عملکرد عربستان در منطقه و جهان

سلاح کاغذی کارگشا برای آل سعود؛ از افشاگری «لحود» تا رشوه به «شهید»

 سلاح کاغذی کارگشا برای آل سعود؛ از افشاگری «لحود» تا رشوه به «شهید»

به گزارش سراج24،لحود که به دلیل مواضع اصولی و حمایت‌های همه جانبه‌اش از مقاومت خوش‌نام‌ترین سیاستمدار مسیحی مورد احترام در لبنان به شمار می‌رود، فاش کرده بود حکومت سعودی به سیاستمداران لبنانی همسو با خود رشوه پرداخت می‌کند.

وی تصریح کرده بود حکومت سعودی با دادن رشوه به برخی سیاستمداران لبنانی در طول سال‌های طولانی به اعمال نفوذ در سیاست لبنان می‌پرداخته است.

ماجرای چمدان پر از دلار

لحود که این اظهارات افشاگرانه را در گفت‌وگو با یک شبکه ماهواره‌ای بیان کرده بود، افزود بسیاری از سیاستمداران لبنانی، مواضع و صف‌بندی خود را تغییر می‌دهند، چون به برخی کشورهای خارجی وابسته و مدیون هستند.

رئیس جمهوری اسبق لبنان که پیش از این مقام، فرماندهی ارتش لبنان را برعهده داشت، افزود زمانی که فرمانده ارتش لبنان شدم، رئیس جمهوری وقت و رئیس سازمان اطلاعات وقت، چمدانی مملو از دلار را به وی نشان دادند و گفتند این چمدان حاوی مبلغ نیم میلیون دلار است که ما هر ماه به فرمانده کل که با سیاست‌های ما همسو است، پرداخت می‌کنیم. من به آنها گفتم : چرا این پول را به دولت نمی‌دهید تا دولت در اختیار ارتش قرار دهد. آنها گفتند : نه ... این گونه پرداخت کردن به عنوان یک رویه از سال 1982 میلادی وجود داشته است.

 

 

لحود افزود دوباره خطاب به آنها گفتم : چه کسی دست به چنین کاری زده است. آنها گفتند: شیخ الرافعی، او این پول‌ها را از عربستان سعودی دریافت می‌کند.

نخست‌وزیر مالزی هم از عربستان رشوه گرفت

محمد اباندی دادستان کل مالزی سه‌شنبه ششم بهمن 94 از رشوه 681 میلیون دلاری آل سعود به نخست وزیر این کشور پرده برداشته بود. آل سعود با این اقدام،‌نخست وزیر مالزی را در تنگنای شدید قرار داد.

اباندی خاطر نشان کرده بود بررسی مدارک و ادله‌ای که آژانس مبارزه با فساد مالزی جمع آوری کرده، فاش می‌کند که این مبلغ، هدیه شخصی از سوی خاندان پادشاهی سعودی بوده است، وی جزئیات بیشتری درباره این‌که پرداخت این مبلغ زیاد به نخست وزیر مالزی از سوی آل سعود چه توجیهی دارد، بیان نکرد.

 

 

مخالفان دولت مالزی و حتی کسانی که در اردوگاه عبدالرزاق هستند، در پی افشای رسوایی پرداخت رشوه از آل سعودخواستار استعفای وی شده‌اند.

رشوه حکومت سعودی به احمد شهید برای اعمال فشار بر ایران

یک سند فاش شده از سوی سایت ویکی‌لیکس از رشوه یک میلیون دلاری آل سعود به «احمد شهید» نماینده سازمان ملل در امور حقوق بشر برای تشدید لحن و مواضع خود علیه ایران و نوشتن گزارش‌های خصمانه و هدفمند با هدف اعمال فشار پرده برمی‌دارد. بر اساس این سند که عنوان فوق‌محرمانه بر آن درج شده، سفارت سعودی در کویت، مبلغ یک میلیون دلار به احمد شهید رشوه داده تا مواضع خود علیه ایران را تشدید کند.

این سند نشان می‌دهد احمد شهید در پی دریافت این مبلغ از وزیر خارجه سعودی عمیقا تشکر کرده و به وی وعده داده است تمام توان خود را برای تشدید مواضع و اعمال فشار در موضوع ایران به کار خواهد گرفت.

اخیرا معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران از برکناری زودهنگام و پیش از موعد احمد شهید به صورت سربسته خبر داده بود و این در حالی است که سازمان ملل در تلاش است تا هزینه های این اقدام را به حداقل برساند چرا که فساد مالی و جلسات غیر متعارف احمد شهید،به عنوان مایه ننگی برای شورای حقوق بشر این سازمان محسوب می شود و برخی اقدامات وی از نظر نهاد بین المللی مشکوک قلمداد شده است.

احمد شهید به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امر حقوق بشر که تاکنون به صورت یک طرفه از منابع مشخص و غیرقابل اعتمادی همچون رابطین گروهک تروریستی منافقین برای گزارش‌های خود بهره برده، اقداماتی را صورت داده که منجر به حذف زودهنگام او از دایره ساختار حقوق بشری علیه ایران توسط آمریکایی‌ها خواهد شد.

به گفته منابع خبری، برگزاری جلسات غیررسمی خارج از ساختار سازمان ملل و بدون حضور کارشناسان این سازمان برای ثبت موارد و اطلاعات رد و بدل شده در خصوص ایران که البته یکی از مهمترین مشکلات احمد شهید به حساب آمده و مؤلفه‌هایی همچون دریافت رشوه را تقویت می‌کند؛ (چندی پیش جزئیات جلسه وی با رابطین سعودی، منافقین و سایر عوامل ضد انقلاب در هتل رویال شهر ژنو منتشر شد).

 

پیشنهاد وسوسه‌انگیز عربستان به پوتین

سفرهای متعدد مقامات آل سعود به روسیه به ویژه محمد بن سلمان شاهزاده جوان که این روزها همه از ماجراجویی‌ها و تلاش‌هایش برای قبضه کردن قدرت در عربستان سخن می‌گویند، با یک هدف مهم انجام شده است،‌ تطمیع و تشویق روسیه برای پایان دادن به ائتلاف خود با سوریه، اما این سفرها در عمل نتیجه‌ای برای سعودی‌ها نداشته است، زیرا روس‌ها همچنان با قدرت همانند پنج سال پیش از دولت سوریه حمایت می‌کنند و ورود مستقیم آنها به نبرد با تروریست‌ها در سوریه بر عمق ائتلاف و همکاری دمشق-مسکو و شکست تلاش‌های تحریک آمیز آل سعود مهر تایید زد.

مقامات سعودی در سفرهایی که به مسکو داشتند،‌پیشنهادهای وسوسه‌انگیزی هم به روس‌ها دادند و حاضر بودند در مقابل یک قراداد تسلیحاتی بزرگ و دادن نقش بیشتر به روسیه در جهان عرب، میلیاردها دلار هزینه کنند تا به حمایت از سوریه و شخص بشار اسد پایان دهد.

 

رسانه‌های خارجی به نقل از منابع دیپلماتیک فاش کرده بودند که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد سعودی برای قطع رابطه با بشار اسد در مقابل عقد یک قرارداد تسلیحاتی وسوسه‌انگیز را نپذیرفت.

به گفته این منابع، زمانی که بندر بن سلطان رئیس سازمان اطلاعات آل سعود بود، وی سفری به مسکو داشت وی در تلاش برای تطمیع روس‌ها پیشنهاد خرید 15 میلیارد دلار سلاح و همچنین سرمایه‌گذاری گسترده سعودی‌ها در روسیه را در مقابل پایان دادن به حمایت خود از نظام سوریه مطرح کرده بود، اما پوتین به بن سلطان تاکید کرد که کشورش هرگز استراتژی خود را با وجود این پیشنهادهای سعودی‌ها تغییر نخواهد داد.

به هر حال سیاست ویژه آل سعود یعنی خرید افراد یا کشورها با دلارهای نفتی درباره روسیه جواب نداد و روسیه همچنان بر حمایت‌های خود از نظام سوریه و نبرد با تروریسم در این کشور پافشاری می‌کند.

تلاش عربستان برای دادن رشوه به یمنی‌ها

به گزارش تسنیم، فعال توییتری سعودی که به افشاگر اسرار آل سعود معروف شده، ادعا کرده است که سعودی‌ها برای "تفاهم" با یمنی‌ها از طریق دادن "رشوه" به آنان تلاش می‌کنند.به ادعای وی،‌رژیم آل سعود می خواهد برای خروج انصارالله از صنعاء، اعطای اموال کلان را به آنها پیشنهاد کند.

به گفته وی،روزنامه ایندیپندنت در مقاله ای نوشته است که عربستان در حالی مدعی دستیابی به اهدافش در یمن است که شمال این کشور در کنترل جنبش انصار الله و استان حضرموت در دست القاعده است و امارات از ائتلاف عربستان انصراف داده است و عدن نیز از حضور تروریست ها رنج می برد.

همچنین برخی منابع یمنی فاش کرده بودند که مقامات سعودی برخی اسیران خود را با مبلغ یکصد هزار دلار برای هر اسیر از یمنی‌ها تحویل گرفته بودند.

رشوه آل سعود به برخی خانواده‌های اعدام‌شدگان به عنوان حق‌السکوت

هنوز یک ماه از اقدام آل سعود در اعدام 47 شهروند سعودی و در راس آنها آیت الله شهید نمر باقر  النمر به اتهام تلاش برای براندازی رژیم نگذشته بود که برخی منابع مخالفان سعودی فاش کردند حکومت سعودی به خانواده‌های اغلب اعدام شدگان رشوه داده است تا آنها را وادار به سکوت کرده و مانع اعتراض آنها شود.

 

به گفته این منابع، خانواده‌های شهید النمر و دو شهید شیعی دیگر بر خلاف دیگر خانواده‌های اعدام شدگان از دریافت حق‌السکوت و رشوه آل سعود خودداری کردند.

رشوه آل سعود به سیاستمداران عراقی همسو با خود

ارتباط برخی سیاستمداران عراقی با آل سعود و پرداخت رشوه به آنها در قالب پول و حتی روادید حج به رسوایی بزرگی برای این افراد تبدیل شده بود، سایت ویکی‌لیکس هم سندی منتشر کرده بود که از روابط سری و محرمانه اسامه النجیفی رئیس سابق پارلمان عراق و احمد  العلوانی با سازمان اطلاعات سعودی پرده برمی‌داشت تا جایی که سایت المسله به نقل از یک مسئول امنیتی عراقی از کشف پیامی در تلفن همراه احمد العلوانی خبر داده بود که خطاب به بندر بن سلطان رئیس وقت سازمان اطلاعات عربستان ارسال شده بود. العلوانی در ارتباط با حمایت از تروریسم دستگیر شده بود.

 

حنان الفتلاوی از اعضای ائتلاف دولت قانون با انتقاد شدید از سیاستمدارانی که با آل سعود مرتبط هستند، تاکید کرده بود این افراد در برابر روند سیاسی عراق و نابودی تروریسم مانع‌تراشی می‌کنند.

یکی از شیوه‌های آل سعود برای خرید افراد و همراه کردن آنها با سیاست‌های خود، ابزار حج و عمره است به طوری که منابع عراقی از اعطای هزاران روادید رایگان حج به افرادی همچون علاوی، النجیفی و دیگر سیاستمداران همسو با آل سعود پرده برداشته بودند،‌این در حالی است که رژیم سعودی بنا به اذعان مقامات دولت عراق، سهمیه حج عراق را متناسب با جمعیت این کشور افزایش نداده است.


منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

پیش بینی محسن رضایی درباره آینده آل‌سعود

جنایت جدید آل سعود در یمن

شیوه آل سعود برای بازجویی شاهزادگان سعودی

0 نظر

ارسال نظر

capcha