نشست رسانه‌ای جشنواره مرگ بر آمریکا برگزار شد

شجاعی طباطبایی: ژاپنی‌ها نیز مانند ما از امریکا آسیبهای زیادی دیدند

شجاعی طباطبایی: ژاپنی‌ها نیز مانند ما از امریکا آسیبهای زیادی دیدند

به گزارش سراج24،  نشست رسانه‌ای جشنواره مرگ بر آمریکا دوشنبه 5 مرداد ماه 1395 در تسنیم برگزار شد و طی آن «سید مسعود شجاعی طباطبایی» دبیر هنری  و «میثم محمد حسنی» دبیر اصلی جشنواره مرگ بر امریکا به ارائه توضیحات درباره این جشنواره پرداختند.

مسعود شجاعی طباطبایی در مورد چرایی شعار «مرگ بر امریکا» گفت: ایران از ابتدا با دو نوع استعمار از طرف امریکا روبه رو شده که اولین آن حکومت پهلوی بوده که یک حکومت وابسته به امریکا بود و در ادامه پس از انقلاب با دشمنی‌های علنی امریکا با ایران که تلخ‌ترین آن حمله موشکی ناو امریکایی وینسنس به هواپیمای مسافربری ایران است .
وی افزود: در چنین واقعه تلخی نیز شاهد هستیم که امریکا نه تنها عذرخواهی بابت کشتن مردم بی‌گناه نکرده بلکه به فرمانده ناو نشان لیاقت ‌می‌دهد که ‌میتوان از آن به عنوان یکی از «اتفاقات مزحک سیاسی تاریخ آمریکا» نام برد.

مسعود شجاعی طباطبایی تصریح کرد: این ستمکاری امریکا در سطح دنیا هم دیده می‌شود من هفته پیش در جشنواره معلولیت مانع نیست یکی از اعضای هیئت داوران که ژاپنی بود را ملاقات کردم و پس از این جشنواره دو نمایشگاه انفرادی از آثار من و داور ژاپنی در شهر ازمیر برگزار شد. نکته مشترک این دو نمایشگاه انفرادی این بود که بیشتر کارهای هر دوی ما در مورد امریکا و بحث «میلیتاریسم» به معنای بحث ارتشی آمریکا و خشونت‌طلبی آنها بود.

وی افزود: ژاپنی‌ها نیز مثل ایرانی‌ها از امریکا آسیبهای زیادی دیدند و بمباران اتمی هیروشیما و ناکازوکی از این دست آسیبها هستند. البته در ژاپن امریکایی‌ها بعضی مناطق مثل «اوکیناوا» را اشغال کردند و در شهرهای مختلف این کشور پایگاه نظامی دارند. ژاپنی‌ها هنوز از بابت بمبهای اتمی ناراحت هستند و امریکایی‌ها در این مورد هم عذرخواهی نکردند چنانچه می‌دانید در هیروشیما در کسری از ثانیه حدود 250 هزار نفر کشته شدند اما در سفری که اوباما اخیرا به این منطقه داشت هیچ صحبت و یا عذرخواهی بابت آن موضوع نکرد.

شجاعی طباطبابی با تاکید بر جهانشمول بودن ناراحتی افراد از امریکا گفت: حضور امریکا در اقصی‌نقاط جهان باعث مصائب بزرگی شده است.  «پرفسور جان‌بنت» یکی از محققین برجسته عرصه کومیک نیز از جمله منتقدان جدی ستمکاری امریکاست.

دبیر هنری جشنواره «مرگ بر امریکا» در مورد جنایتهای دیگر امریکا گفت: زمانی که بوش پسر به منطقه ما ورود پیدا کرد ایران و سوریه را محور شرارت اعلام کرد و پس از آن بعضی سایت‌های وابسته به دولت امریکا مانند سایت کیگر بخشی با موضوع «جنگ با ایران» راه‌اندازی کردند. که در آن به انتشار کارهای سخفیف پرداختند. ما برای مقابله با این موضوع مجموعه‌ای طراحی کردیم با نام توصیه به سربازاران امریکا و نگاه طنزمان به شکل فاخر و دلسوزانه بود. البته در مواردی برخورد سخت نیز داشتیم اما نگاه کلی ما به دور از بازیهای رسانه‌ای و توجه به هنر فاخر بود. برای مثال در هولوکاست جهانیان فکر می‌کردند می‌خواهیم قربانیان جنگ را مسخره کنیم. در صورتی که ما با منطق طنزمان توانستیم موضوع اصلی را به جهانیان ارائه کنیم.

طباطبایی موضوع دشمنی آمریکایی‌ها با ایران را اینگونه تصریح کرد که: علاوه بر صحبت‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در مورد امریکا که گفته‌اند: «آمریکا شیطان بزرگ است» و «به امریکا هم اعتماد نکنید» امروزه می‌توانیم شاهد صحبت‌های نامزدهای انتخاباتی امریکا باشیم که اصلی‌تری بحث آنها حمایت از رژیم صهیونیستی و برخورد سخت با ایران است تا جایی که حتی ترامپ به شکل سفیحانه‌ای از نابودی ایران با بمب اتم می‌گوید. این دشمنی قابل انکار نیست و ما تا جان در بدن داریم مقابل امریکا می‌ایستیم.

«میثم محمدحسنی» دبیر اجرایی جشنواره «مرگ بر امریکا» در ادامه به توضیحی مختصر درمورد نحوه برگزاری جشنواره پرداخت و پس از آن مسعود شجاعی و میثم محمدحسنی به سؤالات خبرنگاران پاسخ دادند.

میثم محمدحسنی گفت: امسال سومین سال برگزاری این جشنواره است در دوره گذشته 4300 اثر از 46 کشور برای جشنواره ارسال شد که این حجم آثار و تعداد کشورهای شرکت کننده ما را نیز متعجب کرد. البته این دوره نیز از طرق مختلف تبلیغات کردیم که امیدواریم شاهد پیشرفت این جشنواره در دنیا باشیم.

وی تصریح کرد: عکس، پوستر و کاریکاتور بخش اصلی این جشنواره را تشکیل می‌دهند و در بخش جانبی هنرمندان می‌توانند در بخش‌های کلیپ، مستند و سرود و ترانه شرکت نمایند. 

دبیر اجرایی جشنواره «مرگ بر امریکا» افزود:‌ در بخش اصلی به نفرات اول 10 میلیون تومان جایزه پرداخت خواهد شد و اختتامیه این جشنواره شانزدهم آذرماه خواهد بود.

محمدحسنی سازمان فضای مجازی سراج را به عنوان برگزار کننده  امسال جشنواره اعلام کرد و گفت: امیدواریم که بتوانیم عملکرد مثبتی داشته باشیم و تأثیرگذاری جهانی بیشتری ایجاد کنیم.

دبیر اجرایی جشنواره مرگ بر امریکا گفت: می‌خواهم با خبری عجیب غافلگیرتان کنم.

وی افزود: چنانچه می‌‌دانید هر ساله یک ترانه همزمان با اختتامیه جشنواره منتشر می‌شده که در دو سال گذشته این ترانه‌ها متعلق به حامد زمانی بوده و آهنگهای مرگ بر آمریکایی که در ذهن‌ها خاطره‌ساز شد. امسال اما این اثر از «کاوه آفاق» خواننده سبک راک و شعر آن از «یغما گلرویی» ترانه‌سرای شناخته شده کشور خواهد بود.

شجاعی طباطبایی همچنین اعلام کرد در بخش کاریکاتور از داورهای بین‌المللی استفاده کرده‌ایم که به شرح زیر است:

«جیت کاستانا» رئیس انجمن کاریکاتور اندونزی

«میکائیل دمیرچی» کارتونیست مشهور ترکیه

«محمود نظری» کاریکاتوریست جوان و فعال کشور عزیزمان ایران

وی همچنین در مورد داوری مابقی بخشها اعلام کرد: در حال رایزنی با داورانی هستیم که به زودی نتیجه این رایزنی‌ها در سایت جایزه بزرگ مرگ بر امریکا منتشر می‌شود. نکته مهم در این دوره البته بین‌المللی شدن سطح داوری خواهد بود.

شجاعی طباطبایی در مورد جهانی بودن شعار «مرگ بر امریکا» توضیح داد: حتی در امریکا و در شهر شیکاگو نیز هستند کسانی که پرچم امریکا را آتش می‌زنند و یا برای مثال «دیوید بالدینگر» کاریکاتوریست سرشناس امریکایی که متوجه سیاستهای متخاصم و یکجانبه‌نگر کشورش است نیز طرحهایی ضد امریکا می‌کشد.

 

شجاعی طباطبایی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره بازخوردهای دو جشنواره قبلی مرگ بر امریکا توضیح داد: بازخورد این مسئله البته بیشتر در امریکای لاتین و امریکای جنوبی است چرا که آنها نیز تا حدودی با جنایات امریکا آشنا هستند و برای مثال وقتی برزیلی‌ها می‌خواستند صنعت لوکوموتیو خود را ملی کنند و از انحصار امریکا بیرون بیاورند؛ امریکا با انتقال سوخت آلوده به این کشور باعث متلاشی شدن این صنعت شد. این جشنواره توانسته تاثیرهای مثبتی چه در خاوردور و چه در دنیا بگذارد و جهانیان کم‌کم متوجه برخوردهای متخاصم رژیم امریکا و رژیم کودک‌کش صهیونیست شده‌اند.

محمدحسنی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در مورد اینکه آیا برپایی چنین جشنواره‌هایی در شرایط حال حاضر بین‌الملل باعث نمایش تفرقه در کشور برای دنیا نیست، گفت: من معتقدم تمامی مردم کشور در این شعار یکصدا هستند. این را می‌توان از حضور یغما گل‌رویی و دیگر دوستان در این عرصه متوجه شد و اساساً مردم و مسئولین کشور ما با هر دیدگاهی در شعار «مرگ بر امریکا» متفق‌القول هستند.

وی همچنین در پاسخ به سؤال بازخورد جشنواره گفت: به میزانی که در رسانه‌های غربی از جمله بی‌بی‌سی و یا من و تو به این جشنواره پرداخته شد در داخل کشور بازتاب نداشته‌ایم و اساساً برای ما بازتاب جهانی این موضوع اهمیت بالایی دارد زیرا که مسئولین و مردم ما نیاز به روشن‌شدن اهمیت «مرگ بر امریکا» ندارند و ما یکصدا به تنویر افکار عمومی جهان در مقابل ستم آمریکا خواهیم پرداخت.

اخبار مرتبط

آمادگی به عهده گرفتن فرآیند کلی مراسم اربعین را داریم/خود را خادم فرهنگ می‌دانیم

ویدئو/ سفارت سابق آمریکا حسینیه شد

نشست خبری سخنگوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha