عراقچی در جلسه کمیسیون امنیت‌ ملی مجلس:

تحریم‌ها "روی کاغذ" برداشته شده/ مشکل در "میدان اجراست"/ شیطنت و بدعهدی آمریکا مانع برجام

 تحریم‌ها "روی کاغذ" برداشته شده/ مشکل در "میدان اجراست"/ شیطنت و بدعهدی آمریکا مانع برجام

به گزارش سراج24،سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی درباره جلسه امروز این کمیسیون، گفت: حاج شیخ حسن خجسته نماینده جبهه الوفاق بحرین در جلسه امروز میهمان کمیسیون بود و در ابتدای جلسه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به شرایط مستبدانه و سرکوبگر، از نقض حقوق اولیه مردم مظلوم بحرین و رفتار برخلاف حقوق بشر، حقوق شهروندی و برخلاف اصول دموکراسی حکومت بحرین گفت که حتی علما و چهره‌های معنوی و روحانی از دست رژیم مستبد بحرین در امان نیستند.

وی افزود: در این زمینه دخالت عربستان سعودی و به ویژه انگلیس نقش اصلی را ایفا می‌کند، ملت اسلامی و انقلابی ایران، مجلس شورای اسلامی و کمیسیون امنیت ملی مجلس بار دیگر اقدامات مستبدانه و سرکوبگرایانه حکومت بحرین را محکوم می‌کند و حمایت مجدد خود را از مطالبات به حق مردم بحرین و مبارزان شیخ عیسی قاسم اعلام می‌دارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی مجلس تأکید کرد: در ادامه جلسه، شیخ حسن خجسته میلاد امام رضا(ع) را تبریک گفت و عنوان کرد که پیرو اصلاحاتی که آل‌خلیفه در بحرین شروع کرد، مجلس مشورتی در بحرین تشکیل شد، اما در سالهای بعد، پادشاه، قانون اساسی را زیر پا گذاشت و قانون اساسی 2002 را بنیان گذاشت که پادشاه در آن اختیارات تام داشت و مجلس فرمایشی شد که چهل کرسی آن دولتی و فقط 18 کرسی برای مخالفین پیش‌بینی شد و همین امر موجب بروز جنبش مردمی بحرین با مطالبات مردمی و شهروندی آغاز شد، اما این مطالبات به حق، با مقابله شدید نیروهای سپر جزیره روبرو شد و با خشونت شدید سرکوب شده، دولت بحرین سعی کرد جنبش به حق مردم بحرین را به دعوای شیعه و سنی تبدیل کند و مخالفین را به این بهانه سرکوب کند.

نقوی‌حسینی تصریح کرد: در چنین شرایطی نقش برجسته شیخ عیسی قاسم را هوشمندی و خردمندی با سیاستهای سرکوبگرایانه حکومت به طور مسالمت‌آمیز مقابله کرد و دعوای بین شیعه و سنی توسط او و مجمع آنها خنثی شد. جمعیت الوفاق، علما و سایر گروه‌های اجتماعی شرایط را کنترل و اعتراضات را مسالمت‌آمیز مدیریت کردند.

وی افزود: در مقابل، دولت با سرکوب علیه ملت وارد شد و شیخ علی سلمان را بازداشت کرد، جمعیت را مورد هدف قرار داد و بالاخره اقدام خلاف قانون سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم را عملی کرد و این در حالی بود که به بسیاری از افراد دیگر تابعیت داد و اتباع کشورهای دیگر را جذب کرد، آنچه که امروز در بحرین اتفاق می‌افتد، یک فاجعه انسانی و آپارتاید مذهبی است و عربستان و انگلیس نیز پشت سر این اقدامات هستند. امروز ملت بحرین تنها است و فریاد یاری‌طلبی و کمک سر داده است.

در پایان صحبت‌های وی، کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس مجددا ضمن درود بر ارواح طیبه شهدای بحرین، حمایت همه‌جانبه از مطالبات به حق مردم بحرین را اعلام کرده و اقدام سلب تابعیت عیسی قاسم و سایر مردم بحرین که قرنها در این کشور زندگی کرده‌اند را به شدت محکوم کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در ادامه جلسه امروز، عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس ستاد اجرایی برجام در این جلسه حضور یافت. عراقچی در این جلسه گفت: در حال حاضر که ما در جریان اجرای برجام هستیم، تعامل بین مجلس و دستگاه دیپلماسی، به‌ویژه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اهمیت ویژه‌ای دارد. برجام ثمره مقاومت همه ملت ایران و تدابیر مدبرانه مقام معظم رهبری است و حالا وقت چیدن ثمرات آن است و در این شرایط همه باید متعهد و منسجم در پی کسب حقوق و منافع جمهوری اسلامی ایران باشند.

وی تأکید کرد: عراقچی اضافه کرد که قرارداد اصلی طراحی و ساخت سایت اراک که بین سازمان انرژی هسته‌ای و یک شرکت ایرانی منعقد می‌شود و کارخانه آب سنگین اراک هم کار خودش را ادامه می‌دهد و محصول آن هم فروخته می‌شود. ما سالانه حدود 20 تن آب سنگین تولید می‌کنیم و مصرف خودمان سالی یک تُن است، مابقی آن فروخته می‌شود. غنی سازی اورانیوم هم ادامه دارد. تحقیق و توسعه هم طبق برنامه برجام با 7 نوع ماشین جدید در حال اجرا است. ذخایر گاز اورانیوم غنی شده هم مازاد300 کیلو به روسیه فروخته شد و در مقابل کیک زرد خریداری شد تا مواد اولیه نیز تأمین شود و مطابق نظر مقام معظم رهبری ابتدا کیک زرد وارد شد و بعد ما اورانیوم را ارسال کردیم. ما در فردو خط قرمز مقام معظم رهبری را دقیقا رعایت کردیم. در مورد بازرسی‌ها، پروتکل الحاقی اجرا می‌شود، به علاوه بازرسیها پذیرفته شد در برجام و تاکنون گزارشی از سوء‌استفاده از بازرسیها نداشتیم و دسترسیهای غیرهسته‌ای هم تاکنون درخواست نشده است.  پرونده PMD هم که منشأ تمام اتهامات به ایران بود و قطعنامه‌های مختلف را علیه ما در پی داشت، بسته شد و زیربنای همه تحریم‌ها از هستی ساقط شد و هیچگونه موضوع دیگری در ارتباط با PMD مطرح نشده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی مجلس گفت: عراقچی در بخش دیگری از گزارش خود عنوان کرد که همکاریهای بین‌المللی هسته‌ای با سازمان انرژی هسته‌ای در کلیه زمینه‌ها آغاز شده است و پروژه‌های متعددی در این راستا مورد گفت‌وگو، مطالعه و اجرا قرار گرفته و خلاصه می‌توان گفت که برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر امری تثبیت شده است و عرصه بین‌المللی نیز آماده همکاری با جمهوری اسلامی ایران است.

عراقچی گفت: در بحث تحریم‌ها، زیربناها و قوانین تحریمی طرف مقابل همه روی کاغذ لغو و برداشته شد، قطعنامه‌های شورای امنیت لغو شد، دستورات اجرایی رئیس‌جمهور آمریکا لغو شد، اتحادیه اروپا نیز قوانین تحریمی خود را لغو کرده است. مشکل الآن در میدان اجراست و کلیه تحریمها مطابق برجام روی کاغذ لغو شده است، اما در آثار عملی باید بحث کرد. تحریمها در حوزه‌های مختلف بوده‌اند، در کلیه حوزه‌ها به غیر از حوزه بانکی،گشایشهایی اتفاق افتاده است. در حوزه بانکی هم مشکل عدم ورود بانکهای بزرگ به همکاری با جمهوری اسلامی است. علت آن هم فضای عدم اعتماد است که در طول تحریمها رخ داده است که رفع آن نیز نیازمند زمان است.

وی گفت: از نظر برجام کلیه وجوه ایران در خارج از کشور آزاد شده است و بانک مرکزی در مدیریت وجوه مذکور با مشکل روبرو نیست. مطابق آخرین آماری که ما داریم در حدود 220 بانک کوچک و متوسط با ایران کار می‌کنند و هیچ مشکلی هم وجود ندارد. البته در تبدیل ارزها به یکدیگر ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد، به ویژه اینکه ما با حوزه دلار هیچ ارتباطی نداریم. 

معاون وزیر امورخارجه گفت: در بحث بیمه، به‌ویژه در حوزه نفتکشها و کشتیرانیها، کلیه مشکلات حل شده است.

نقوی‌حسینی اضافه کرد: در ادامه گزارش، عراقچی عنوان کرده ما در حوزه انرژی هیچ مشکلی نداریم و کلیه بازارهای قبلی احیا شده و در فاصله کوتاهی به تولید و صادرات قبلی رسیده‌ایم. در حوزه حمل و نقل نیز تقریبا کلیه مشکلات رفع شده است، چه حمل و نقل دریایی، ریلی، زمینی و هوایی. فروش هواپیما به ایران که جزو تحریم‌های اولیه است ولی آغاز شده و توافقات و قراردادهای خرید هواپیما در حال اجرا است. تحریم واردات فرش ایران و تحریم واردات مواد غذایی از ایران هم از تحریمهای اولیه آمریکاییها بود که لغو شد. شیطنت و بدعهدی آمریکاییها از موانع و مشکلات برجام است، تداخل تحریمهای اولیه در اجرای برجام مشکلاتی ایجاد می‌کند، عوامل تندرو آمریکایی، صهیونیستها و عربستان سعودی از جمله عوامل مشکل تراش علیه اجرای برجام هستند. ایران‌هراسی دشمنان هم از موانع اجرای برجام و احقاق حقوق ملت ماست.

عراقچی در جمع‌بندی گزارش خود،گفت: ما و مواضع و رفتارهای ما نباید به ایران‌هراسی دامن بزند، زیرا به ضرر ماست. ما نباید طوری رفتار کنیم و یا موضع بگیریم که پیام ناامنی و وجود فضای تحریم به سرمایه‌گذاران و سایر کشورها بدهد.

پس از ارائه گزارش عراقچی، اعضای کمیسیون دیدگاه‌ها و نظرات خود را بیان و ارزیابی‌شان از گزارش وزارت امور خارجه و بیانات عراقچی را ارائه کردند.

ذوالنوری، جمالی، کریمی‌قدوسی، فلاحت‌پیشه، کواکبیان، نجفی و گودرزی در این جلسه پیرامون گزارش عباس عراقچی اظهارنظر کردند.

در ادامه عراقچی گفت که ما ارزش راهبردی فردو را حفظ کردیم و این، موضع و خط قرمز مقام معظم رهبری بوده است و در اراک نیز ماهیت آب سنگین اراک حفظ شده است و با حفظ آن، تولید پلتونیوم آن را کاهش داده‌ایم.منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

اقدام متناسب و متقابل ایران در صورت فعال‌شدن مکانیسم ماشه

خدمت صادقانه به مردم بالاترین معروف در جامعه است

تداوم حمایت ایران از دولت و ملت کشور دوست و برادر سوریه

0 نظر

ارسال نظر

capcha