سخنگوی اردوغان: موضع ما درقبال اسد تغییر نکرده است

 سخنگوی اردوغان: موضع ما درقبال اسد تغییر نکرده است

به گزارش سراج24، به نقل از «رای الیوم»، «ابراهیم کالن» سخنگوی رسمی «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه تأکید کرد: کشورش روسیه را شریک خود در ایجاد راهکاری برای حل و فصل بحران سوریه می‌داند.

کالن گفت: «ما همیشه دنبال شیوه‌ای برای همکاری با روسیه درباره این موضوع بودیم. ما چشم امید به آینده داریم و خواهان همکاری فوری با روسیه برای تضمین روند انتقال سیاسی در سوریه هستیم.»

کالن متذکر شد: روسیه و ترکیه در پاییز 2015 نشستی در «سوچی» و سپس در مسکو بری بررسی درباره احیای ثبات در سوریه، برگزار کردند.

وی با اشاره به اینکه بحران سوریه بر تمامی منطقه و همچنین بر امنیت و ثبات جهانی خطراتی دارد، گفت: «کشور ما یکی از بزرگ‌ترین زیان دیدگاه از بحران سوریه است و از این‌رو دنبال راه‌حلی فوری و پایدار برای آن هستیم. ولی تاکنون دستیابی به مرحله‌ای که روزنه‌ای امید برای حل سیاسی در سوریه باشد، حاصل نشده است.»

سخنگوی رئیس‌جمهوری ترکیه با اعلام اینکه موضع کشورش درباره موضوع سرنوشت «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه تغییری نکرده است، مدعی شد: «سخن گفتن از ابقای اسد یعنی سخن گفتن از ادامه درگیری‌هاست. برقراری صلح و ثبات در سوریه با حضور اسد در قدرت امکان‌پذیر نیست.»

کالن تصریح کرد: «موضع ترکیه درباره آینده سیاسی در سوریه مبتنی بر این است که باید نظام سیاسی کثرت‌گرا، جامع، دموکراتیک و مشروع، که مورد پذیرش همه سوری‌ها باشد، تاسیس شود.»

به گفته ابراهیم کالن، اردوغان و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه در نشست مسکو درباره روابط دوجانبه، اوضاع سوریه و مبارزه با تروریسم تبادل نظر خواهند کرد.

کالن گفت: «رایزنی‌ها بین این دو رئیس‌جمهور در پترزبورگ در سرعت بخشیدن به عملیات عادی‌سازی روابط دوجانبه سهیم خواهد بود.»
این دیپلمات ترکیه وجود هرگونه مشکل در زمنیه تامین امنیت گردشگران روسی در ترکیه را رد کرد.

اخبار مرتبط

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

واکنش ترکیه به خروج آمریکا از برجام

ساخت اولین نیروگاه اتمی در ترکیه توسط روسیه

0 نظر

ارسال نظر

capcha