در جمع طلاب آذربایجان غربی مطرح شد

روایت آیت‌‌الله مصباح از احترام سرباز آمریکایی

روایت آیت‌‌الله مصباح از احترام سرباز آمریکایی

به گزارش «سراج24»، آیت‌‌الله محمد تقی مصباح یزدی عصر امروز در جمع طلاب آذربایجان غربی با اشاره به ورود خود به حوزه‌های علمیه در سال 1326 اظهار کرد: در آن زمان یعنی 13 سالگی تنها اجر و ثواب را ملاک قرار دادم اما به تدریج دریافتم امر فراتر از استحباب است هرچند در آن زمان منبر و محراب نهایت طلبگی بود.

وی افزود: برکت دروس حوزه موجب آشنایی من با قرآن و روایات شد و دریافتم که شناخت واقعیت خلقت و سعادت بشر و نیز ارتباط آدمی با خداوند و اولیاءالله در گرو تحصیل معارف دینی است.

امام خمینی(ره) مسئولیت اجتماعی روحانیت را نشان داد

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه امام خمینی(ره) ما را بیدار و متوجه مسئولیت اجتماعی روحانیت کرد گفت: ایجاد حکومت اسلامی و حراست از ارزش‌های دینی حقیقتی بود که امام به ما نشان داد زیرا اجرای نیمی از احکام اسلامی بدون تشکیل نظام اسلامی میسر نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: اسلام هدیه‌ای الهی است و مسلمانان باید این ودیعه آسمانی را به همه جهانیان عرضه کنند.

سفر به 40 کشور و تشنگی جهانیان به معارف ناب اسلامی

آیت‌‌الله مصباح یزدی با اشاره به حراست از عزت دینی و اجرای حدود الهی به عنوان برکات تشکیل نظام اسلامی و هدایت‌های امام راحل بیان داشت: وظایف ما تنها به داخل کشور محدود نشده و با توجه به تشنگی جهانیان نسبت به معارف ناب اسلامی باید با دیگر کشورها نیز ارتباط داشته باشیم و این حقیقتی بود که طی سفر به بیش از 40 کشور دریافتم.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم آشنا کردن مردم جهان با وظایف فردی‌ منطبق با خواسته‌های خداوند را برترین خدمت به بشریت دانست و افزود: علاوه بر این باید گفت وظیفه مسلمانان و روحانیون تنها به امور فردی اختصاص نداشته و امور اجتماعی هم اهمیت زیادی دارند.

وی با اشاره به روایتی از نبی مکرم اسلام(ص) گفت: ایشان هدایت افراد حتی یک نفر را با ارزش‌تر از هر آنچه دانسته‌اند که خورشید بر آن‌ می‌تابد.

آیت‌‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه اثر هدایت افراد بی‌نهایت خواهد بود، عنوان داشت: انفاق و بخشش به هر میزان هم که باشند مادی بوده و محدود است اما آثار هدایت افراد تا بی‌نهایت ادامه دارد.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) تصریح کرد: هدایت الهی و دریافتن فلسفه حقیقی خلقت لازمه تبدیل شدن به انسان کامل است.

ارزش روحانیت به تبلیغ اسلامی است

وی بیان داشت: ارزش روحانیت به اسلام و تبلیغ این دین الهی است و در عین حال ارزش اسلام نیز به تبدیل انسان بالقوه به انسان بالفعل است زیرا بدون این مسئله آدمی حیوانی بیش نخواهد بود و این همان دیدگاه فلسفه‌های مادی درباره انسان است.

فلسفه خلقت رسیدن انسان به مقام خلیفة‌الله است

آیت‌‌الله مصباح یزدی خاطرنشان کرد: رساندن انسان به مقام خلیفة‌الله فلسفه اصلی خلقت است و طلاب و روحانیون باید در این مسیر گام بردارند تا به هدف پیامبران و اولیای خداوند نزدیک شوند و جامعه‌ای مورد رضایت او بسازند.

استاد حوزه علمیه قم تلاش انسان‌ها برای رسیدن به آرامش را مورد توجه قرار داد و گفت: چشیدن مزه بندگی خدا در صورت رضایت و شادابی در این دنیا به دست می‌آید هر چند سعادت و رضایت واقعی برای مؤمنان در آخرت محقق می‌شود.

وی وظیفه روحانیت شیعه را زنده ساختن اسلام دانست و افزود: طلاب و حوزویان باید این حقیقت را به مردم بفهمانند که اسلام انسان‌ها را به کمال می‌رساند و نبود دین نیز موجب سقوط آدمی می‌شود هرچند برخی اسلام را در راه رسیدن به منافع مادی هزینه می‌کنند و این نهایت پستی آن‌ها را می‌رساند.

آیت‌‌الله مصباح یزدی با اشاره به انقلاب اسلامی ایران به عنوان کار عظیم امام خمینی(ره) عنوان داشت: ثواب هر کار خیری که تا روز قیامت در ایران و سایر کشورهای اسلامی صورت گیرد برای ایشان در نظر گرفته می‌شود زیر تفاوت دوران قبل و بعد از انقلاب در ایران مانند تفاوت میان بهشت و جهنم است.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: روزی که به حوزه علمیه وارد شدم طلبه شدن در میان جامعه و فامیل ننگ بود اما قیام و نهضت خمینی کبیر سبب شد سال‌ها بعد سربازی آمریکایی در جلوی کاخ سفید به من و لباس مقدس سربازی امام زمان(عج) احترام بگذارد.

اخبار مرتبط

حوزه علمیه برای مسائل مجهول پاسخگو باشد

برگزاری آیین آغاز سال تحصیلی حوزه علمیه خواهران و جامعه الزهرا

علم و اخلاق در حوزه‌های علمیه باید در حد اعلی باشد

0 نظر

ارسال نظر

capcha