اردوغان: مغز متفکر کودتا با جدیت به بازی ادامه می‌دهد

 اردوغان: مغز متفکر کودتا با جدیت به بازی ادامه می‌دهد

به گزارش سراج24، به نقل از اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت کشورش پس از شکست کودتای نافرجام در اواسط ماه گذشته همچنان در معرض خطر قرار دارد.

اردوغان همچنین تاکید کرد نباید آرام نشست چرا که «مغر متفکر با جدیت بازی می کند.»

اردوغان روز شنبه در دیدار گروهی از سردبیران روزنامه ها و رسانه های ترکیه در کاخ طرابیا در شهر استانبول گفت «تلاش برای کودتا در پانزدهم ژوئیه پس از آنکه 12 خمپاره به پایگاه هوایی اکینجی شلیک کردیم فروپاشید، اما خطر هنوز وجود دارد.»

وی اضافه کرد «معتقد نیستم خطر از بین رفته است بلکه برای مدتی دیگر ادامه خواهد داشت و نباید آرام بنشینیم چرا که مغز متفکر با جدیت به بازی خود ادامه می دهد.»  رئیس جمهور ترکیه اذعان کرد او و نخست وزیر اشتباهاتی را مرتکب شده اند؛ وی گفت: «آنها (کودتاچیان وابسته به فتح الله گولن) تا سال 2010 با ما همراه بودند و تنها کسی که با او سازگار نبودند نجم الدین اربکان رئیس سابق حزب رفاه بود.»

وی فتح الله گولن، مبلغ ترکیه‌ای ساکن آمریکا را متهم کرد که «حتی می خواهد بر آمریکا سیطره یابد.» وی درباره بازداشت علی یازیجی مشاور نظامی خود در پی تلاش برای کودتا، گفت «من زمانی که رئیس جمهور شدم مشاور نظامی درخواست نکرده بودم و با وجود حضور مشاور نظامی با محافظانم تردد می کردم.»

اردوغان در پاسخ به سئوالی درباره دعوت نکردن از حزب کرد «دموکراتیک خلق ها» برای مشارکت در تظاهراتی که حزب «عدالت و توسعه» حاکم روز یکشنبه در شهر استانبول با شعار «دموکراسی و شهدا» برگزار می کند گفت «تفاوتی بین کودتا و تروریسم وجود ندارد، من با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و سازمان فتح الله گولن به یک اندازه برخورد می کنم و نمی توانم از کسی که با چنین سازمانی همکاری می کند دعوت کنم. چون در غیر این صورت، نمی توانم علت آن را به شهدا و کهنه سربازان توضیح دهم.»

ترکیه پانزدهم و شانزدهم ژوئیه گذشته تلاش برای کودتا را شاهد بود که در جریان آن به گفته رئیس جمهور ترکیه 246 نفر بدون احتساب کودتاچیان کشته و بیش از دو هزار نفر نیز زخمی شدند.

تلاش برای کودتا، بازداشت ها و اخراج های بسیاری از فرماندهان نظامی و مسئولان پلیس و دستگاه قضائی را به دنبال داشت و بیش از 15 هزار نفر در پی این کودتای نافرجام بازداشت شدند و دهها هزار نفر از کارکنان در موسسات مختلف ترکیه به ویژه در زمینه آموزش از کار برکنار شدند.

مقامات ترکیه گولن را به طراحی این کودتا متهم می کنند.  ترکیه که دومین ارتش بزرگ سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را دارد میزبان نیروها و هواپیماهای آمریکا در پایگاه هوایی اینجرلیک است و جنگنده های آمریکایی برای انجام حملات بر ضد داعش در عراق و سوریه از این پایگاه استفاده می کنند.   این عملیات هوایی در پی تلاش برای کودتا در ترکیه موقتا متوقف شده است.

سران اروپا در مورد اقدام رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به سرکوب مخالفان مظنون به دست داشتن در کودتای نافرجام ماه گذشته ابراز نگرانی کردند.  سران اروپا همچنین با اشاره به پیشنهاد اردوغان درمورد احیای مجازات اعدام در ترکیه ، آن را خط قرمزی نامیده اند که مانع از عضویت در اتحادیه اروپا می شود.

وزیر دادگستری ترکیه گفته است مردم این کشور خواهان بازگشت مجازات اعدام هستند و بدون شک این درخواست بررسی خواهد شد، ترکیه باید این درخواست را از نقطه نظر قانون بررسی کند و نه براساس آنچه که اتحادیه اروپا می گوید.  این اظهارات باعث نارضایتی بیشتر غرب درمورد ترکیه شده است.

ترکیه سال 2004 به عنوان بخشی از تلاش خود برای پیوستن به اتحادیه اروپا ، مجازات اعدام را در این کشور به طور کامل لغو کرد. اتحادیه اروپا لغو مجازات اعدام را پیش شرطی غیر قابل مذاکره برای عضویت در این اتحادیه تعیین کرده است.

اخبار مرتبط

واکنش ترکیه به خروج آمریکا از برجام

ساخت اولین نیروگاه اتمی در ترکیه توسط روسیه

نظامیان آمریکا در منبج می‌مانند

0 نظر

ارسال نظر

capcha