اردوغان: آمریکا باوجود ارسال ۸۵ پرونده هنوز از بازداشت گولن امتناع می‌کند

 اردوغان: آمریکا باوجود ارسال ۸۵ پرونده هنوز از بازداشت گولن امتناع می‌کند

به گزارش سراج24، به نقل از الجزیره، رئیس جمهور ترکیه گفت برای تحویل گرفتن فتح الله گولن از آمریکا تاکنون هشتاد و پنج پرونده را به واشنگتن ارسال کرده ایم اما همچنان آمریکایی ها می گویند دلایل و مستندات کافی نیست.

رجب طیب اردوغان در دیدار با اقلیت مسلمان مقیم آمریکا در نیویورک گفت «مردم ترکیه ثابت کرده اند، توانمندی مردم می تواند همه نیروهای جهان را شکست دهد، می دانید سرکرده گروه تروریستی مورد نظر در ایالت پنسیلوانیای آمریکا به سر می برد و ما برای تحویل گرفتن او هشتاد و پنج پرونده را به آمریکا تحویل داده ایم اما آنها همچنان مدعی هستند دلایل و مستندات کافی نیست.»

اردوغان تصریح کرد «وقتی آنها (آمریکا) از ما خواستند ده تروریست را به آنان تحویل دهیم ما آنان را بازداشت کردیم و به واشنگتن تحویل دادیم حال ما نیز اصرار داریم این شخص (گولن) به ترکیه تحویل داده شود یا دست کم بازداشت و توقیف شود. براساس توافق موجود، همه طرف ها باید در تحویل دادن چنین افرادی یا توقیف آنها همکاری داشته باشند. با آنکه دو کشور هم پیمان راهبردی در ناتو هستیم اما چنین رفتارهایی کدورت هایی را ایجاد کرده است. آنها به عناصر حامی فتح الله گولن اجازه می دهند آزادانه در داخل پارلمان آمریکا یا هر جای دیگری سخنرانی کنند، اگر ما چنین کاری را انجام دهیم واکنش شان چه خواهد بود؟ خطابم به آنها این است که میزبانی شما از سرکرده سازمانی تروریستی در پنسیلوانیا موجب می شود تا مسئولیت هر نتیجه ای در این زمینه با شما باشد. اگر ما بخواهیم در چنین شرایطی از ملتمان بخواهیم در یک همه پرسی شرکت کنند به روابط با آمریکا و تقویت این روابط رای منفی خواهند داد.»

رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد «در یکی از جلسات در سازمان ملل متحد یکی از عناصر وابسته به فتح الله گولن به داستان سرایی درباره اتفاقات 15 ژوئیه (کودتای نافرجام) در ترکیه پرداخت، آنها اراده سیاسی خود را از دست داده اند زیرا به جای آنکه اتفاقات آن شب را از زبان یکی از شهروندان ترکیه بشنوند یکی از اعضای سازمان تروریستی را مامور کرده اند تا آن اتفاقات را توضیح دهد، آیا ممکن است به یک تروریست اجازه دهیم درباره توطئه نافرجام کودتا در ترکیه توضیح دهد؟ یکی از وظایفی که به گردن شماست این است که همه اعضای سازمان تروریستی را ممنوع الفعالیت کند و اجازه ندهید به اهدافشان برسند.»

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

بن‌سلمان هزینه کدام را می‌دهد سازش یا مقاومت؟

کره شمالی چرا مذاکرات را نیمه‌کاره رها کرد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha