در میتینگ انتخاباتی روز گذشته هاشمی چه گذشت؟

احتمال کاندیداتوری هاشمی ۷۸ ساله قوت گرفت

احتمال کاندیداتوری هاشمی ۷۸ ساله قوت گرفت

 

به گزارش «سراج24»، جلسه‌ای موسوم به دیدار اهالی رسانه با هاشمی رفسنجانی عصر روز گذشته در محل مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد که این دیدار حاشیه‌های متعددی با خود به همراه داشت که در ذیل به آنها اشاره می‌شود:
 
جلسه بیش از هرچیز به یک میتینگ انتخاباتی شبیه بود، میتینگی که علیرغم برخی تصورات که احتمال کاندیداتوری آقای هاشمی در انتخابات ۹۲ را کاملاً منتفی می‌داند، احتمال حضور او را تقویت کرد و آنچه بیش از همه چیز قابل تأمل جلوه می‌کرد، گزینش خاصی از افرادی بودند که تحت عنوان اهالی رسانه پشت تریبون قرار گرفتند و ترجیع بند سخنان آنها چیزی جز این نبود که “آقای هاشمی، شما تنها کسی هستید که می‌توانید کشور را نجات بدهید، پس حتماً باید کاندیدا شوید!”
 
نگارنده این سطور که خود در جلسه حضور داشت، از جمله افرادی بود که گمان نمی‌کرد آقای هاشمی رفسنجانی بعد از چندین شکست سنگین از مردم در انتخابات‌ها، بار دیگر پا به عرصه انتخابات بگذارد، لذا احتمال کاندیداتوری ایشان را در حد صفر تلقی می‌کرد، اما پس از آغاز مراسم و سخنرانی چند تن از حضار حاضر، بر این عقیده استوار شد که این جلسه بیش از هر انگیزه دیگری، با هدف کشاندن آقای هاشمی به عرصه کاندیداتوری برگزار شده و هیچ دلیل دیگری نمی‌توان برای آن در نظر گرفت.
 
فاطر نیوز در این رابطه گزارش داد که ترکیب مدعوین در جلسه نیز عجیب بود؛ تعداد خبرنگاران رسانه‌های اصولگرای حاضر در جلسه شاید به سختی به تعداد انگشتان یک دست می رسید و جمع زیادی از حضار را خبرنگاران روزنامه های موسوم به روزنامه های اصلاح طلب تشکیل می دادند و البته به اینها اضافه کنید جمع قابل توجهی از افراد بازداشت شده در ایام فتنه که تحت عنوان “فعالان فضای مجازی” به این جلسه آورده شده بودند. مهدیه گلرو و تعداد دیگری از اعضای طیف غیرقانونی علامه دفتر تحکیم وحدت که از جمله فعالان در فتنه ۸۸ بودند نیز در جلسه حضور داشتند.
 
تعدادی از حاضرین در جلسه، با دست‌بندهای سبز رنگ، بار دیگر جلوه ای از اعتراضات غیرقانونی در ایام فتنه ۸۸ را به ذهن متبادر می کردند.
 
مجری برنامه در ابتدای مراسم، بیانیه‌ای بلند بالا درباره اقتدارگرایی و انحصارطلبی خواند و هم اصولگرایان و هم اصلاح طلبان را به اقتدارگرایی و اصلاح طلبی متهم ساخت و در پایان خطاب به هاشمی رفسنجانی گفت که “امروز تنها گزینه نجات ملی، تشکیل دولت وحدت ملی به ریاست شماست!” همین فردی که اجرای برنامه را برعهده داشت، بعد از سخنان خود، اسامی را از روی برگه خواند که از قبل معین شده بود که در محضر آقای هاشمی سخنرانی کنند. و البته مجری بعد از قرائت هر نامی، می‌پرسید که “تشریف آ‌ورده اند؟” افراد بعدی هم که پشت تریبون قرار گرفتند، ترجیع بندی جز دعوت هاشمی به کاندیداتوری نداشتند.
 
البته به دعوت به کاندیداتوری اضافه کنید، تملق‌های افسارگسیخته‌ای که از آیت‌الله می‌شد و ذهن‌ها را به این سمت می‌برد که الحق یکی از عوامل اصلی انحراف بسیاری از سیاسیون، تملق اطرافیان است. که آنها را از فضای واقعی جامعه و جهان به دور نگه‌میدارد.
 
شاید همین امر موجب شد که آقای هاشمی رفسنجانی پس از پایان سخنان سخنرانان، که از قضا هیچ یک در نقد آقای هاشمی حتی یک جمله هم نگفت، خطاب به جمع بگوید که ” از سخنان آقایان مشخص شد که فضای کشور چگونه است!” علاوه بر یکی دو سخنران یاد شده، افراد دیگری هم به ایراد سخنرانی پرداختند. فرد معممی که به نظر می رسید از اطرافیان خود آقای هاشمی است، یادی هم از نسرین ستوده کرد! و با بیان مرثیه‌ای درباره وی، گفت که ستوده نه تروریست است و نه برانداز و نباید در زندان باشد.
 
فرد دیگری هم پشت تریبون رفت و ابتدا یادی از مهدی خزعلی زندانی امنیتی کرد. و دیگری هم پس از رفتن پشت تریبون، از مهدی هاشمی و فائزه هاشمی یاد کرد و خطاب به هاشمی رفسنجانی گفت که زندانی شدن اینها برای شما آبرو شده است.
 
این پایان کار نبود، سخنران دیگری هم که همچون مسبوقین، تحت عنوان فعال رسانه ای پشت تریبون دعوت می‌شد، آقای هاشمی را “سخنران معترضین سال ۸۸″ توصیف کرد. عنوانی که از سوی آقای هاشمی تکذیب نشد. فرد دیگری پیشنهاد کرد که یک جمعی متشکل از آقایان ناطق نوری، هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، سیدحسن خمینی، حسن روحانی و عبدالله نوری، دور هم جمع شوند و در نهایت یکی از بین این ۶ تن کاندیدای انتخابات کشور شود تا کشور از بحران نجات یابد! واژه “اعتدال” یکی از کلیدواژه‌هایی بود که بسیار در این مراسم از سوی سخنرانان تکرار می شد؛ و این همان واژه ای است که چندی است از سوی برخی همچون محسن هاشمی رفسنجانی، محمدشریعتمداری، حسن روحانی و دیگران هم تکرار می شود.
 
بدون شک برگزاری این مراسم، گویای اتفاق جدیدی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم است. برخی اخبار حاکی از آن است که آیت‌الله هاشمی بی رغبت به کاندیداتوری نیست. گفته می شود، آقایان حسن روحانی، محمد شریعتمداری، سعیدی کیا و افرادی از این دست که سخن از کاندیداتوری می گویند، در حال آماده سازی فضا و طرح کلیدواژه های مدنظر آقای هاشمی از جمله “اعتدال” هستند و در نهایت در صورت اعلام کاندیداتوری آقای هاشمی، همگی به نفع وی کنار بکشند.
 
شاید در روزهای آینده منتظر خبری ویژه در عرصه انتخابات ۹۲ باشیم. سناریوی می‌آیم، نمی آیم، مجبور شدم بیایم، آقای هاشمی که در سال ۸۴ اجرا شد، در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ نیز از احتمال اجرایی شدن کمی برخوردار نیست چه آنکه آقای هاشمی ۷۸ ساله در پاسخ به این همه درخواست های واقعی! برای کاندیداتوری در مراسم روز گذشته، گفت که “فعلاً قصد کاندیداتوری ندارد ولی اگر فکر میکرد که تنها کسی است که می تواند وضعیت را درست کند، قطعا تردید نمی کند” در پایان باید متذکر شویم که با توجه به یکسویه بودن سخنان مطرح شده در حضور آقای هاشمی، تعدادی از خبرنگاران اصولگرا پس از پشت تریبون قرار گرفتن آقای هاشمی، با بالا بردن دست خود درخواست صحبت داشتند که ایشان وعده دادند در پایان صحبت هایشان این سخنان را نیز خواهند شنید؛ اما این وعده عملی نشد و آقای هاشمی بلافاصله پس از سخنرانی، محل را ترک کرد.
 
شاید قرار نبود در این دیدار سخن دیگری مطرح شود جز اینکه “آقای هاشمی؛ فقط شما می توانید کشور را نجات دهید، خواهشاً کاندیدا شوید”

اخبار مرتبط

دو نکته‌ای که جریان انقلابی باید مراقبت آن باشد

موانع و نتایج فسادستیزی از دیدگاه رهبر انقلاب

مرد سایه‌نشین اصلاحات به دنبال چیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha