در معاملات امروز ثبت شد

افت شدید شاخص بورس عربستان در پی اعلام اقدامات ریاضتی

افت شدید شاخص بورس عربستان در پی اعلام اقدامات ریاضتی

به گزارش سراج24، به نقل از بلومبرگ، در حالی که عربستان اقدامات ریاضتی جدیدی را برای کاهش کسری بودجه خود اعلام کرده، شاخص سهام در بازار این کشور امروز بیش از هر بازار دیگری در جهان سقوط کرد.
شاخص کلی سهام تداول امروز در بازار ریاض، 3.5 درصد کاهش یافت که بیشترین کاهش از ماه ژانویه تاکنون بود. شاخص های هتل ها و رسانه های عربستان بیشترین افت را شاهد بودند.
شاخص صنایع هتل داری و گردشگری تداول و شاخص صنایع رسانه ای و نشر تداول امروز به ترتیب 8.9 و 7.4 درصد کاهش داشت.
از بین 174 عضو موجود در شاخص کلی تداول، همه اعضا جز 6 عضو شاهد کاهش شاخص بودند.
خبرگزاری رسمی دولت عربستان گزارش داد که بزرگترین صادر کننده نفت جهان برای کاهش کسری بودجه خود اقدام به کاهش حقوق ها و لغو پاداش های آخر سال کارمندان خود کرده است. بر این اساس، میزان حقوق کارمندان وزارتخانه های مختلف این کشور 20 درصد و حقوق اعضای مجلس شورای این کشور که به پادشاه مشاوره می دهد، 15 درصد کاهش یافته است.
محمد السوید، تحلیلگر موسسه ادیم کپیتال در ریاض گفت: «پرداخت های دولت  در دهه های گذشته امری مقدس بود...این اقدام اخیر نشان می دهد که دولت تا چه حد در اعمال برنامه ریاضتی جدی است.»
این اقدامات بخشی از برنامه دولت عربستان برای کاهش کسری بودجه این کشور است که سال گذشته به حدود 15 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور رسید که بالاترین رقم از سال 1991 تاکنون بود.

اخبار مرتبط

ایران خودرو محصول پژو ۲۰۶ تیپ ۲ را در لیست فروش فوری قرار داد

بورس انرژی میزبان عرضه ۲ میلیون بشکه میعانات گازی می‌شود

بازار خودرو متأثر از کاهش قیمت ارز همچنان روند کاهشی را تجربه می‌کند+جدول قیمت

0 نظر

ارسال نظر

capcha