منبع امنیتی لبنان: نبرد دوم عرسال نزدیک است

 منبع امنیتی لبنان: نبرد دوم عرسال نزدیک است

به گزارش سراج24،عرسال یک شهرک لبنانی است که از لحاظ جغرافیایی با تپه های قلمون سوریه به خصوص با تپه های دو شهرک الجراجیر و رنکوس مرتبط است، این شهرک از همان اوایل بحران سوریه به پناهگاهی برای سوری ها تبدیل شد که اکثر آنها از قلمون به این مکان پناه می آوردند.

پس از آن و به خصوص در سال های 2012 و 2013 اوضاع وخیم تر شد تا اینکه تپه های این شهرک به «تپه های اشغالی» از سوی گروهک های مسلح تبدیل شد که اغلب از سوری ها و لبنانی ها به عنوان سپر انسانی در عملیات های تروریستی خود استفاده می کنند.

در ابتدای بحران و پیش از نبرد القصیر در ماه می 2013، عرسال به اشغال گروه های مسلح درآمد و این گروه ها ساکنان این منطقه را به وحشت انداختند به خصوص اینکه آنها نیروهای ارتش لبنان اعم از سرگرد شهید بیار بشعلانی و معاون وی خالد زهرمان را به شهادت رساندند اما اندکی پس از نبرد القصیر و پاکسازی روستاهای القلمون و بخش زیادی از این تپه ها، وجود گروه های مسلح تنها در برخی از مناطق مشخص در تپه های عرسال و الجراجیر منحصر شد.

در آگوست سال 2014 نبرد ارتش لبنان در داخل عرسال بود و تا حد زیادی اهداف را محقق کرد و خطر این گروه ها برای عرسال و ساکنان آن و دیگر مناطق لبنان محدود نمود.

اما امروز یک منبع عالی رتبه امنیتی اخبار مربوط به اینکه «نبرد دوم عرسال نزدیک است»، بعید نمی داند و همین مسئله را می توان در تغییر و تحولات بوجود آمده در تیپ های ارتش و هنگ های آن و نیز فراخوانی یگان های جدید مشاهده کرد.

این منبع  افزود: امروز پس از گذشت 2 سال از استقرار یگان هشتم و هنگ پنجم هجومی و هنگ اول مرزهای زمینی در عرسال، نیروهای آن خسته و فرسوده شده اند و فرماندهان ارتش لبنان نیز نمی توانند در مورد هر گونه اطلاعاتی کوتاهی نمایند به خصوص اینکه تمامی گزارشات امنیتی ارسال شده به اداره اطلاعات ارتش لبنان حاکی از آن است که : از حدود یکماه پیش عناصر مسلح جدید وابسته به جبهه النصره وارد اردوگاه های پناهجویان سوری شده اند و این گروه ها آماده حمایت از جبهه النصره برای ورود به این اردوگاه ها جهت اجرای حملات به مراکز ارتش و سقوط آن هستند.

این منبع امنیتی همچنین اظهار داشت: ارتش برای هر گونه احتمال و سناریویی خود را آماده کرده است و تغییر و تحولات نظامی نیز در راستای احیای خون در رگ های ارتش و وارد کردن نیروهایی است که در نبردهای قبلی شرکت نداشته و خسته نشده اند و این یک استراتژی عادی نظامی است که ایجاد تغییرات در نیروهای نظامی را می طلبد و به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا لشگر نهم، هنگ دوم هجومی و هنگ دوم مرزهای زمینی ارتش لبنان به عرسال و مناطق اطراف آن وارد شدند.

این منبع امنیتی اشاره کرد که ارتش نیروهای خود را تقویت کرده و مناطق لبنان از عرسال گرفته تا الفاکهه، راس بعلبک و القاع و تمامی مناطق واقع در مرزی شرقی سوریه تحت سیطره ارتش است.

از جنبه سیاسی نیز با توجه به اینکه در لبنان دو بُعد امنیتی و سیاسی ارتباط تنگاتنگ با هم دارند، این منبع امنیتی اظهار داشت: عرسال و بازگشت مجدد اخبار آن به صدر روزنامه های لبنانی و نیز آمادگی برای نبرد سرنوشت ساز، یک نشانه اصلی است و بیانگر آن است که لبنان به سمت تحقق دستاوردهای زیادی پیش می رود به خصوص اینکه پایان دومین دوره مجلس نمایندگان نزدیک است بنابر این نبرد عرسال بدون شک به وقوع می پیوندد.

بر اساس این گزارش، نبرد عرسال یکی از راه حل ها در خصوص ریاست جمهوری خواهد بود و اکنون این سوال مطرح است که آیا نبرد عرسال و  پیروزی در آن به نفع ارتش لبنان، شانس ژنرال قهوچی فرمانده ارتش برای تصدی منصب ریاست جمهوری را بیشتر می کند؟


منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

تأثیرات فرا لبنانی پیروزی حزب‌الله

حریری رأی خود را به صندوق انداخت/ روند رأی گیری کند است

0 نظر

ارسال نظر

capcha