دادستان تهران: سیاست قضایی در مبارزه با قاچاقیان موادمخدر تغییر نکرده

پیشنهاد رئیس پلیس تهران برای نگهداری معتادان متجاهر در زندان

پیشنهاد رئیس پلیس تهران برای نگهداری معتادان متجاهر در زندان
به گزارش سراج24،دادستان تهران در دومین نشست دادستانی تهران با موضوع آسیب‌های اجتماعی (مواد مخدر و روان‌گردان) که تعدادی از معاونان دادستان و مسوولان اجرایی و انتظامی مرتبط با مواد مخدر حضور داشتند، با اشاره به انتقاد برخی رسانه‌ها پیرامون اجرای طرح‌های انتظامی برای جمع‌آوری معتادان متجاهر؛ مبنی بر این که چنین طرح‌هایی محکوم به شکست می‌باشند، ضمن تشکر از رسانه‌ها از بابت توجه به مساله‌ آسیب‌های اجتماعی، اظهار داشت: طرح این گونه انتقادها، نباید موجب انفعال مسئولان در مقابله با این گونه مشکلات شود و دستگاه‌های مسئول باید با همکاری و هماهنگی در کاهش یا مهار آسیب ها اقدام نمایند.اولویت با اقدامات پیشگیرانه است.

سیاست قوه‌قضاییه در مبارزه با قاچاقچیان تغییری نکرده است

دادستان تهران با اشاره به اظهارنظر برخی مسئولان مبنی بر عدم بازدارندگی مجازات های سنگین برای قاچاقچیان مواد مخدر اظهار داشت: سیاست قوه قضاییه در مبارزه با قاچاقچیان تغییری نکرده و سیاست‌های مقابله‌ای کماکان ادامه خواهد یافت.

وی ضعیف کردن خط مقابله با مواد مخدر را دارای اشکال دانست و گفت: پلیس، دستگاه قضایی و مردم می‌دانند که اگر قاچاقچیان بزرگ و باندهای مافیا و مواد مخدر ایمن شوند و مطمئن باشند که با آن‌ها برخوردی نمی‌شود اقدامات خود را توسعه خواهند داد.

دادستان تهران با خاطر نشان کردن این که مبارزه با آسیب‌ها نباید موجبات آسیب به مردم را فراهم نماید، تأکید کرد: به جای برخورد با افراد باید با کانون‌ها و مراکز ارتکاب جرم مبارزه شود.

رعایت مقررات قانونی در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی

جعفری دولت‌آبادی از پلیس خواست در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی، رعایت قوانین را بنماید و در مواردی که نیاز به صدور دستور قضایی است مانند دستگیری یا ورود به منازل افراد برای جلب آنان، با اذن مرجع قضایی اقدام شود.

وی استفاده از نیروهای انتظامی در اجرای طرح‌ها و مانورهای شهری را ضروری خواند و تاکید کرد: اجرای طرح‌های انتظامی در شهرها صرفاً باید توسط مأمورین نیروی انتظامی اجرا شود.

جابجایی معتادان و قاچاقچیان خرد، نشان از مؤثر بودن اجرای طرح‌­ها دارد

دادستان تهران به موضوع جابجایی معتادان متجاهر به‌عنوان نتیجه اجرای طرح‌های پلیس اشاره کرد و این شکل را از دو منظر قابل توجه دانست. اول آن که جابجایی معتادان و خرده فروشان مواد مخدر، نشان از موثر بودن اجرای طرح­ها دارد؛ و دیگر آن که پلیس باید در مورد مراکز جدیدی که توسط چنین افرادی به عنوان کانون جدید ارتکاب رفتارهای مجرمانه انتخاب می‌شود، اقدام لازم را بنماید.

جعفری دولت‌آبادی در این راستا به مطلب مندرج در یکی از خبرگزاری‌های داخلی دائر بر جابجایی معتادان به شهرک مشیریه در حاشیه جنوب شرقی تهران اشاره کرد و اظهار داشت: اگر چه جابجایی معتادان و توزیع کنندگان مواد مخدر که نشان از ناامن شدن فضا برای آنان دارد، امری مثبت است، اما باید کاری کرد که تهران از معتادان متجاهر پاک شود.

وی از همه اعضای جلسه که در حوزه مواد مخدر اقدامات پیشگیرانه انجام می‌دهند؛ به ویژه نمایندگان وزارت‌خانه‌های بهداشت، کار و رفاه و اجتماعی و سازمان بهزیستی خواست، پیشنهادها و طرح‌های خود در مقابله با اعتیاد را ارائه دهند.

بازدید از مراکز توانمندسازی معتادان

در این جلسه، قطبی معاون دادستان تهران گزارش بازدید هیات دادستانی تهران از دو مرکز «دی.آی.سی» را ارائه داد که حکایت از نامناسب بودن فضا و امکانات پیش‌بینی شده برای اجرای این طرح داشت.

وی تاکید کرد: به موجب این گزارش صرف دادن غذا و متادون یا سرنگ به معتادان در مراکز دی.آی.سی کفایت نمی‌کند.

قدوسی نماینده وزارت بهداشت به ضرورت استقرار مراکز دی.آی.سی در مناطق آلوده مانند هرندی تاکید نمود و با اشاره به چند مرکز که از وضعیت مناسب‌تری برخوردارند، مانند مرکز نادر واقع در خاک سفید، هدف اجرای این طرح را پیشگیری از ابتلای معتادان به ویروس اچ.آی.وی از طریق تزریق اعلام کرد.

تورک معاون دادستان تهران نیز با ارائه‌ گزارشی در مورد بازدیدهای معاونان دادستان از برخی مناطق شهری، به مشکلات مرتبط با خانه‌هایی که به مرکز فساد، توزیع و استعمال مواد مخدر و ارتکاب جرایم تبدیل شده است اشاره کرد و خواستار اتخاذ تصمیم در این زمینه شد.

دادستان تهران در این خصوص با توجه به لزوم استفاده از ظرفیت موجود در ماده‌ 114 قانون آیین دادرسی کیفری و برخی مواد قانون مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: مطابق این ماده در مواردی که مکانی برای ارتکاب فعالیت‌های مجرمانه به کار گرفته شود و این فعالیت‌ها مضر به سلامت، یا مخل امنیت جامعه و یا نظم عمومی باشد، بازپرس می‌تواند با اطلاع دادستان از فعالیت آن جلوگیری نماید.

در ادمه، سردار ساجدی‌نیا به ارائه‌ی آمار عملکرد پلیس در مبارزه با مواد مخدر طی سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه در سال گذشته پرداخت.

وی میزان کشفیات مواد مخدر طی سال جاری را 11 تن اعلام کرد که نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است.

وی اعلام کرد 30 درصد دستگیرشدگان، مصرف‌کننده مواد مخدر هستند، 12 درصد دستگیرشدگان روانه زندان گردیده و مابقی آزاد شده‌اند.

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ با اعلام نتایج اجرای چند مرحله طرح، اظهار داشت: در سال جاری تا کنون 3200 نفر معتاد متجاهر جمع‌آوری و به کمپ­‌های نگه­داری معرفی شده­‌اند.

وی پیشنهاد نمود از ظرفیت زندان فشافویه برای نگه‌داری بلند مدت معتادان متجاهر استفاده شود.

دادستان تهران از دستگاه‌های مسئول در حوزه مواد مخدر و روان‌گردان خواست به جای رفع مسئولیت از خود، در پیشگیری از اعتیاد، توانمندسازی، برنامه‌ریزی برای درمان معتادان و اجرای طرح‌های مصوب همکاری کنند.

لزوم تداوم فعالیت مراکز دی.آی.سی

دادستان تهران با تاکید بر اهمیت پیشگیری، در مبارزه با اعتیاد گفت: بازسازی و توانمندی معتادان از طریق واحدهای دی.آی.سی مفید و موثر است.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به مباحث مطروحه پیرامون مراکز دی.آی.سی، با اعلام حمایت از تداوم فعالیت این مراکز اظهار داشت: به رغم برخی مشکلات اعلامی، ادامه­ فعالیت این مراکز مفید بوده و مناسب است و وزارت بهداشت با تقویت نیرو و امکانات این مراکز بر روی پیشگیری و توانمند سازی معتادان سرمایه‌گذاری بیشتری نماید.

توأمان شدن اقدامات پیش­گیرانه، حمایتی و درمانی

وی با حمایت از اجرای طرح ساماندهی و جمع‌آوری معتادان متجاهر و انتقاد از اظهارنظر برخی مسوولان در مخالفت با اجرای این طرح، گفت: زیبنده نیست معتادان متجاهر در خیابان‌های پایتخت رها باشند.

دادستان تهران مقرر کرد: یکی از معاونین دادستان و جانشین معاونت زنان، کودکان و خانواده از مرکز دی.آی.سی نادر در شرق تهران بازدید وضعیت خدمت رسانی به معتادان تحت درمان بررسی شود.

جعفری هم‌چنین خواستار ارائه گزارش دقیق‌تری از سوی فرمانده پلیس مواد مخدر کشور پیرامون وضعیت خرده‌ فروش‌های مواد مخدر و اقدامات پلیس در مقابله با این پدیده شد.

وی با خاطر نشان کردن این که زندان‌های کشور در حال حاضر بیش از ظرفیت واقعی خود زندانی دارد اعلام کرد قضات طبق دستورالعمل جدید قوه در مورد سیاست کاهش جمعیت کیفری از معرفی افراد معتاد به زندان­ها خودداری نمایند.

 

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

گلایه به جای خود حضور در انتخابات هم به جای خود

نامه خانواده شهدای حادثه تروریستی مجلس به ده‌نمکی

کلمه «شهید» و عناوین اسلامی به هردلیل حذف شود، برخورد خواهیم کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha