لاوروف: با آمریکا درباره عملیات مشترک در سوریه به توافق رسیده‌ایم/ دمشق با آتش‌بس پیشنهادی موافقت کرد

 لاوروف: با آمریکا درباره عملیات مشترک در سوریه به توافق رسیده‌ایم/ دمشق با آتش‌بس پیشنهادی موافقت کرد

به گزارش سراج24، به نقل از «النشره»، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، جمعه شب در پایان مذاکرات 12 ساعته خود با همتای آمریکایی‌اش «جان کری» در ژنو، تصریح کرد: ایالات متحده و روسیه به توافقی برای انجام حملاتی «هماهنگ» در سوریه در صورت دوام آتش‌بس پیشنهادی، دست یافتند.

لاوروف تصریح کرد: از آغاز روز دوشنبه 12 سپتامبر، برخی گام‌های مرتبط با توقف درگیری‌های خصمانه و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه اجرا خواهد شد.

وزیر خارجه روسیه گفت: ما این طرح توافقی را امروز به دولت سوریه اطلاع دادیم و آن نیز پایبندی خود را به این طرح اعلام کرده است.

وی افزود: ما درباره حملات نیروهای هوایی روسیه و آمریکا علیه تروریست‌ها به توافق خواهیم رسید. ما همچنین درباره مناطقی، که در آنجا حملات هماهنگ شده اجرا خواهد شد، توافق کرده‌ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تصریح کرد: در مذاکراتش با جان کری 5 سند امضا شد؛ این مجموعه اسناد بر ازسرگیری عملیات سیاسی در سوریه تصریح می‌کند. وی افزود: همچنین مشخص کردن مناطق مورد هدف جنگنده‌های روسیه و آمریکایی یکی از موارد توافق شده است.

وی خاطرنشان کرد: روسیه و آمریکا همچنین درباره تدابیری، که در واکنش به هرگونه نقض آتش‌بس اتخاذ می‌شود، توافق کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین عناصر توافقنامه طرفین روسی و آمریکایی ایجاد تفاوت بین تروریست‌ها و معارضان سوری است.

براساس توافق روسیه و آمریکا، آتش‌بس در سوریه از عصر روز دوشنبه 12 سپتامبر، که با عید قربان مصادف است، آغاز خواهد شد و چنانچه این آتش‌بس توسط همه طرف‌های درگیر به مدت یک هفته رعایت شود، آمریکا همکاری مشترک با روسیه برای هدف قرار دادن «جبهه النصره» و «داعش» را آغاز خواهد کرد.

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

بن‌سلمان هزینه کدام را می‌دهد سازش یا مقاومت؟

کره شمالی چرا مذاکرات را نیمه‌کاره رها کرد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha