نیست

0 نظر

ارسال نظر

capcha