فرزند یکی از شهدای اهل تسنن منا:

سرنوشت «پیکر برخی از شهدای منا» هنوز مشخص نشده/ همچنان منتظر اعزام برای آزمایش DNA هستیم

سرنوشت «پیکر برخی از شهدای منا» هنوز مشخص نشده/ همچنان منتظر اعزام برای آزمایش DNA هستیم

به گزارش سراج24، احسان پاریخی؛ فرزند شهید تاج محمد پاریخی از شهدای اهل تسنن فاجعه منا  درباره لزوم پیگیری ابعاد و دلایل «فاجعه منا» توسط وزارت امور خارجه و سایر نهادهای مسئول که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده است، اظهار کرد: از برخی پیگیریهای انجام شده توسط سازمان حج و زیارت و سایر نهادها تا حدودی رضایت داریم اما انتظارات بیشتری برای بررسی ابعاد فاجعه منا از وزارت خارجه می‌رود.

وی ادامه داد: دستگاه دیپلماسی و سایر نهادهای ذیربط که به‌دنبال پیگیری حقوقی فاجعه منا هستند باید به پیگیریهای خود، شتاب و سرعت بیشتری بدهند و بازخورد عملکرد خود را  برای خانواده‌های شهدای فاجعه منا و مردم ارائه کنند.

فرزند شهید پاریخی یکی دیگر از خواسته‌های برخی از شهدای فاجعه منا را تعیین تکلیف پیکرهای شهدای مفقود دانست و تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های تعداد معدودی از خانواده‌ها، مشخص شدن وضعیت مفقودین فاجعه منا است که این مهم باید با رایزنی میان دو کشور انجام گیرد.

پاریخی یادآور شد: پدر بنده نیز جزو یکی از مفقودین فاجعه منا محسوب می‌شود و محل دفن پیکر او همچنان نامشخص است که امیدواریم هر‌چه زوتر پیکر این شهید و سایر مفقودین شناسایی و تعیین تکلیف قرار شود.

وی متذکر شد: قرار بر این بود که چندی پس از شناسایی پیکر حجاج ایرانی، خانواده‌هایی که پیکرهای شهدای خود را تحویل نگرفته‌اند برای آزمایش DNA به عربستان سعودی اعزام شوند که این سفر و آزمایش برای شناسایی پیکرها انجام نگرفته و ما همچنان از محل دفن شهید پاریخی بی‌خبر هستیم که این شناسایی باید هرچه زودتر انجام شود.

فرزند شهید پاریخی در رابطه با عملکرد بنیاد شهید نسبت به خانواده‌های شهدای فاجعه منا اظهار کرد: از اهتمام بنیاد شهید در برخی زمینه‌ها همچون برقراری بیمه خانواده‌های شهدای منا و سایر موضوعات رضایت داریم اما امیدواریم که بعضی کاستیها و مشکلات نیز به مرور زمان رفع شود.

پاریخی در ادامه با قدردانی از توجهات رهبر معظم انقلاب به خانواده‌های شهدای فاجعه منا تصریح کرد: دیدگاههای ایشان برای خانواده شهدای فاجعه منا قوت قلب است و اگر نهیب تاریخی ایشان در سال گذشته نبود کارها به مراتب سخت‌تر به پیش می‌رفت بنابراین قدردان زحمات ایشان هستیم.

وی برگزاری مراسم برای شهدای فاجعه منا را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت:‌ برگزاری یادبود شهدای فاجعه منا باعث خواهد شد تا خاطره این عزیزان و عملکرد ناصحیح سعودیها از یاد و خاطره مردم دور نشود.

به گزارش تسنیم؛ امام خامنه‌ای هفته گذشته در سالگرد فاجعه منا با صدور پیام مهمی خطاب به تمام مسلمانان جهان تأکید کردند: «اکنون قریب یک سال از حوادث مُدهش منا می‌گذرد که در آن، چند هزار نفر در روز عید و در لباس احرام، در زیر آفتاب و با لب تشنه، مظلومانه جان باختند؛ اندکی پیش از آن در مسجدالحرام نیز جمعی در حال عبادت و در طواف و نماز به خاک و خون کشیده شدند. حکام سعودی در هر دو حادثه مقصرند؛ این چیزی است که همه‌ی حاضران و ناظران و تحلیلگران فنی بر آن اتفاق‌نظر دارند؛ و گمان عمدی بودن حادثه نیز از سوی برخی صاحب‌نظران مطرح شد ... حاکمان بی‌دین و بی‌وجدانی که فاجعه‌ی بزرگ منا را پدید آورده و با نام خادمان حرمین، حریم حرم امن الهی را شکسته و میهمانان خدای رحمان را در روز عید در منا و پیش از آن در مسجدالحرام قربانی کرده‌اند، اکنون از سیاسی نشدن حج دم می‌زنند و دیگران را به گناهان بزرگی که خود مرتکب شده یا تسبیب کرده‌اند، متهم می‌کنند».

مقام معظم رهبری پس از فاجعه منا در تاریخ هفتم مهر سال گذشته در دیدار مسئولان و دست‌اندرکاران برگزاری حج، فاجعه بسیار تلخ و حیرت‌انگیز منا را از جمله امتحانات الهی خواندند و با انتقاد از سکوت دولت‌ها و به‌خصوص دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر در قبال این مصیبت بزرگ تأکید کردند: این حادثه به‌هیچ‌وجه نباید فراموش شود و دستگاه دیپلماسی و سازمان حج موظف هستند که این موضوع را به‌صورت قاطع دنبال کنند؛ این مسئله نباید به سکوت و فراموشی بگذرد و باید تا سال‌ها در مجامع جهانی مطرح شود و نقطه آماج این حرکت نیز باید دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر باشند.

اخبار مرتبط

جزئیاتی از آزمایش DNA خانواده‌ شهدای منا

تجمع پرشور دانشجویان امیرکبیر در اعتراض به فاجعه منا برگزار شد

امیدواریم با تشکیل گروه حقیقت یاب فاجعه منا واکاوی شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha