تبارشناسی جریان خوش‌باور به آمریکا در گفتگو با فضائلی:

«خودکم‌بینی»؛ علت کرنش برخی مسئولان مقابل آمریکا/ هاشمی پاسخگوی استدلال سست‌بنیادش درباره تضعیف نیروهای نظامی باشد

 «خودکم‌بینی»؛ علت کرنش برخی مسئولان مقابل آمریکا/ هاشمی پاسخگوی استدلال سست‌بنیادش درباره تضعیف نیروهای نظامی باشد

به گزارش سراج24،مهدی فضائلی تحلیلگر مسائل سیاسی در تبیین سخنان روز گذشته مقام معظم رهبری درباره افرادی که حاضر نیستند بی‌اعتمادی به آمریکا را قبول کنند، اظهار کرد: جریانی که نمی‌خواهد دشمنی آمریکا با ما را بپذیرد، سابقه طولانی در صحنه سیاسی کشور دارد.

وی یادآور شد: این جریان از قبل انقلاب و بعد از پیروزی انقلاب در دولت موقت حضور داشته و رگه‌های این جریان تاکنون در صحنه سیاسی کشور وجود دارد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی  به فراز و فرود این جریان در صحنه سیاسی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: جریان چپی که در یک مقطعی سنگ مبارزه با آمریکا و تسخیر لانه جاسوسی را به سینه می‌زد یعنی تلاش می‌کرد آن اتفاق را به نام خودش ثبت کند و موقعیت و وجاهتی را برای خود کسب کرده بود، بعد از مدتی به‌دلیل عدم ثبات فکری که در این جریان وجود دارد دچار تغییر و تحولات فکری شد.

فضائلی در ادامه تصریح کرد: شاهد هستیم که همان جریان با تغییر نام به اصلاحات در دوره‌ای به‌نام اصلاحات گرایش به غرب و آمریکا و به‌نوعی عذرخواهی از آنچه را در جریان تسخیر لانه جاسوسی اتفاق افتاده بود در پیش گرفت.

وی با بیان اینکه این نوع تفکر در طیفهای سیاسی دیگر هم وجود دارد، تصریح کرد: این نوع تفکر در جریان سیاسی که نه تماماً اصولگرا و نه اصلاح‌طلب است، وجود داشت و به‌تدریج تقویت هم شد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: این جریان هم در بخشی از دستگاه اجرایی و هم تعدادی از نمایندگان مجلس وجود دارد، بنابراین شاهدیم که چنین تفکری بین مسئولانی که در مسند قدرت و مراجع تصمیم‌گیری و در بخشی از جریان سیاسی فعال در کشور، وجود دارد.

فضائلی با  توجه به سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه در برخی افراد احساس واقعی بی‌اعتمادی به آمریکا وجود ندارد، خاطرنشان کرد: این جریان به‌نوعی دچار خودکم‌بینی است و طرف مقابل را بزرگ می‌بیند و آن را قدرت بلامنازعی تصور می‌کند که همیشه در مقابل آمریکا کرنش دارند.

وی تأکید کرد: این جریان پاسخی برای استدلالهای مقام معظم رهبری برای عدم مذاکره و رابطه با آمریکا ندارند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با یادآوری سخنان مقام معظم رهبری درباره نادرست خواندن اظهارات برخی مسئولان که علت پیشرفت برخی کشورها را جمع‌آوری سازمان‌های نظامی آنها می‌دانند، گفت: مقام معظم رهبری طرح این مسائل و سخنان را نادرست دانستند و فرمودند بحث کاهش بودجه نظامی اشتباه است.

وی با عجیب خواندن سخنان هاشمی در تضعیف قدرت دفاعی کشور، تصریح کرد: این استدلال وی به‌عنوان سیاستمداری کهنه‌کار، بسیار ضعیف، شکننده و سست‌بنیاد بود.

فضائلی با بیان اینکه آلمان و ژاپن شکست خوردگان جنگ بودند و محدودیت نظامی به آنها تحمیل شده بود، یادآورشد: محدودیت نظامی انتخاب آگاهانه این کشورها نبوده و همواره تلاش کرده‌اند تا از این محدودیت خارج شوند.

این کارشناس مسائل سیاسی با ابراز اینکه ژاپن و آلمان تنها کشورهای پیشرفته دنیا نیستند، خاطرنشان کرد: به‌عنوان مثال فرانسه، انگلیس و  آمریکا علاوه بر پیشرفتهای علمی و توسعه اقتصادی از نظر نظامی  نیز بسیار قدرتمند هستند، بنابراین استدلال هاشمی در این خصوص بسیار تعجب برانگیز است.

فضائلی در پایان تأکید کرد: هاشمی باید پاسخ دهد با تضعیف بنیه دفاعی کشور آیا جز افزایش تهدیدات و تغییر آن به‌سمت عملی شدن و همچنین جسورتر شدن دشمن ما چیز دیگری هم می‌تواند اتفاق بیفتد.

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به تحریم‌های جدید آمریکا

آمریکا به دنبال احیای داعش و تداوم بحران‌آفرینی در منطقه است

آمریکا باید تحریم های غیرقانونی برضد ایران را برچیند

0 نظر

ارسال نظر

capcha