نعیم قاسم:

توان مقابله با ایده تقسیم سوریه و عراق وجود دارد/ حزب‌الله جلوی حضور افراط‌گرایان در لبنان را گرفت

توان مقابله با ایده تقسیم سوریه و عراق وجود دارد/ حزب‌الله جلوی حضور افراط‌گرایان در لبنان را گرفت

به گزارش سراج24 ، شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز درباره اوضاع سوریه و عراق و خنثی سازی نقشه‌های دشمنان تصریح کرد: بعید نمی‌دانم که یکی از طرح‌ها همان ایجاد نوعی تقسیم در این دو کشور (عراق و سوریه) باشد؛ اما آیا (این طرح) موفق خواهد شد یا نه. فکر می‌کنم نیروهایی که خواهان وحدت سوریه و وحدت عراق تا الآن هستند، قادرند که جلوی ایده تقسیم را بگیرند. اما چه‌چیزی ممکن است در آینده روی دهد؟ باید از این احتمال نگران باشیم که برخی کشورها، این دو کشور یا یکی از آنها را در مسیر تقسیم با عناوین مختلف قرار دهند. این نگرانی وجود دارد اما ما نباید تسلیم آن شویم.

وی گفت: با بشار اسد رئیس جمهور سوریه، راه حل منطقی و معقول در مسیر ایجاد یک سری ضوابط سیاسی می‌تواند باشد که از طریق آن معارضان و نظام هریک سهمی می‌گیرد و هماهنگی برای ساماندهی دوباره اوضاع و ساماندهی دوباره قدرت در سوریه صورت می‌گیرد.

شیخ نعیم قاسم تصریح کرد که دخالت نیروی هوایی روسیه از سپتامبر گذشته باعث برهم خوردن نقشه‌های واشنگتن و برخی کشورهای منطقه‌ای نظیر عربستان و ترکیه و گشوده شدن درها برای جستجو جهت یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه شد.

وی گفت: دخالت روسیه به طرح پایداری دولت سوریه در مقابله با نقشه آمریکا بُعد مثبت دیگری داد. روابط ایران و روسیه با سوریه در تحقق این دستاورد میدانی سهیم بود زیرا رویکرد ایران همان حمایت از باقی ماندن بشار اسد رئیس جمهور و حمایت از راه حل سیاسی است (لذا) روسیه و ایران در بستر یک طرح واحد با هم تلاقی کردند که این طرح خواهان راه حل سیاسی در سوریه و باقی ماندن بشار اسد رئیس جمهور و واگذاری حق انتخاب گزینه مردم سوریه به خودشان در آینده برای تعیین گزینه مورد نظر خود است.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره اوضاع شهر حلب در شمال سوریه تصریح کرد: براساس اطلاعات من، طرح اساسی که دولت سوریه با هم‌پیمانان مختلف به‌دنبال آن است؛ همان قطع کردن جاده بین این شهر و شهر ادلب است. اما موضوع آزادسازی حلب، این پروژه دیگری است که چه‌بسا به‌صورت سریع مطرح نباشد و ممکن است به‌خاطر تبعات و پیامدهای روی‌داده برای عناصر مسلح اتفاق بیفتند.

وی تصریح کرد: دولت آمریکا متقاعد شده است که دوره قبل از انتخابات ریاست جمهوری، دوره زمانی از دست رفته است که می‌توان به انتظار نشست و وقتی رئیس جمهور جدید آمریکا روی کار بیاید ــ بعد از گذشت دو ماه از روی کار آمدن، یعنی حوالی ماه فوریه سال 2017 میلادی ــ نشانه‌های امکان رسیدن به راه حل یا طولانی‌تر شدن بحران روشن می‌شود. براین اساس، هر بار که اکنون از راه حلی سیاسی سخن می‌گوید؛ چیزی جز وقت‌کشی و وانمود کردن وجود تحرک نیست.

وی افزود: بر این اساس، بحران حداقل تا فوریه سال 2017 میلادی طول می‌کشد و بعد از آن، باید شرایط را در زمان خودش سنجید و آن‌گاه انسان می‌تواند امکان دستیابی به راه حل یا تمدید بحران را پیش‌بینی کند.

شیخ نعیم قاسم در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با خبرگزاری رویترز تأکید کرد که حزب‌الله جلوی حضور افراط‌گرایان در لبنان را گرفت.

وی تصریح کرد: ما جلوی امتداد بحران به‌سمت لبنان را گرفتیم که این یک دستاوردی بزرگ به شمار می‌رود.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: ما همچنین جلوی قدرت تکفیری‌ها برای از بین بردن پل مقاومت را گرفتیم و همچنین قدرتی را ایجاد کردیم که سوریه در خط مقدم مقاومت بتواند پایداری کند. اینها دستاوردهای بزرگی است که مستحق هرگونه جانفشانی می‌باشد.

وی درباره ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا برای مبارزه با گروه تروریستی داعش گفت: ائتلاف بین المللی ضدداعش جدی نیست بلکه یک ائتلاف دروغین است زیرا هیچ دستاوردی نداشته است و هیچ گروهی را به‌طور کامل از بین نبرده است؛ درحالی که وقتی روسیه از همان روزهای اول وارد عمل شد، سراسیمگی و سردرگمی سترده‌ای را در صفوف داعش ایجاد کرد، این بدان معنا است که آمریکایی‌ها جدی نبوده‌اند و تا الآن هم جدی نیستند.

وی در اشاره به اینکه تروریسم دامن حامیان آن در غرب را گرفته است، گفت: بله، درد و رنج‌های اروپا بزرگ است و هرچه بیشتر افزایش خواهد یافت. داعش از هر فرصتی در همه کشورهای جهان بدون استثناء برای هر کاری که بتواند انجام دهد، استفاده خواهد کرد.

شیخ نعیم قاسم درخصوص قانون آمریکا علیه منابع مالی حزب‌الله تصریح کرد که بانک‌های لبنان و بانک مرکزی از تأثیر این قانون کاستند.

وی افزود: قانون آمریکا نوعی انسجام بزرگ در سطح شیعیان و در سطح هم‌پیمانان ایجاد کرد.

معاون دبیرکل حزب‌الله گفت که با اقدامات و بحث و گفت‌وگوهای صورت گرفته با رئیس بانک مرکزی لبنان و بانک‌ها و مراجع ذی‌ربط در لبنان، تأثیر این قانون به پایین‌ترین حد خود رسید.

وی تصریح کرد: روند اجرایی‌ای که تاکنون از طریق بخشنامه‌های بانک مرکزی لبنان صورت گرفته؛ متوازن و منطقی بوده است و امیدوارم که روند امور به همین شکل ادامه یابد.

وی تصریح کرد: بعد از آنکه به همگان ثابت شد که حزب‌الله به‌عنوان یک حزب ضرر نمی‌کند و با سیستم بانکی از دور یا نزدیک یا مستقیم یا از طریق نهادها ارتباطی ندارد و نهادهای تولیدی در این جهان ندارد، روند امور واقع‌بینانه‌تر شده است.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین عربستان را مانعی بر سر راه انتخاب رئیس ‌جمهور این کشور دانست.

وی اعلام کرد که اگر عربستان با انتخاب رئیس‌جمهور موافقت کند، لبنان فردا رئیس‌جمهور خواهد داشت، زیرا جریان المستقبل نمی‌تواند بدون موافقت عربستان تصمیم بگیرد.

نعیم قاسم گفت: ما منتظر توافق عربستان و ایران نیستیم، بلکه ما منتظریم عربستان دست جریان المستقبل را در تصمیم‌گیری در خصوص انتخاب رئیس‌جمهور باز بگذارد.

شیخ نعیم قاسم در بخش دیگری از این گفت‌وگو بر حمایتهای حزب‌الله از ریاست‌جمهوری میشل عون رئیس جریان آزاد لبنان تأکید کرد.

وی از رقبای سیاسی به‌ریاست سعد حریری رئیس جریان المستقبل لبنان خواست که اگر خواهان راه حلی در لبنان هستند که می‌توان آن را در طول 24 ساعت انجام داد، باید عون را به‌عنوان نماینده طائفه و کشورش برگزینند و او می‌تواند با طرف‌های مختلف توافقات ایجاد کند و به آن ملزم باشد و وجهه مهمی به لبنان از منظر حاکمیت و استقلال ببخشد.

شیخ نعیم قاسم افزود: وقتی این کار صورت گیرد، می‌توانیم رئیس جمهوری انتخاب کنیم و هرگونه بحثی خارج از این چارچوب، وقت تلف کردن است.

وی تصریح کرد: پیشنهادهای زیادی وجود دارد اما روشن شده است که قابل اجرا نیست و باید واقعگرا باشیم.

از سه‌شنبه پنجم خرداد 93 (25 می 2014) که بیش از دو سال می‌گذرد، کاخ ریاست جمهوری لبنان منتظر ورود جانشین میشل سلیمان رئیس جمهور سابق است، اما از آن تاریخ تاکنون، چهل و دو نشست پارلمان لبنان برای تعیین رئیس جمهور جدید به‌دلایل مختلف به‌ویژه کارشکنی جریان 14 مارس و مانع‌تراشی حکومت آل سعود و ابهام در مواضع گروه‌های سیاسی بی‌نتیجه بوده است.

 

 

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

واکنش صهیونیست‌ها به تبادل آتش در جولان

انتقال 5 هزار تروریست از جنوب به شمال سوریه

0 نظر

ارسال نظر

capcha