تجمع تونسی‌ها در حمایت از سوریه و حزب الله/افشاگری بی‌سابقه عضو تیم« الدابی»+تصاویر

 تجمع تونسی‌ها در حمایت از سوریه و حزب الله/افشاگری بی‌سابقه عضو تیم« الدابی»+تصاویر

به گزارش سراج24،معیت‌ها و احزاب تونسی در تظاهرات خود تاکید کردند جنگی که بیش از پنج سال است علیه سوریه به راه افتاده،‌ با هدف اشغال سوریه به راه افتاد، اما پیروزی از آنِ سوریه خواهد بود.

در جریان این تظاهرات شعارهایی در محکومیت جنایت روز گذشته متجاوزان سعودی در بمباران مجلس ترحیمی در صنعا سرداده شد که در نتیجه آن صدها انسان بیگناه شهید و صدها نفر دیگر زخمی شدند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات همچنین شعارهای مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا سر دادند و شعارهایی در حمایت از سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه سر دادند، آنها همچنین ضمن به دست گرفتن پرچم‌های عراق،‌تصاویری در دست داشتند که خشم تونسی‌ها را از عمل نکردن دولت تونس به وعده خود مبنی بر ازسرگیری روابط با سوریه نشان می‌داد.

 «احمد المناعی» ناظر بین المللی تیم الدابی که از شاهدان جنگ علیه سوریه بود در پاسخ به سئوالی که چرا رهبران سوریه را به جنگ طایفه‌‌ای متهم می‌کنند، اظهار داشت : من شهادت می‌دهم که اتحادیه عرب و اعضای بانفوذ آن اگر به توصیه‌های این تیم(تیم الدابی) عمل می‌کردند،‌بحران سوریه در سال 2012 حل شده بود و ما شاهد این ویرانی فراگیر در سوریه و نهادها و زیرساخت‌‌ها‌ی آن نبودیم، اما اتحادیه عرب نیت و مقاصد صادقانه نداشت.

المناعی با یادآوری اوایل بحران سوریه افزود آنگاه کوفی عنان دبیرکل سابق سازمان ملل به عنوان فرستاده بین المللی جدید برای نظارت بر اوضاع و تلاش برای دستیابی به راه حل فوری تعیین شد،‌اما بدون دستیابی به نتیجه قابل توجهی به کار خود پایان داد، آنگاه نوبت تیم جدید به ریاست اخضر ابراهیمی رسید که ماموریت وی نیز بدون نتیجه پایان یافت که پس از وی افراد زیادی می‌آیندو می‌روند، ولی آنچه واضح و شفاف است، این‌که مشکل، حل نخواهد شد.

وی تصریح کرد راه حل آن طور که ما می‌بینیم، فقط در صحنه میدانی و عملیاتی از طریق پیشروی ارتش سوریه و همپیمانانش و پیروزی‌هایی است که در تمام جبهه‌ها محقق شده است و آنها به یاری خداوند می‌توانند به نفع سوریه و مقاومت و آینده پیش رو به پیروزی دست یابند.

ناظر بین المللی سابق سوریه در ادامه گفت‌وگو تاکید کرد جنگ و درگیری در سوریه بر خلاف آنچه رسانه‌های غربی و ارتجاع عرب القا می‌کنند،‌نه طایفه‌ای است نه مذهبی و نه اقلیت با  اکثریت، از همان لحظه نخست که سخنگویی 163 ناظر عرب از تیم الدابی را که من هم عضو آن بودم، برعهده داشتم-این ناظران از 13 ملیت عرب بودند-در گزارشی که در پایان ماموریت تیم نوشته شد،‌هیچ کس چیزی به نام جنگ طایفه‌ای نوشت و این واژه را ما استفاده نکردیم.

المناعی تاکید کرد جنگ و درگیری در سوریه جنگ مسیحی علیه دروزی یا شیعی علیه سنی نیست، بلکه یک مسئله کاملا سیاسی است، برخی کشورها به سوریه طمع دارند و به دنبال اشغال آن هستند و چون نتوانستند آن را اشغال کنند به ویران کردن آن روی آوردند، اما من تاکید می‌کنم که این جنگ با پیروزی ملت و کشور سوریه به ریاست بشار اسد رئیس جمهور قانونی سوریه پایان خواهد یافت.

صلاح المصری رئیس جمعیت تونسی التسامح هم به خبرنگار تسنیم گفت : این تظاهرات تکمیل مطالبات و حمایت از ایستادگی سوریه در مقابل این جنگ جهانی است که ارتجاع  عرب به رهبری آمریکا و اسرائیل به راه انداخته است.

المصری تاکید کرد پایان این جنگ پیروزی برای دولت و ملت سوریه است، ما خواهان بازخواست کسانی هستیم که جوانان ما را برای جنگ با ارتش قانونی سوریه به این کشور فرستادند، ما همچنین خواهان ازسرگیری روابط دیپلماتیک تونس با سوریه و بازگشت سفیر سوریه به کشورمان هستیم.

وی افزود ما این تجمع را نشانه آگاهی بالای ملت تونس می‌دانیم که در نتیجه ایستادگی و مقاومت سوریه، جمهوری اسلامی ایران، حزب الله و متحدان آنها به دست آمده است تا به دوران سلطه‌جویی آمریکا پایان دهند و افق‌های جدیدی به روی ما بگشایند،‌ افق‌های اسلامی متمدنانه که تقدیری از فداکاری‌ها و پیروزی‌های امت اسلام است.

 


منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

واکنش صهیونیست‌ها به تبادل آتش در جولان

انتقال 5 هزار تروریست از جنوب به شمال سوریه

0 نظر

ارسال نظر

capcha