وقتی شیوخ دربار کارشناس اقتصادی می‌شوند/طعنه‌های مردم عربستان به «سلمان» و پسرش

وقتی شیوخ دربار کارشناس اقتصادی می‌شوند/طعنه‌های مردم عربستان به «سلمان» و پسرش

به گزارش سراج24 ، شهروندان عربستانی در شبکه‌های ارتباط اجتماعی از طریق هشتگ‌هایی، فرمان‌های شاه سعودی را مورد تمسخر قرار داده است به طوری که آنها در توئیت‌های خود هنگام خواندن هر یک از فرمان‌های چهارگانه اخیر سلمان، خشم و نارضایتی خود را ابراز کردند.

آنها از این‌که فرمان‌های شاه سعودی، تنها شهروندان عادی و طبقه متوسط جامعه را هدف قرار داده و طبقه حاکم و شاهزادگان ولخرج خوشگذران را مستثنی کرده به شدت خشمگین هستند.

برخی از فعالان در توئیتر از ولخرجی‌ها و پول‌های بی‌حساب و کتابی که حکومت آل سعود برای پیشبرد سیاست‌های ویرانگرش در منطقه و جهان هزینه می‌کند از جمله هزینه‌های غیر قابل توجیه در مصر که آن را به مثابه دادن رشوه به حکومت مصر برای همراهی با سیاست‌های ریاض در قبال یمن و سوریه خوانده‌اند، ابراز نارضایتی کرده‌اند،‌آنها می‌گویند رشوه‌های حکومت سعودی به مصر در حالی است که مصر موضع‌ خود درباره سوریه را هم که شرط ریاض برای کمک مالی بود، تغییر نداد و سعودی پول‌های خود را در مقابل دکترای افتخاری که سلمان در مصر کسب کرد، از دست داد.

شهروندان عربستانی به ابراز خشم از جنگ‌‌ بی‌حاصل آل سعود علیه مردم یمن پرداخته و آن را سبب ورشکستگی و عامل اصلی ریاضت اقتصادی رژیم دانستند، به اعتقاد فعالان عربستانی، جنگ یمن بر خلاف ادعای مقامات سعودی، دفاع از مردم عربستان نیست،‌بلکه با هدف ارضای غرور و نخوت شاهزادگان سعودی(اشاره به بن سلمان جانشین ولیعهد که عامل اصلی جنگ علیه مردم یمن است) به راه افتاده است.

فرمان‌های اخیر شاه سعودی از عمق بحران اقتصادی و مالی عربستان به سبب سیاست‌های ماجراجویانه و ویرانگر آل سعود در کنار ولخرجی بی‌حساب و کتاب خاندان حاکم حکایت می‌کند.کاهش قیمت نفت که آن هم توطئه آل سعود برای ضربه زدن به اقتصاد جمهوری اسلامی ایران بود، از مهمترین  عوامل وخامت اوضاع اقتصادی عربستان قلمداد می‌شود.

این در حالی است که هفته گذشته یک مسئول در سفارت پاکستان در ریاض از خروج صدها کارگر پاکستانی از عربستان بدون دریافت حقوق خود خبر داده بود. به گفته وی، حدود 450 کارگر پاکستانی در حالی عربستان را ترک می‌کنند که به مدت 9 ماه، هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند،‌این کارگران برای شرکت سعودی اوجیه کار می‌کردند که مسئولان آن از پرداخت حقوقشان خودداری کرده‌اند.

دیگر جای هیچ شک و تردیدی باقی نمانده که مدیریت ملک سلمان و فرزندش، محمد که بر تمام ارکان قدرت و اقتصاد عربستان چیره شده، این کشور را به سمت پرتگاه فروپاشی سیاسی و اقتصادی سوق داده است، سیاست‌‌های جنون‌آمیز سلمان و پسرش جز بدبختی،‌مصیبت و هرج و مرج چیزی برای داخل و خارج عربستان به ویژه یمن به ارمغان نیاورده است.

فرمان‌های اخیر سلمان در راستای ریاضت اقتصادی بیش از همه به زیان مردم عربستان به ویژه قشر حقوق‌بگیر و طبقه فقیر و متوسط این جامعه است،‌چرا که این اقدامات هیچ آسیبی به شاهزادگان پرتعداد و طبقه ویژه‌خوار نمی‌زند که در حیف و میل بیت المال مردم عربستان هیچ حد و مدی برای خود قائل نیستند. در سایه وخامت اوضاع اقتصادی عربستان، هزینه‌های زندگی به شدت افزایش یافته در حالی که قدرت خرید مصرف‌کنندگان هم هر روز کمتر از روی قبل می‌شود، در کنار این مسائل باید به بحران شدید شرکت‌های بزرگ اقتصادی در عربستان اشاره کنیم که ناتوانی آنها در پرداخت حقوق سبب اعتراضات گسترده کارگران خارجی شده،‌اما حکومت سعودی به جای پرداخت حقوق آنها، پروژه اخراج آنها را کلید زده است، بدون  این‌که حقوق آنها را پرداخت کند.

مخالفان آل سعود در عربستان بعید می‌دانند که فرمان‌های اخیر شاه سعودی، این کشور را از بحران اقتصادی فزاینده نجات دهد،‌بحرانی که نشانه‌هایش پس از شکست رژیم در جنگ علیه مردم یمن آشکار شده است، مبالغ مالی هنگفتی که آل سعود برای حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق و مناطق دیگر هزینه می‌کند از جمله دلایل سیاست ریاضت اقتصادی و تحمیل مالیات‌های بیشتر بر شهروندان عربستانی و قطع اضافه‌‌کاری کارمندان دولتی اعلام شده است.

اما مهمترین دلیل وخامت اوضاع اقتصادی عربستان از نگاه مخالفان رژیم، دست‌اندازی خاندان حاکم و هزاران شاهزاده بر ثروت‌های ملت عربستان و غارت و چپاول آن و مصادره اراضی و دارایی‌های شهروندان به ویژه اقدام محمد بن سلمان در قبضه کردن شرکت بزرگ آرامکو و چنگ انداختن بر  میلیاردها دلار از بودجه و قراردادهای تسلیحات بزرگی است که هر ماه با یکی از کشورهای غربی منعقد می‌شود.

به گفته مخالفان آل سعود،‌هدف از ریاضت اقتصادی اعلام شده،‌جبران خسارت‌های مالی سعودی در جبهه‌های مختلف به ویژه سوریه،‌عراق و یمن است. قرار گرفتن شمشیر ریاضت بر گردن وزیران و مسئولان بلندپایه دولت(نه شاهزادگان و خاندان حاکم) یک نشانه قوی بر بحران مالی پادشاهی سعودی است به ویژه این‌که قبلا مقامات رژیم اقدام به افزایش بهای آب و بسیاری از مواد غذایی و هزینه‌های جمع‌آوری زباله‌ها کرده بودند و نشانه دیگر درباره وجود بحران اقتصادی، ناتوانی شرکت‌های بزرگ در پرداخت حقوق کارگران است که بیشتر کشورهای خارجی را که کارگرانشان در عربستان کار می‌کنند به دخالت وادار کرده و آنها هزینه بازگرداندن اتباع خود را که شرکت‌های سعودی حاضر به پرداخت حقوقشان نشده‌اند،‌برعهده گرفته‌اند که این مسئله اوضاع اقتصادی فاجعه‌بار عربستان را به خوبی اثبات می‌کند.

از نگاه تحلیلگران و مخالفان آل سعود،‌پافشاری حاکمان مسلط بر حرمین شریفین بر ادامه خرید گسترده تجهیزات نظامی و عقد قرارداد برای خرید جنگ‌افزارهای پیشرفته و تجهیز به پیشرفته‌ترین موشک‌ها تلاش بیهوده برای کسب پیروزی نظامی در جبهه‌هایی قلمداد می‌شود که تا کنون جز شکست بهر‌ه‌ای نصیب آنها نکرده است، رژیمی که همچنان با ادامه جنگ علیه مردم بیگناه یمن و کشتار مردم در سوریه توسط تروریست‌های مزدور خود در برابر بازگشت امنیت و ثبات به این کشورها سنگ‌اندازی می‌کند.

نکته قابل توجه در عقد قراردادهای تسلیحاتی میان آل سعود و کشورهای غربی، افشای فساد مالی شاهزادگان سعودی است که شرکت‌های تسلیحاتی غربی در برابر عقد این قراردادها، رشوه‌های هنگفتی به آنها می‌دهند، قرارداد تسلیحاتی الیمامه در سال 2006 بهترین سند در این زمینه است. از همه مهمتر آنکه، سیاست‌های ماجراجویانه و بی‌هدف محمد بن سلمان شاهزاده بی‌تجربه سعودی که اکنون تمام ارکان قدرت و ثروت آل سعود را به سیطره خود درآورده است،‌نقش بسیار مهمی در وخیم‌تر شدن  اوضاع اقتصادی عربستان ایفا کرده است.

شیوخ دربار آل سعود بار دیگر به کمک سلمان آمدند

پس از حمایت تمام قد عبدالعزیز آل  الشیخ مفتی کل آل سعود- که نام رئیس هیئت کبارالعلماء را یدک می‌کشد- از فرمان‌های اخیر شاه سعودی برای تشدید ریاضت اقتصادی، این بار خطیبان وابسته رژیم با سوء‌استفاده از  تربیون حرمین شریفین به تعریف و تمجید و حمایت همه جانبه از این فرامین پرداختند و حتی در قامت کارشناس اقتصادی،‌مدعی شدند که این فرمان‌ها بیانگر ضعف منابع مالی نیست، بلکه با هدف حمایت از شفاف‌سازی صادر شده است. البته از یک نگاه  دیگر تاکید این خطیبان بر این‌که فرمان‌های سلمان با هدف حمایت از شفا‌ف‌سازی صورت گرفته، اعتراف به فساد مالی و اقتصادی در آل سعود است.

 

 

به گزارش تسنیم، شیخ صالح بن حمید خطیب سعودی مسجدالحرام ادعا کرده است که فرمان‌های مالی برای ساماندهی بهینه‌سازی مالی و اصلاح اقتصادی، سیاست‌های حکیمانه‌ و رویکردهای مبارکی است که به خاطر تنظیم همه مسائل خرد و کلان صورت گرفته و ریاضت و یا ضعف منابع مالی نیست، خدا را شکر به خاطر توسعه روح مسئولیت‌پذیری و حمایت از شفاف‌سازی و مبارزه با فساد و ارتقای عملکرد ... است».

وی با اذعان به وجود فساد مالی و اقتصادی، اسراف و نیز فقر و بیچارگی مردم در عربستان در عین حال مدعی شد: «پادشاهی سعودی جایگاه متمایزی میان کشورها دارد و این جامعه آگاه منسجم در همه شرایط و تغییرات متحد است و رابطه میان شهروندان و وطن رابطه حق و عطا و واجب و مسئولیت ... است، رهبری حکیم خیلی چیزها عطا کرده است و پیش از عمران و آبادانی به انسان توجه دارد...».

خطیب مسجدالحرام بدون اشاره به جنگ‌ خونین و ویرانگر آل سعود علیه مردم کشور فقیر عربی یمن و جنایات رژیم در سوریه، عراق و دیگر مناطق جهان ادعا کرد:« پادشاهی سعودی تاثیر فراوانی در یاری مسائل اسلام و مسلمانان و حمایت از مستضعفان دارد و در راستای اتحاد مسلمانان و همزیستی میان امت‌ها بر اساس اصول دین حنیف(منظور این خطیب سعودی از دین حنیف، فرقه وهابیت است)دارد».

نگرانی رسانه‌های آل سعود از گسترش اعتراضات مردم عربستان

رسانه‌های وابسته به آل سعود با متهم کردن مردم عربستان به رد و بدل کردن شایعات از گسترش اعتراضات مردمی به فرامین اخیر سلمان درباره ریاضت اقتصادی ابراز نگرانی کرده و مدعی شدند رسانه‌های خارجی را که نگاه می‌کنیم می‌بینیم که چگونه به پادشاهی سعودی کینه‌ می‌ورزند.

یکی از این رسانه‌ها  الوطن است که در  اشاره به بی‌اعتمادی مردم عربستان به حاکمیت و رسانه‌های وابسته با نگرانی اعلام کرد مسئله نگران‌کننده این است که مردم(عربستان) این شایعات را بدون درنظر گرفتن وحدت ملی منتقل می‌کنند.

الوطن با وارونه نشان دادن حقایق مربوط به خیانت بزرگ آل سعود به ملت عربستان از طریق ارزان کردن نفت که هدف از آن ضربه زدن به اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و خدمت به دشمنان امت اسلام بود، مدعی شد :«هدف از این شایعات مغرضانه ایجاد تشکیک در وفاداری و وابستگی است، گویی این کشور توجهی به شهروندانش ندارد و همه فراموش کردند که رهبری این کشور شب و روز برای مهار خطرات جنگ نفتی برخی کشورها برای تنگ کردن  عرصه بر تولید‌کنندگان نفت تلاش کرد و پادشاهی سعودی هم در این در جنگ از سوی دلالان نفت جهان هدف قرار گرفت...»

 

 

به گزارش تسنیم، الوطن برای مهار خشم و اعتراضات گسترده مردم عربستان به وضعیت وخیم اقتصادی و گسترش فساد مالی و اقتصادی در خاندان حاکم و ادامه حیف و میل بیت المال مردم توسط شاهزادگان ماجراجو و بی‌تجربه‌ای همچون بن سلمان در راه جنگ‌ افروزی ادعا کرد :«رهبران پادشاهی شب و روز برای راحتی و رفاه شهروندان و رفع نیازهای زندگی‌شان زحمت می‌کشند، در حالی که بسیاری از کشورها که منابع نفتی ندارند و جمعیت آنها از 30 میلیون نفر فراتر نمی‌رود به تمدن‌سازی روی آوردند، چرا مردم ما چنین شایعاتی را رواج می‌دهند که هدف از آن ایجاد اغتشاش و هرج و مرج و ضربه زدن است، در حالی که وزیرانی که برای وفاداری و اخلاص سوگند یاد کردند، از تصمیمات اخیر مستثنی نشدند... مرجعیت نفت و تکیه بر آن در سخنان جناب جانشین ولیعهد یکسره شد».(اشاره به سخنان بن سلمان که مدعی برنامه‌ریزی برای اقتصاد بدون تکیه بر نفت شده بود)

برخی از نظرات کاربران عربستانی در شبکه‌های ارتباط اجتماعی درباره فرمان‌های اخیر سلمان

فعالان عربستانی در شبکه‌های ارتباط اجتماعی، فرمان‌های شاه سعودی را مورد تمسخر خود قرار داده‌اند، یکی از آنها نوشته است:«چرا شاهزادگان و امیران از کاهش حقوق و مزایا مستثنی شده‌‌اند، آیا آنها جزء مردم نیستند،‌چرا مزایای ویژه آنها لغو نمی‌شود».

کاربر دیگری به انتقاد از جنگ‌افروزی آل سعود و هزینه شدن پول‌های نفت مردم عربستان در راه کشتار مردم کشور عربی فقیر یمن و دیگر مناطق پرداخته و نوشته است :«من به عنوان یک شهروند، یمن و دیگر مسائل چه ربطی به من دارد، برای کاهش بودجه و قطع اضافه‌کاری(اعتنایی به نظر مردم نکردند)، آیا دولت نظر من را درباره جنگ(علیه یمن)»

یک کاربر دیگری، فرامین سلمان را دستمایه تمسخر قرار داده و نوشته است : «هر از چندگاهی با فرامین خود، شهروندان را ناراحت کنید، شاید مشکلات مسکن،‌بهداشت و آموزش و ... را از یاد ببرند»، «یک حقوق برای تو، یک حقوق برای من»

کاربری،‌با مسخره کردن چشم‌انداز 2030 که از سوی بن سلمان شاهزاده ماجراجوی سعودی اعلام شده، نوشته است :«حقوق تمام کارمندان، 2030 ریال می‌شود»!

کاربر دیگری هم به کنایه نوشته است :«مردم از مدت‌ها پیش با شور و شعف منتظر فرمان‌های ملوکانه بودند،‌ حالا تلویزیون را خاموش می‌کنند و جیب‌های خود را محکم می‌گیرند».

 

گرفت؟

اخبار مرتبط

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

غیبت «بن سلمان‌» پس از تیراندازی در کاخ سعودی

سعودی‌ها، ایران، سوریه و قطر را دور زدند!

0 نظر

ارسال نظر

capcha