مدیرعامل سازمان اموال تملیکی خبر داد

برکناری ۲مدیر متخلف سازمان اموال تملیکی/کالای قاچاق را باید جلوی چشم قاچاقچی آتش زد

برکناری ۲مدیر متخلف سازمان اموال تملیکی/کالای قاچاق را باید جلوی چشم قاچاقچی آتش زد
به گزارش سراج24، امین دلیری در نشست خبری که در محل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی برگزار شد گفت: آتش زدن کالای قاچاق باید جلوی چشم قاچاقچی و در خود مرزها و مبادی ورود کالا به کشور انجام شود و برای کالاهایی که قانون امکان آن را فراهم کرده باید فرآیند صادرات انجام شود. 

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی گفت: از 15.5 میلیارد دلار حجم کالای قاچاق در سال 94، 58 صدم درصد به دست سازمان رسیده است که براساس قانون برای آن تصمیم‌گیری شده است. 

وی افزود: براساس برآوردهای انجام شده یک میلیارد خروجی کالای قاچاق مانند سوخت و 14.5 میلیارد دلار انواع کالای قاچاق در سال 94 به کشور وارد شده است. 

دلیری گفت: در سال 89، 845 میلیارد ریال، در سال 90 هزار و 62 میلیارد ریال، در سال 91 هزار و 362 میلیارد ریال، در سال 92، دو هزار و چهارصد و هفده میلیارد ریال، در سال 93، 2490، سال 94، 2456 میلیارد ریال اموال منقول از طرف سازمان به فروش رسیده است. 

وی افزود: کل فروش سازمان اموال تملیکی اموال از اموال منقول و غیرمنقول در سال 89، 1017، در سال 90، 1388، در سال 91، 1839 میلیارد ریال بوده است. که این رقم در سال 94، 3868 میلیارد ریال افزایش یافته است. 

دلیری ادامه داد: در 5 ماهه اول سال 95، 1067 میلیارد ریال کل فروش اموال منقول و غیرمنقول بوده است که نسبت به همین دوره در سال قبل 139 درصد رشد داشته است.

وی افزود: در سال 94، نسبت به فروش سال 93 کل فروش سازمان 36 درصد رشد داشته است و کل فروش سازمان اموال تملیکی در سال گذشته 10 هزار و 835 میلیارد ریال بوده که نسبت به سه سال قبل که 4492 میلیارد ریال بوده است 141 درصد افزایش در فروش اموال دیده می‌شود. 

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی با اشاره به مشکل محدودیت در حوزه انبار سازمان گفت: با توجه به افزایش دو و نیم برابری کشف قاچاق تعداد انبارهای سازمان با محدودیت روبرو بوده است. 

دلیری افزود: با این وجود در سال 94، 13 هزار متر مربع به فضای انبار سازمان اضافه شده است. 

وی تصریح کرد: در 5 ماهه اول سال 95، ارزش کالای انهدامی 305 میلیارد ریال و 5 ماهه سال 94، 106 میلیارد ریال بوده است که رشد 175 درصدی را داشته است. 

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی اذعان کرد: طبق مصوبه دو سال قبل هیئت دولت خودروهای بالای 2500 سی‌سی باید به کشورهای صادر کننده مرجوع شود. اخیرا مجوزی در اختیار سازمان قرار گرفته است که این نوع کالاهای متروکه که شامل 28 دستگاه پورشه می‌شوند از طرف سازمان به کشورهای دیگر صادر شود. 

وی افزود: 137 خودرو لوکس اعم از پورشه، بنز، هامر و فورد مراحل تعیین تکلیف خود را  در سازمان طی می‌کند.

دلیری با اشاره به جریان انداختن پرونده‌های قدیمی این سازمان گفت: این موضوع باعث افزایش سرعت فروش و افزایش درآمد دولت از این طریق بوده است. در همین راستا املاک زیادی در سطح کشور وجود دارد که تعیین تکلیف نشده و به جریان انداختن این پرونده‌ها باعث افزایش درآمد دولت می‌شود. 

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی با اشاره به برگزاری مزایده‌های فروش در این سازمان گفت: مزایده‌های سازمان به لحاظ روش در کشور در بالاترین سطح قرار دارد و سامانه‌های آن سامانه‌های امن کشور است. ولی اینکه چه کسانی در این مزایده‌ها شرکت می‌کنند مشخص نیست.

دلیری افزود: الزاما نمی‌توان گفت که قاچاقچیان در مزایده شرکت نمی‌کنند و بنده این موضوع را رد نمی‌کنم. 

وی با اشاره به توافق بین گمرک و سازمان اموال تملیکی گفت: هنوز هیچ انباری از سوی گمرک در اختیار سازمان قرار نگرفته است.

وی به تفاهمنامه با رئیس سازمان غذا و دارو برای فروش بخشی از داروهای قاچاق مکشوفه نیز اشاره کرد و گفت: دو ماه پیش بخشنامه‌ای به تمام واحدهای استانی ارسال شده که فعلا فروش کالاهای قاچاق متوقف شود تا سازوکار مناسب برای فروش کالاهای قاچاق و بلاصاحب احصاء شود.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی خاطرنشان کرد: 40 پلاک ثبتی از املاک منصور آریا در اختیار سازمان قرار گرفته است. تاکنون 23 پلاک ثبتی به فروش رسیده که ارزش آن 124 هزار میلیارد ریال بوده است برای 17 پلاک ثبتی باقیمانده نیز ارزشی معادل هزار میلیارد تخمین زده می‌شود. 

دلیری در پایان از برکناری تعدادی از مدیران این سازمان به دلیل انجام تخلفات خبر داد و گفت: با تخلفات انجام شده در سازمان با جدیت برخورد می‌کنیم که تاکنون در همین راستا دو تن از مدیران سازمان برکنار شدند. 

 
منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

سیاست‌های نادرست چه عواقب خطرناکی دارند؟!

طرح رجیستری هم جلوی قاچاق را نگرفت

۸ میلیون لیتر سوخت از کشور به صورت قاچاق خارج می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha