"مطالبات" مقام معظم رهبری

استفاده از مدح‌ها و تمجیدهای بی‌معنا در مراسم اهل بیت (س) مضر است/ ضرورت توجه به مضامین عمیق در مداحی

استفاده از مدح‌ها و تمجیدهای بی‌معنا در مراسم اهل بیت (س) مضر است/ ضرورت توجه به مضامین عمیق در مداحی

به گزارش خبرنگار سراج24، رهبر معظم انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه مداحان می‌توانند بر روی جوانان تاثیر بگذارند می‌فرمایند: «مداح‌ها بدانند چه می‌خوانند و چه می‌گویند. صدای خوش، آهنگ قشنگ، موقعیت ممتاز، تریبون خوب، اقبال فراوان؛ امروز هم که جوان‌ها بحمداللَّه جامعه و کشور ما را با صفای دلِ خودشان مصفا کرده‌اند - این همه جوان در این کشور وجود دارد - همه متوجه شماست. شما چه می‌خواهید به مردم بدهید؟ این‌که من همیشه روی آنچه می‌خوانید و آن‌چنان که می‌خوانید - در جلسه‌ مداح‌ها و با افراد گوناگون - تأکید می‌کنم، به‌خاطر این حساسیت است.»

 

* ضرورت توجه به مضامین عمیق در مداحی

 

یکی از مطالبات مقام معظم رهبری از مداحان اهل بیت، توجه و دقت در مضامین نوحه‌ها و اشعار مذهبی و عدم استفاده از تعابیر سخیف است. ایشان در همین رابطه در 5 مرداد 1384 در دیدار جمعی از مداحان فرمودند: چیز دیگری که بنده در بعضی از خوانندگان جلسات مداحی اطلاع پیدا کردم، استفاده‌ از مدح‌ها و تمجیدهای بی‌معناست، که گاهی هم مضر است. فرض کنید راجع به حضرت اباالفضل (سلام‌اللَّه‌علیه) صحبت می‌شود؛ بنا کنند از چشم و ابروی آن بزرگوار تعریف کردن؛ مثلاً قربون چشمت بشم! مگر چشم قشنگ در دنیا کم است؟ مگر ارزش اباالفضل به چشم‌های قشنگش بوده؟! اصلاً شما مگر اباالفضل را دیده‌اید و می‌دانید چشمش چگونه بوده؟! اینها سطح معارف دینی ما را پایین می‌آورد. معارف شیعه در اوج اعتلاست. معارف شیعی ما معارفی است که یک فیلسوفِ در غرب پرورش یافته‌ با مفاهیم غربی و بزرگ شده‌ آشنای با معارف فلسفىِ غرب مثل هانریکُربن را می‌آورد دو زانو جلوی علامه‌ طباطبایی می‌نشاند؛ او را خاضع می‌کند و می‌شود مروج شیعه و معارف آن در اروپا.

 

می‌شود معارف شیعه را در همه‌ سطوح عرضه کرد؛ از سطوح ذهن متوسط و عامی بگیرید تا سطوح بالاترین فیلسوف‌ها. ما با این معارف نباید شوخی کنیم. ارزش اباالفضل العباس به جهاد و فداکاری و اخلاص و معرفت او به امام زمانش است؛ به صبر و استقامت اوست؛ به آب نخوردن اوست در عین تشنگی و بر لب آب، بدون این‌که شرعاً و عرفاً هیچ مانعی وجود داشته باشد.... انسان گاهی ملاحظه‌ ناموس خودش را بیشتر از جانش می‌کند؛ ملاحظه‌ بچه‌ شیرخوارش را بیشتر از جانش می‌کند. انسان در این میدان برود، بچه‌ شیرخوارش هم باشد، زنش هم باشد، مادرش هم باشد، ناموس‌اش هم باشد، همه‌ اینها هم در معرض خطر قرار بگیرند و پایش نلرزد؛ ارزش اباالفضل، ارزش حبیب‌بن‌مظاهر، ارزش جُون در اینهاست، نه در قد رشیدش یا بازوی پیچیده‌اش. قد رشید که خیلی در دنیا هست؛ ورزشکارهای زیبایی اندام که خیلی هستند؛ اینها که در معیار معنوی ارزش نیست. گاهی روی این تعبیرها تکیه هم می‌شود! حالا یک وقت شاعری در یک قصیده‌ سی، چهل بیتی اشاره‌یی هم به جمال حضرت اباالفضل می‌کند؛ آن یک حرفی است؛ ما نباید خیلی خشکی به خرج دهیم و سختگیری کنیم؛ اما این‌که ما همه‌اش بیاییم روی ابروی کمانی و بینی قلمی و چشم خمار این بزرگواران تکیه کنیم، این‌که مدح نشد؛ در مواردی ضرر هم دارد؛ در فضاهایی این کار خوب نیست.»

 

اخبار مرتبط

لزوم افزایش تیراژ چاپ کتاب در کشور/ نارضایتی رهبر انقلاب از تیراژ پایین کتاب‌ها/ مسئولان مربوطه "باید یک حرکتی آغاز کنند"

توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی به مجریان رادیو/ "مجریان رادیو باید طوری حرف بزنند که همه مخاطبان خود را اشباع کنند"

ضرورت طراحی لباس ملی توسط طراحان ایرانی/کت‌وشلوار لباس ملی ایرانیان نیست/ "تقلید فرهنگی خطر بزرگی است"

0 نظر

ارسال نظر

capcha