وقتی تلویزیون کالای آسیب رسان وارد خانه‌ها می‌کند

خورچ خورچ «چیپس و پفک» از رسانه ملی

خورچ خورچ «چیپس و پفک» از رسانه ملی

به گزارش سراج24، عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به اینکه تا زمانی که قانون مناسبی برای جلوگیری از تبلیغ کالاهای آسیب رسان به سلامت وجود نداشته باشد، صدا و سیما این تبلیغات را انجام می‌دهد و ما هم نمی‌توانیم برخورد لازم را در خصوص ممنوعیت تبلیغ این کالاها داشته باشیم، اظهار داشت: قبلاً طرحی در این زمینه تدوین شد، اما به دلایل اشکالاتی که داشت از سوی شورای نگهبان بازگشت داده شده و هم اکنون این طرح در کارگروه مربوطه در دست بررسی است.

پوربافرانی عنوان کرد: تا زمانی که قانون مناسبی برای جلوگیری و مقابله با کالاهای آسیب رسان به سلامت وجود نداشته باشد، تبلیغات آن در رسانه ها ادامه دارد و ما باید به سمتی برویم که شیوه تولید این کالاها اصلاح شود.

وی در مورد چالش اصلی در برخورد با کالاهای آسیب رسان سلامت افزود: یک قسمت از درآمد صدا و سیما و بیشتر رسانه‌ها از تبلیغات است، اما گاه به این جنبه توجه نمی‌شود که این تبلیغات کالاهای آسیب رسان سلامت، باوجود اینکه برای رسانه‌ها درآمد زا است، اما برای جامعه ضرر دارد. ما باید به این سمت برویم که شیوه تولید این کالاها اصلاح شود و کالای آسیب رسان سلامت، اصلا تولید شود.

عضو کمیسیون بهداشت با اشاره به اینکه اظهار داشت: اگر بخواهیم بخشی از درآمد تبلیغات را از رسانه ای کسر کنیم، طبیعی است در این خصوص، موضع گیری هایی ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه از طرفی تدوین این قانون نیز نیازمند توجه به همه ابعاد و جوانب آن است، به سلامت آنلاین گفت: در بحث دخانیات مشخص است که این کالا به سلامت جامعه آسیب می زند، ولی نمی توانیم امروز کارخانه دخانیات را تعطیل کنیم. باید به سمتی پیش برویم که اول جایگزین کالاهای آسیب رسان سلامت مشخص شود و سپس برای  کسانی که در این حوزه مشغول به کار هستند، شغل مناسبی ایجاد شود. بعد هم طبیعتا می توانیم برخورد کنیم .

پور بافرانی تصریح کرد: البته کالای آسیب رسان مانند دخانیات نیست. واقعیت این است که دستگاه های مختلف نظرات متفاوتی در این زمینه دارند و جمع بندی بین این نظرات باید به نفع مردم باشد.

وی با بیان اینکه بعد از اینکه در کارگروه ممنوعیت تبلیغ کالاهای آسیب رسان به سلامت در این باره به نتیجه رسیدیم، این طرح  را به صحن علنی مجلس می‌فرستیم، عنوان کرد : این طرح ابتدا باید در کارگروه کمیسیون بهداشت بررسی شود. سپس نتیجه مشخص شده و بعد از آن به صحن ارائه می شود.

نمانیده مردم نائین در پاسخ به این سوال که آیا در برنامه ششم توسعه برای حمایت از این طرح ممنوعیت تبلیغ کالاهای آسیب رسان به سلامت نیز بحثی شده است، افزود: چون از قبل این موضوع مطرح و در مورد آن بررسی صورت گرفته بود، دیگر نیاز به طرح در برنامه ششم نداشت و اگر این طرح تصویب شود آن را به برنامه ششم الحاق می کنیم.

پور بافرانی همچنین در مورد تغییرات مثبت برنامه ششم توسعه در حوزه سلامت نسبت به برنامه پنجم اظهار داشت: ما سیاست های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب را محور کار قرار دادیم و اگر دقت کنید خود برنامه پنجم توسعه اگر اجرایی می شد بسیاری از مشکلات سلامت حل می شد.

اخبار مرتبط

کاهش قابل توجه مصرف دخانیات در ایران/ مرگ سالانه ۶ میلیون سیگاری در جهان

راه‌اندازی «رسانه تعاملی» تا پایان سال جاری

ایران جزء ۳ کشور پر مصرف دخانیات

0 نظر

ارسال نظر

capcha