با بدرقه رسمی معاون اول رئیس‌جمهور

روحانی عازم جمهوری آذربایجان شد

روحانی عازم جمهوری آذربایجان شد

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران صبح یکشنبه به منظور دیدار رسمی از جمهوری آذربایجان و شرکت در اجلاس سه‌جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان با بدرقه رسمی جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری عازم باکو شد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی در این سفر دو روزه که به دعوت رسمی الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان انجام می‌شود، در دیدار با مقامات و مسئولان عالی رتبه این کشور، روند اجرای توافقات دو کشور و نیز همکاری‌های تازه در حوزه‌های بازرگانی، صنعتی، انرژی، فرهنگی، بانکی، تسهیلات کنسولی، ارتباطات و بویژه حمل و نقل ریلی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد داد.

شرکت در اجلاس سه‌جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان، از دیگر برنامه‌های رئیس‌جمهوری کشورمان به آذربایجان است که در این اجلاس روحانی، ولادیمیر پوتین و الهام علی‌اف همکاری‌های سه‌جانبه، از جمله در حوزه بازرگانی، انرژی، ارتباطات، مسایل زیست محیطی، مبارزه با تروریسم، حمل و نقل و ترانزیت را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد.

رئیس‌جمهوری کشورمان در حاشیه این اجلاس، دیدار دوجانبه‌ای نیز با ولادیمیر پوتین خواهد داشت و مسائل مورد علاقه و سیر همکاری‌های ایران و روسیه در این دیدار مورد بررسی و گفتگو قرار خواهد گرفت.

دیدار با علما و اندیشمندان جمهوری آذربایجان و دیدار با ایرانیان مقیم این کشور از دیگر برنامه‌های رئیس‌جمهوری در این سفر خواهد بود.

در مراسم بدرقه رسمی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل و تنی چند از وزرا و معاونان رئیس‌جمهوری نیز حضور داشتند.

روحانی را در این سفر تعدادی از وزرا و مقامات بلندپایه کشورمان همراهی می‌کنند.

رئیس‌‌جمهوری  در جمع خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد، با تشریح اهداف سفر دو روزه خود به باکو گفت: این سفر به منظور دیدار رسمی از جمهوری آذربایجان و شرکت در اجلاس سه‌جانبه ایران، آذربایجان و روسیه انجام می‌شود.

روحانی افزود: روابط ایران با کشور دوست و برادر، جمهوری آذربایجان در سال‌های اخیر توسعه خوبی داشته و مناسبات تجاری، اقتصادی و سیاسی دو کشور نسبت به گذشته ارتقاء یافته است.

رئیس‌‌جمهوری همچنین خاطرنشان کرد: روابط ایران و روسیه نیز امروز به سمت روابطی راهبردی پیش می‌رود و ما در مسائل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی، مشارکت خوبی با یکدیگر داریم.

روحانی با اشاره به اینکه اجلاس سه‌جانبه ایران، روسیه و آذربایجان برای رایزنی در کریدور شمال جنوب است، گفت: پیش از این اجلاس سه‌جانبه میان روسای جمهور ایران، ترکمنستان و قزاقستان در اینچه برون و اجلاس سه جانبه دیگری میان روسای جمهور ایران، افغانستان و نخست‌وزیر هند در تهران انجام شد که در تمامی این نشست‌ها برای برقراری و احیاء کریدور شمال و جنوب بحث و تبادل نظر شده است.

رئیس‌‌جمهوری افزود: در این اجلاس در زمینه ارتباط راه‌آهن ایران، آذربایجان و روسیه که موجب اتصال کشورهای اروپای شرقی و شمالی به خلیج فارس، اقیانوس هند و کشورهای جنوبی می‌شود، گفتگو خواهیم کرد.

روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در منطقه‌ای قرار گرفته که مسیر اتصال کشورهای جنوب منطقه به آسیای مرکزی و قفقاز است، گفت: در این اجلاس درباره همکاری‌های سه‌جانبه در زمینه راه‌اندازی راه‌آهن آستارا – رشت گفتگو خواهیم کرد البته قرار است تا پایان سال میلادی جاری راه‌آهن آستارا – آستارا راه‌اندازی شود و آذربایجان آمادگی برای مشارکت در این زمینه را دارد.

رئیس‌‌جمهوری کاهش تعرفه گمرکی میان ایران با آذربایجان و روسیه، تجارت آزاد با کشورهای عضو اوراسیا، مشارکت در خودروسازی و داروسازی در آذربایجان، توسعه تجارت و سرمایه‌گذاری میان ایران و آذربایجان و همکاری‌های منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم و همکاری سه کشور در دریای خزر را از جمله موضوعاتی دانست که در اجلاس سه جانبه ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه میان طرفین بررسی می‌شود.

روحانی با بیان اینکه برای اولین بار است میان ایران، روسیه و آذربایجان، اجلاس سه جانبه برگزار می‌شود، گفت: این ارتباط هم از لحاظ توسعه روابط میان همسایگان و هم با توجه به شرایط خاص منطقه برای افزایش ثبات و امنیت در منطقه تأثیرگذار خواهد بود.

رئیس‌جمهور در ابتدای این گفت و گو نیز ضمن تبریک روز خبرنگار به اهالی رسانه و خبرنگاران کشور اظهار امیدواری کرد که خبرنگاران در انجام وظایف و رسالت بسیار مهمی که بر عهده دارند، پیوسته موفق باشند.

اخبار مرتبط

چرا باید رئیسی را ستود؟

قدردان ایران هستیم/ آمریکا جز محاصره، سودی برای ما ندارد

دولت روحانی شرایط رهبری را در «برجام» رعایت نکرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha