شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خطاب به زنگنه:

صراحتاً جزئیات قراردادهای جدید نفتی را اعلام کنید

 صراحتاً جزئیات قراردادهای جدید نفتی را اعلام کنید

به گزارش سراج24،شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی در نامه‌ای خطاب به بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت خواستار اعلام جزئیات اصلاح شده قراردادهای نفتی شدند.

در ابتدای این نامه آمده است: نامه‌ای که مشاهده می‌کنید پیام بسیاری از دانشجویان متعهد و علاقه‌مند به پیشرفت کشور می باشد که از سر دغدغه و نگرانی، نسبت به تغییر سیرت نظام و ایجاد وابستگی کشور به خدمتتان ارسال شده است.در حال حاضر شاهد ارائه مدل جدیدی از قرار دادهای نفتی هستیم که زیربنای بسیاری از اقدامات مهم مربوط به صنعت نفت می‌شود. جنبش دانشجویی از آغاز طرح مسئله قرار دادهای نفتی موسوم به «ipc» نسبت به آن انتقادات جدی داشت که در گزارشات مکرر در رسانه‌ها منعکس شد و به گوش شما و مسئولین رسید (البته امیدواریم) حال که مجدداً نوبت بررسی آن در هیئت دولت فرارسیده است سوالاتی ذهن دانشجویان را به خود مشغول ساخته است.

در ادامه این نامه آمده است: اگر ملت کارفرماست و دولت کارگزار و وکیل مردم پس چرا قراردادهای نفتی را محرمانه می دانید و اجازه اطلاع مردم برای نظارت را نمی‌دهید؟ مگر دانستن حق مردم نبود. مگر رئیس جمهور محترم تاکید ندارند فساد در تاریکی رشد می‌کند پس چرا فضا را روشن نمی‌کنید و  متن قراردادها را شفاف نمی سازید تا جلوی فساد و شائبه فساد گرفته شود؟این چه رسم نامبارک و غلطی است که دائما ملت برای مطالبه حق قانونی خود که همان اطلاع از تصیمات ملی است باید التماس آقایان را بکنند تا در جریان امور تصمیمات ملی قرار بگیرند؟درحالی که شبهه مشارکت دادن شرکتهای خارجی در تنظیم قراردادها زبان به زبان می چرخد بسیار جای سوال است که آیا اجنبی حق دارد حتی در تنظیم قراردادها مشارکت داشته باشد ولی ملت باید نامحرم و بیگانه تلقی شود؟

شورای تبیین مواضع بسیج در ادامه این نامه آورده است: جناب آقای وزیر متاسفانه تجربه پنهانکاریها در برجام نشان داد که تصمیمات پشت درهای بسته و حلقه‌های چند نفره نتیجه‌ای جز بر باد دادن منافع ملی ندارد.این ملت تا به کی باید تاوان تصمیم‌گیریهای محفلی و پنهانی را بدهد؟ وقتی متن قراردادها را شفاف در دسترس عموم قرار نمی‌دهید و اساساً اجازه تحلیل و بررسی نیز داده نمی‌شود ، صحت و سقم اصلاحات جدید را چگونه و با چه شاخصی باید سنجید؟

در ادامه این نامه تاکید شده است: در چنین شرایطی آیا اینکه گفته می‌شود در اصلاحات جدید صرفاً بازی با الفاظ صورت گرفته و اصلاحات صوری است را نباید باور کرد؟ شایعه زمانی رشد می کند که اطلاع رسانی آشکار و شفافی وجود نداشته باشد و همه چیز در پستوها رقم بخورد. آیا رفتار منطقی در دفع شایعات و شبهات پنهان کاری است یا شفافیت؟ در شرایط پنهان کاری کنونی چرا نباید شایعات رواج یابد؟ آیا رفع نگرانی از دلسوزان آینده انقلاب اسلامی و حتی در وهله اول رفع اتهام از خود دولت برای شما کافی نیست که لااقل به این دلیل اقدام بکنید؟

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی در این نامه خطاب به زنگنه آورده است: حال که ادعا می شود قراردادها اصلاح شده است ، صراحتاً اعلام کنید که قراردادها با همه جزئیاتش اصلاح شده است یا کلیات مبهم موجود در مصوبه قبلی هیئت دولت؟ ادعاهای جنابعالی در صورتی که متن قراردادها محرمانه اعلام شده است چگونه قابل راستی آزمایی است؟ امروز که  6 ماه از اجرای برجام می‌گذرد، مسئولانی که روزی به دستاوردهای برجام افتخار میکردند و آن را افتخار ملی میدانستند، یکی پس از دیگری از زیر بار مسئولیتش شانه خالی می‌کنند  و حرفهای گذشته‌شان را فراموش کرده به جای پاسخگویی در جایگاه معترض ایستاده‌اند، آیا اقوال شفاهی شما هیچ اعتبار حقوقی دارد که ملت بتواند اطمینان و آرامش خاطر پیدا کند؟

در ادامه این نامه تاکید شده است: آیا در این اصلاحات مواردی همچون شرایط موسوم به اضطراری یا فورس ماژور، بومی سازی شده است که در شرایط تحریم این شرکتها مانند گذشته دست ما را در پوست گردو نگذارند؟ سازوکار جریمه طرف غربی دقیقا چیست؟ آیا همچنان مدت قراردادها به صورت بلند مدت تا 30 سال که در هیچ جای دنیا مرسوم نیست، است؟ اگر چنین است جواب دهید پس چه اصلاحی صورت گرفته؟آیا همچنان بهره برداری در دست طرف غربی است؟ که اگر چنین است عملا حاتم بخشی و خیانت به ملت است آیا همچنان اختیارات حاکمیتی وزارت نفت به طرف خارجی واگذار شده است؟ اگر چنین است نقض حاکمیت ملی صورت گرفته و عملا باید فاتحه ملی بودن نفت در ایران را خواند. آیا شرکتهای خارجی در تمامی پروسه‌ها ملزم به مشارکت دادن شرکتهای ایرانی جهت انتقال فناوری شده‌اند یا صرفا با مشارکتهای 5 تا 10 درصدی شرکتهای ایرانی، قصد راضی نگه داشتن منتقدین را داشته‌اید؟ سازوکار اطمینان بخش انتقال فناوری و تقویت شرکتهای ایرانی دقیقا چگونه است؟

در ادامه این نامه تصریح شده است:آیا سبد متنوعی از قراردادها برای میادین مختلف دیده شده است یا صرفا برای همه میادین یک گونه قرارداد تنظیم می‌شود.آیا سازوکار شفاف و روشنی برای انتخاب شرکتهای ایرانی جهت مشارکت با طرف خارجی دیده شده است که از رانت و فساد و رشوه در این قراردادها جلوگیری به عمل آید یا همچنان باید منتظر کرسنتهای 1 و 2 و 3 و ... باشیم؟ آیا با پنهان کاریهای کنونی می توان اطمینان خاطر از عدم شکل‌گیری فسادهای دیگر داشت؟بدون شفافیت و بدون منتشر شدن متن قراردادها هیچ رفتار دیگری از اعتبار و وجاهت حقوقی و قانونی برخوردار نیست و در چنین شرایطی طبیعتاً اصل بر عدم اعتماد به قول شفاهی و مکتوبه‌های کلی و مبهم دولتمردان است.

در پایان این نامه آمده است:دانشجویان انقلابی و مسلمان نگران آینده نفتی کشور هستند و از سر دلسوزی و دغدغه‌مندی ، از شما که امروز بر کرسی وزارت این نهاد مهم تکیه زده‌اید مطالبه پاسخی منطقی و اقناع‌کننده به مطالبات و ایرادات منتقدین این مجموعه قراردادها ، شفافیت و تنویر اذهان عمومی را دارند.


منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

فیلم| زنگنه باید محاکمه شود

روزمرگی مدیران دولت از نگاه مدیرمسئول روزنامه جوان

در مجلس پدیده‌ای به نام انتقال نمایندگان به وزارت نفت وجود دارد که مانع از استیضاح وزیر می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha