مصاحبه رئیس‌جمهور ترکیه با "آر‌تی‌ال‌" آلمان؛

خشم اردوغان از واکنش اروپا به کودتای ترکیه/ آغاز فصل جدیدی از همکاری‌های فشرده با روسیه

خشم اردوغان از واکنش اروپا به کودتای ترکیه/ آغاز فصل جدیدی از همکاری‌های فشرده با روسیه

به گزارش سراج24،  "رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهور ترکیه در گفتگو با "آر تی ال" آلمان، خشم و عصبانیت خود را نسبت به اروپا ابراز کرده و همزمان مرحله جدیدی از همکاری های بسیار گرم و پرشور با روسیه را اعلام کرد.

وی همچنین درباره اینکه بعد از کودتای نظامی نافرجام در ترکیه به ندرت سیاستمداران غربی به کشورش سفر کردند ابراز خشم و ناراحتی کرده و در این باره ابراز تاسف کرد.

اردوغان همچنین با اشاره به توافق پناهندگان با اتحادیه اروپا گفت، در این توافق باید یک بده و بستان وجود داشته باشد. بازگرداندن پناهندگان وعده داده شده از یونان به ترکیه تنها وقتی امکان پذیر خواهد بود که همزمان شرط آزادی ویزا برای شهروندان ترک برآورده شود. همچنین باید حدود سه میلیارد یورو کمک وعده داده شده اتحادیه اروپا برای سه میلیون پناهنده در ترکیه بالاخره جریان پیدا کند.

رئیس جمهور ترکیه همچنین درباره اجرای مجدد مجازات اعدام در کشورش نیز گفت: طبیعتا مرجع صلاحیت برای تصمیم گیری در این باره پارلمان است که باید در این باره تصمیم بگیرد. اگر پارلمان ترکیه چنین تصمیمی بگیرد من آن را تصویب خواهم کرد چرا که برای من هم از دست دادن حدود 240 شهروندم دردناک است. اگر از حقوق این ملت حمایت نشود آن‌ها در آینده دیگر از ما حمایت نمی کنند.

وی همچنین در این رابطه به قوانین در کشورهای دیگر اشاره کرده و گفت: چرا اروپا یک بار به آمریکا، ژاپن، هند یا به چین نگاه می کند؟ چرا اروپا در این رابطه تنها علاقمند به بررسی ترکیه است.

وی همچنین به آلمان به دلیل ممنوعیت سخنرانی ویدئویی خود در جمع تجمع اخیر حامیانش در شهر کلن آلمان انتقاد وارد کرده و گفت: من به دادگستری و نظام عدالت آلمان اعتماد ندارم و هیچ احترامی برای این سیستم قائل نیستم. یک قوه قضائیه مستقل باید عادلانه تصمیم گیری کند.

رئیس جمهور ترکیه همچنین به واکنش مرکل به کودتای نظامی نافرجام در کشورش انتقاد وارد کرده و گفت: بله وی طبیعتا درباره کودتای نظامی در کشور ما ابراز تاسف کرده و اما همچنین این ابراز تاسف را درباره افرادی که بعد از کودتا اخراج شده‌اند نیز ابراز داشته است.

وی درباره این موضع گیری مرکل درباره اخراج شدگان بعد از کودتا ابراز تاسف کرده و گفت: این امر باید به خود ترکیه واگذار شود که چگونه قوانین خود را اعمال کند.

رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت که آنکارا با ناتو هیچ مسئله ای ندارد اما با توجه به حملات از سوریه احساس می کند که این ائتلاف نظامی ترکیه را تنها گذاشته است.

اردوغان هشدار داد که ترکیه به هیچ عنوان یک دولت کُرد در شمال سوریه را نمی پذیرد.

رئیس جمهور ترکیه درباره دیدار اخیر خود با رئیس جمهور روسیه نیز گفت: ما می خواهیم از نظر نظامی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، و در زمینه توریسم و زمینه های مختلف با یک شور و اشتیاق جدید این مرحله  همکاری را از نو شروع کنیم.

 

اخبار مرتبط

واکنش ترکیه به خروج آمریکا از برجام

ساخت اولین نیروگاه اتمی در ترکیه توسط روسیه

نظامیان آمریکا در منبج می‌مانند

0 نظر

ارسال نظر

capcha