فروزنده:

مدیران اشرافی ریشه مشکلات اقتصادی کشور

 مدیران اشرافی ریشه مشکلات اقتصادی کشور

به گزارش سراج24،لطف‌الله فروزنده معاون سابق توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری در خصوص وضعیت اقصادی کشور در دوران دولت یازدهم با بیان اینکه متأسفانه در سه سال گذشته پروژه‌های اصلی تعطیل شد گفت: یکی از این پروژه‌های اصلی مخصوصاً در عسلویه است که پیمانکاران ایرانی را که داشتند کارها را انجام می‌دادند برای اینکه بتوانند پیمانکاران خارجی را بیاورند تقریباً محدود کرد‌ه‌اند.

فروزنده با بیان اینکه دوستان مدعی هستند نفت بیشتری فروخته و درآمد نفتی بیشتری به دست آورده‌اند گفت: همانطور که می‌دانید استراتژی اصلی ما در نفت باید تبدیل آن به فرآورده باشد و عملکرد مورد پذیرش باید این باشد که چقدر توانستند نفت خام را تبدیل به فرآورده کنیم یا چه مقدار زیرساخت‌ برای فرآورده‌ها فراهم کردند؛ اینها نکات مهم و اساسی است و صرف فروش نفت خام که آقایان ادعایی آن را دارند افتخاری ندارد.

معاون سابق توسعه مدیریت ریاست‌جمهوری با بیان اینکه دولت در حوزه اقتصادی بسیار ضعیف عمل کرده است گفت: نشانه‌های این ضعف رکود و عدم اشتغالی است که منجر به نارضایتی شده. به هر حال آن چیزی که در جامعه ملموس است این است که قدرت خرید و اشتغال مردم کم شده است.

وی با بیان اینکه مردم گرفتاری شدید اقتصادی دارند و این موضوعی است که دولتمردان باید در خصوص آن توجه کنند اگر دولت بگویید نرخ رشد 5.5 که هیچ، حتی اگر 10 هم شده باشد ولی در مؤلفه‌های دیگر اقتصاد اثر نداشته باشد فایده‌ای ندارد.

فروزنده خاطر نشان کرد: مهم این است که همه مؤلفه‌های اقتصاد به صورت یک سیستم با یکدیگر کار کنند و اگر رشدی وجود داشته از آن طرف رونق و اشتغال هم وجود داشته باشد و قدرت خرید هم ایجاد شود؛ آن وقت می‌توانیم بگوییم که دولت یک اقدام مثبت اقتصادی انجام داده ولی اگر فقط یک شاخص را ببینیم معلوم است که نگاه سیستمی به اقتصاد نداشتیم و این نوع نگاه نه تنها آثار مثبت ندارد بلکه آثار زیانباری هم خواهد داشت.

وی با بیان اینکه عملکرد اقتصادی خیلی ضعیف دولت که نتیجه آن رکود فعلی است در حال وارد کردن آسیب جدی به کشور است گفت: از یک طرف بسیاری از واحدهای ما در بخش خصوصی دیگر توان بلند شدن ندارند که این ضرر بسیار بزرگی است و از طرف دیگر متأسفانه در مسئله واردات و قاچاق سیاست روشن و یک اقدام جدی وجود ندارد.

معاون سابق توسعه مدیریت ریاست‌جمهوری اظهار داشت: فکر می‌کنم دولتمردان اگر کلاهشان را قاضی کنند قبول دارند که در حوزه اقتصادی بسیار ضعیف عمل کردند و باید هر چه زودتر اقدامی کنند تا بتوانند جوابگوی مردم باشند.

وی اظهار داشت: ریشه مشکلات اقتصادی کشور تفکر آن دسته از مسئولین اقتصادی است که در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی زمام امور را به دست گرفتند و در همان زمان اشرافی‌گری را در کشور به راه اندختند.

فروزنده با بیان اینکه این دسته از مسئولین در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی مدل‌های توسعه غربی را وارد کشور کردند و به مسئله عدالت در کلان اقتصاد و همچنین مسئله تولید داخلی بی‌توجهی جدی کردند گفت: متأسفانه آن افراد در این دولت هم مجددا به مسئولیت‌های اقتصادی کشور بازگشتند.

وی  با اشاره به اینکه دولتی ها از مسئولین اقتصادی خود تحت عنوان "ژنرال" یاد می کنند گفت: دوستان ما در دولت می‌گویند که ما ژنرال هستیم اما عملکرد آنها چه در زمان دولت سازندگی و چه در دوران سه ساله اخیر اثبات می کند که آنها در بهترین حالت ژنرال اقتصاد لیبرالی هستند که البته شاید همان هم نباشند ولی ادعایشان این است.

معاون سابق توسعه مدیریت ریاست‌جمهوری با بیان اینکه آن کسی که بتواند اقتصاد کشور را بر مبنای توانایی‌ها، مزیت‌ها، مدل‌ها و ارزش‌های داخلی اداره کند این آقایان نیستند اظهار داشت: از سوی دیگر آقایان بعد از دولت‌شان همه در حوزه اقتصادی خودشان صاحبان سرمایه بودند و طبیعتاً نمی‌شود که بازیکن و داور یکی باشد.

وی تاکید کرد: اینکه کسی خودش در حوزه اقتصادی میلیاردر باشد و در دولت سیاستگذاری کند خلاف است و جواب هم نمی‌دهد.

فروزنده خاطر نشان کرد: علت اینکه آقایان دولت در سه سال گذشته نتوانسته‌اند موفق شوند به دلیل نوع نگاه آنها به اقتصاد است و تا نوع نگاهشان به نگاه اقتصاد مقاومتی تغییر نکند موفق نمی‌شوند.

وی با تاکید براینکه نوع نگاه اقتصاد مقاومتی به حرف نیست گفت: هر وقت که دولتی‌ها جلوی قاچاق و واردات را گرفتند، از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کردند، منابع بانکی را به سمت تولید سوق دادند و از صنایع کوچک دفاع کردند آنگاه معلوم می‌شود که دنبال اقتصاد مقاومتی هستند  و الا حرف زدن آسان‌ترین کار است.

معاون سابق توسعه مدیریت ریاست‌جمهوری در پایان خاطر نشان کرد: دولتی‌ها ادعا کنند در راستای اقتصاد مقاومت حرکت می‌کنند ولی می‌بینیم در عملکرد جاهایی که دولت جهت‌گیری می‌کند به هیچ وجه حمایت از تولید نیست.


منبع:نسیم آنلاین

اخبار مرتبط

هدف همایش گام دوم تبیین الگوی عملی کارگزاران و مدیران جهادی است

همایش مدیران بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برگزار شد

تبدیل جامعه به دوقطبی ثروتمند و فقر در 32 سال گذشته

0 نظر

ارسال نظر

capcha