گزارشی از گردهمایی جوانان انقلابی

همدلی جبهه فعالین فضای مجازی انقلاب اسلامی در اجلاس فصل وصل / بستری برای هم افزایی و هماهنگی بیشتر افسران جنگ نرم

همدلی جبهه فعالین فضای مجازی انقلاب اسلامی در اجلاس فصل وصل / بستری برای هم افزایی و هماهنگی بیشتر افسران جنگ نرم

به گزارش سراج24،  به جرات می توان گفت که در دنیای امروز که تکنولوژی و توسعه شبکه های اجتماعی در فضای مجازی روز به روز در حال پیشرفت است، بایستی جبهه و جریانی از جنس بدنه انقلاب وجود داشته باشد که در برابر شبیخون‌های سازمان یافته فرهنگی غربی مقابله به مثل کند.

به علاوه این که گسترش و پیشرفت روزافزون مباحث تکنولوژی در عرصه‌های نشر مفاهیم، معارف و فرهنگ که عموماً با اولویت تقویت جبهه غیر خودی و تهاجم به فرهنگ خودی ساخته و پرداخته می‌گردد، حفظ سنگر‌ها، ارتقاء دانش، تقویت جبهه خودی، تولیدات به روز و هدفمند و انقلابی، گسترش عرصه‌های حضور در میدان مجاهدت و روشنگری از اولویت‌های بنیادین نهاد‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات، دستگاه‌های فرهنگی و انقلابی کشورمان به شمار می رود.

این در حالی است که فعالان و مجاهدان فرهنگی و فضای مجازی کشور در جهت حفظ ارزش‌ها، ارتقاء و اصلاح فعالیت‌های جاری و خروج از شرایط منفعلانه در برابر تهاجم های فرهنگی و فضای مجازی سازمان یافته می‌بایست اقداماتی را انجام دهند که باعث رشد کیفی و کمی در عرصه تولید و خدمات فرهنگی گردد.

در این بین نبایستی از نقش بی بدیل افسران جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در حوزه فضای مجازی چشم پوشی کرد. این در حالی است که افسران دغدغه‌ مند و فعال جنگ نرمِ جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مدتهاست، با لبیک به فرامین و منویات حکیمانه ولی امرشان در مسیر روشنگری، فرهنگ سازی، تولید و عرضه محصولات و خدمات در تحکیم خاکریزهای جبهه خودی، عاشقانه و مجاهدانه حماسه‌هایی بزرگ را به منصه بروز و ظهور رسانیده‌اند.

اگرچه به دلیل تاخیر ورود جریان های اصیل اسلامی در رسانه و فضای مجازی، نباید انتظار یک انقلاب عظیم در این فضا را به این سرعت از جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی داشت، هرچند که در این مدت کوتاه حضور جهادی و انقلابی شاهد دستاوردهای عظیمی در مقابله با جریان های معارض بوده ایم، اما فعالیتهای گسترده جریان انقلابی در سالیان اخیر در فضای رسانه را نمی توان از نظر دور داشت.

همین موضوع دلیلی شد تا برای هماهنگی بیشتر فعالین جبهه فضای مجازی انقلاب اسلامی طی دو سال گذشته و امسال، متخصصین عرصه های مختلف سایبری در شهر مشهد گرد هم بیایند تا این هماهنگی ها بین فعالین این حوزه بیشتر شود. به همین دلیل همزمان با دهه کرامت و در آستانه میلاد امام رضا(ع) امام هشتم شیعیان، سومین اجلاس ملی فعالان شاخص جبهه فضای مجازی انقلاب اسلامی با عنوان «فصل وصل» با حضور متخصصین عرصه های مختلف سایبری از تاریخ 20 الی 22 مرداد 95 در شهر مشهد برگزار شد.

گردهمایی فعالین و متخصصین جبهه فضای مجازی انقلاب اسلامی به همت سازمان فضای مجازی سراج در سه دوره برگزار شد. این گردهمایی با حضور فعالین حوزه های رسانه های برخط، رسانه های تصویری، بازی و پویانمایی، شبکه های اجتماعی، نرم افزار و تلفن همراه، سواد فضای مجازی، آینده پژوهی و خدمات نرم افزاری برگزار شد که به جرات می توان گفت فعالین این حوزه که در شهرها و روستاها به کمک توانمدسازی جبهه فضای مجازی انقلاب اسلامی شتافتند، با حضور در این کارگروه ها، تجربیات و حتی دستاوردهای خودشان را به معرض نمایش گذاشتند و همچنین با موارد تازه در حوزه تخصصی خود بیشتر آشنا شدند.

امسال در سومین اجلاس ملی فعالین شاخص جبهه فضای مجازی انقلاب اسلامی بیش از 500 نفر توانستند از شهرستان ها و شهرهای بزرگ و کوچک، خودشان را به این اجلاس در مشهد مقدس برسانند و در کارگروها و سخنرانی های مهم مدعوین این اجلاس حضور پیدا کنند. حضور چهره های شاخصی همچون سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران و همچنین سردار نجات معاون فرهنگی سپاه و کارشناسان مسائل سیاسی و جنگ نرم از جمله رحیم پور ازغدی، سید نظام الدین موسوی مدیرعامل خبرگزاری فارس، مهدی فضائلی مدیرعامل اسبق این خبرگزاری و دیگر چهره های شاخص همچون عباس سلیمی نمین، مسعود رضایی، ناصر قره باغی، حمیدرضا مقدم فر، وحید جلیلی، کمیل خجسته و ... در سه روز برگزاری اجلاس فصل وصل، نشان از اهمیت برگزاری چنین اجلاسی در حوزه فضای مجازی انقلاب اسلامی دارد. ناگفته نماند که موضوعات مطرح شده در سخنرانی های این افراد، در حوزه فضای مجازی انقلاب اسلامی و لزوم هماهنگی بیشتر بین جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی بود.

 مهمترین محورهای صحبت سردار سلامی در سومین اجلاس ملی فعالین شاخص جبهه فضای مجازی انقلاب اسلامی به ابزار دشمن در حوزه فضای مجازی برمی گشت و ایشان در این باره اظهار داشت: «امروزه وقتی فعالین فضای مجازی که به استراتژی دشمن در قبال فضای مجازی نگاه می کنند، متوجه این موضوع می شوند که ابزار دشمن در بحث فضای مجازی بسیار قدرتمند است. اما به لحاظ محتوا بسیار آسیب پذیر است. از این جهت لازم است که هماهنگی بین فعالین و متخصصین حوزه فضای مجازی انقلاب اسلامی بیش از پیش شود تا این ابزار قدرتمند از دست دشمنان خارج شود.»

همچنین ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی که در مراسم افتتاحیه سومین اجلاس "فصل وصل" برای فعالین و حاضران سخنرانی کرد، درباره نقش فعالین این حوزه در فضای مجازی گفت: «در صحنه فضای مجازی باید همه کسانی که در فضاهای اجتماعی فعالیت می کنند، تدبیر کنند. اصل چالش نبرد نرم افزاری مبتنی بر اندیشه و نسل جوان است که با خلاقیت به نبرد خلاقیت باید رفت.

یکی دیگر از مهمترین دستاوردهای سومین اجلاس فصل وصل، برپایی کارگروه هایی بود که در هر حوزه ای به صورت مداوم برگزار می شد. ناصر قره باغی کارشناس مسائل سیاسی و جنگ نرم درباره آسیب شناسی جبهه انقلاب اسلامی برای فعالین این حوزه سخنرانی کرد. همچنین عبدالله ضیغمی از دیگر کارشناسان این حوزه، درباره جریان شناسی سیاسی احزاب و گروه ها در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهرها در سال 96 سخنرانی کرد.

صحبت های عباس سلیمی نمین از روزنامه نگاران و کارشناسان مسائل سیاسی مورد توجه بسیاری از حاضران و فعالین حوزه فضای مجازی انقلاب اسلامی قرار گرفت. سخنان وی بیشتر بر روی محور جریان شناسی تاریخی و عملکرد خواص انقلاب بود که پرسش های فراوانی به همراه داشت. سیدنظام الدین موسوی مدیرعامل خبرگزاری فارس هم درباره مخاطب شناسی در رسانه با رویکرد رسانه های برخط در فضای مجازی سخنرانی کرد و از تلاش خبرگزاری فارس برای همکاری بیشتر با فعالین متخصص جبهه فضای مجازی انقلاب اسلامی خبر داد. مسعود رضایی هم با تحلیل گفتمان رهبری در پسابرجام با نگاه به گزاره ها و تجربه تاریخی اعتماد به امریکا و ضربه هایی که از این ناحیه متوجه کشورمان شده است، توجه فعالین حوزه فضای مجازی را واقعیت های پیش رو جلب کرد.

اهمیت این نشست و برگزاری این اجلاس زمانی بیشتر قابل درک است که همواره نگرانی مقام معظم رهبری نسبت به فرهنگ یک نگرانی ریشه‌دار عنوان شده است و در آن هیچ شکی نیست. این نگرانی حضرت آقا از پایان دفاع مقدس شروع شد تا جایی که ایشان بارها در سخنرانی های خود نسبت به تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی و جنگ نرم هشدار دادند. تا جایی که این فرمایشات رهبری درباره لزوم مقابله با تهاجم فرهنگی از طریق فضای مجازی به دستگاهای گوناگون کشور اعم از دولت و مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم و تحقیقات و سازمان‌های متولی عرصه فرهنگ عمومی اشاره می کند.

از آنجا که فعالیت دشمنان فرهنگی گاها تا عمق جبهه فرهنگی را هدف قرار داده است، جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی طی سالیان گذشته و تا حد توان با حضور در عرصه جنگ نرم به عنوان بازوی نظام در این عرصه فعالیت داشته است. جبهه فرهنگی انقلاب که گاها در داخل با تغییر برخی سیاست های اجرایی یا فرهنگی دولت ها بعضا مورد بی مهری قرار می گیرد ولی همچنان بی امان و بی وقفه به صورت شبانه روزی در حال فعالیت گسترده در این عرصه است. به نظر می رسد که در چنین وضعیتی که کشورهای غربی به دنبال تسلط هرچه بیشتر بر فضای مجازی به خصوص در شبکه های اجتماعی هستند، توجه ویژه و همچنین لزوم هماهنگی بیشتر بین فعالین شاخص جبهه فضای مجازی انقلاب اسلامی احساس می شود. از این رو سازمان فضای مجازی سراج برای دستیابی به این هدف، سالانه بستری را جهت هم افزایی و هماهنگی بیشتر افسران جنگ نرم و آشنایی فعالین حوزه مجازی با دستاوردهای نو، فراهم می کند و "فصل وصل" نمونه ای از آن است.

به جاست تا در همین مسیر، سایر نهادهای انقلابی متولی که به عنوان کمک به جبهه مردمی انقلاب در راستای تسهیل فعالیت های این جریان مردمی، گام برداشته اند بنابر "من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق" به صورت مستمر فعالیت های این جبهه را رصد کرده و از فعالین خودجوش جبهه انقلاب تقدیر نمایند که این خود باعث تقویت جبهه انقلاب و همچنین تقویت جبهه سازی در این جریان اصیل و انقلابی خواهد شد.

منبع:نسیم

 

اخبار مرتبط

زمان به میدان آمدن جوانان انقلابی است

بکار گیری جوانان اولویت است

دکتر حسن عباسی مهمان ویژه گردهمایی تخصصی فعالان فضای مجازی استان کرمان

0 نظر

ارسال نظر

capcha