بازگشایی جبهه جدید در «حماه» از سوی گروه‌های تروریستی/اهمیت درگیری‌ها در جهبه «حماه»

 بازگشایی جبهه جدید در «حماه» از سوی گروه‌های تروریستی/اهمیت درگیری‌ها در جهبه «حماه»

به گزارش سراج24 ، بعد از شکستهای سنگین گروههای تروریستی در حلب در شمال سوریه، این گروهها تلاش می‌کنند جبهه جدیدی را در حومه شمالی حماه، باز کنند تا ارتش سوریه را از پرداختن به جبهه حلب بازدارند و فشارها را از عناصر خود در آنجا کم کنند.

گروههای تروریستی به سرکردگی گروه تروریستی جندالاقصی نبردی با نام مروان حدید علیه ارتش سوریه در حومه شمالی شهر حماه در شمال سوریه و به طور مشخص در محورهای البویضه، الزلاقیات، و حلفایا که چندی پیش ارتش سوریه تروریستها را از این مناطق بیرون رانده بود، آغاز کردند و این در حالی است که درگیریها در سایر محورها ادامه دارد و همزمان ارتش سوریه نیز مواضع مهاجمان را هدف حملات خود قرار می‌دهد.

گروههای تروریستی تلاش کردند که به منطقه محرده واقع در شمال غرب شهر حماه که خط اول دفاع ارتش سوریه از این شهر به شمار می رود برسند، اما پیشروی آنها در منطقه حلفایا واقع در 5 کیلومتری شرق محرده متوقف شد.

اهمیت درگیری ها در جبهه حماه

بازگشت درگیری‌ها در جبهه حماه و به طور مشخص به مثلث مورک – حلفایا – طیبه الامام از اهمیت استراتژیک زیادی برخوردار است، بویژه اینکه محرده منطقه آغاز حرکت و پیشروی ارتش سوریه به سمت اللطامنه و مورک و کفرزیتا که تحت اشغال گروههای تروریستی است به شمار می‌رد.

منطقه محرده که گروههای تروریستی تلاش می کنند به سمت آن پیشروی کنند، مرکز استان حماه و سایر روستاهای حومه شمال غربی را به هم وصل می‌کند و نقطه امداد رسانی و محل عبور ارتش سوریه و غیر نظامیان در منطقه به شمار می رود. این در حالی است که منابع نظامی تاکید کردند که یگانهای رصد و نیروهای دفاع ملی که از اهالی محرده و طیبه الامام و مناطق اطراف آن هستند،  برای دفع حملات شدید تروریستها در آمادگی کامل به سر می برند.

حمله گروههای تروریستی به مناطق ارتش سوریه در حومه شمالی حماه، صرفا اولین حمله در نوع خود نیست، بلکه بزرگترین و شدیدترین حمله به این محور از چند ماه قبل تاکنون به شمار می رود.

از سوی دیگر نام مروان حدید که از سوی گروه تروریستی جندالاقصی برای این نبرد انتخاب شده، چندین علامت سؤال ایجاد می‌کند، زیرا «مروان حدید» مؤسس گروه تروریستی موسوم به الطلیعه المقاتله در اخوان المسلمین است که در دهه هشتاد قرن گذشته اقداماتی تروریستی در سوریه انجام داد و همچنین گروه تروریستی جندالاقصی از تندروترین گروههای تروریستی در سوریه است و در حال حاضر اختلافات شدیدی با گروه تروریستی جیش الفتح در شمال سوریه دارد.

هدف اصلی مرحله اول نبرد

در همین راستا اسامه ابوزید فعال معارض سوریه در گفتگو با خبرنگار تسنیم در دمشق گفت که حمله تروریستها به مواضع ارتش سوریه در حماه، اولین مرحله از این نبرد به شمار می‌رود، زیرا این حمله مراحل دیگری نیز دارد.

وی افزود: هدف اصلی مرحله اول نبرد بنا به اذعان فرماندهی گروههای تروریستی، به کنترل در آوردن منطقه طیبه الامام در حومه شمالی حماه و تنگ تر کردن حلقه محاصره فرودگاه نظامی از طریق حملات موشکی پیوسته به آن است.

ابوزید گفت: دلیل اصلی آغاز این نبرد در این برهه زمانی، کاستن فشار از جبهه حلب، خطرناک ترین محور شمال سوریه به شمار می‌رود.

اهمیت حومه شمالی حماه

حومه شمالی حماه از مهمترین مناطق استراتژیک در سوریه به شمار می رود، زیرا سه استان ادلب، حلب و لاذقیه را به هم وصل می کند. همچنین حومه شمالی حماه ورودی سواحل سوریه و نقطه اتکای ارتش سوریه در منطقه شمالی به شمار می‌رود. لذا این امر موجب شده است که حماه از ابتدای بحران، به هدفی برای گروههای تروریستی که از نزدیکی این شهر به مرزهای ترکیه نیز بهره می برند. گروههای تروریستی می‌دانند که با کنترل بر این منطقه مهم خواهند توانست خطوط امدادرسانی و ارتباطی بین نقاط اتکای نظامی موجود در سواحل سوریه و نیروهای ارتش سوریه در حومه حماه و حلب را قطع کنند.

با توجه به اهمیت استراتژیک حومه حماه، گروههای تروریستی تلاش دارند تا با آغاز این نبرد، پیشروی ارتش سوریه را در محورهای حومه لاذقیه و محور شهر حلب که گروههای تروریستی در آنجا خسارات سنگینی متحمل شدند و بیشستر مناطق استراتژیک خود را از دست داده‌اند، متوقف کنند. زیرا ارتش سوریه چند روز قبل موفق شد روزنه‌ای را که تروریستها به سمت محلات شرقی حلب بازگشوده بودند، بسته و حلقه امنیتی مستحکمی پیرامون گروههای تروریستی ایجاد کند. لذا گروههای تروریستی مجبور به بازگشایی جبهه جدیدی شده اند تا بتواند فشار را از خود در حلب کاسته و مهمترین راههای امدادرسانی به شمال سوریه را قطع کنند.

آنچه امروز در جریان است، تداعی کننده اقدامات گروههای تروریستی در اواخر سال 2014 میلادی است که در آن زمان چندین منطقه استراتژیک در حومه شمالی حماه را به اشغال خود در آوردند و راههای امدادرسانی به حلب و لاذقیه را قطع کردند. اما در نهایت ارتش سوریه با عملیات نظامی گسترده‌ای، همه مناطق تحت اشغال تروریستها را به کنترل خود در آورد و حلقه امنیتی در اطراف شهر حماه را توسعه داد.

اخبار مرتبط

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

واکنش صهیونیست‌ها به تبادل آتش در جولان

خاطرات یک داعشی به تهران رسید

0 نظر

ارسال نظر

capcha