گزارش گاردین از وضعیت اسرائیل پس از انتخابات

کابینه جدید اسرائیل گرفتار در برمودای “ایران- فلسطین -آمریکا”

کابینه جدید اسرائیل گرفتار در برمودای “ایران- فلسطین -آمریکا”

 

 

به گزارش «سراج24» “هریت شروود” تحلیلگر گاردین در گزارش تحلیلی جدید خود تحت عنوان “ایران، فلسطینیان و آمریکا: چالش های پیش روی کنست جدید رژیم صهیونیستی که آن دولت بایستی با آنها مقابله کند” به دشواری کار دولت نتانیاهو برای غلبه بر چالش هایی که انتظارش را می کشند اشاره می کند.
 
 گاردین نوشت: با وجود آنکه مقام های اسرائیل بارها از برنامه هسته ای ایران به عنوان تهدیدی برای موجودیت این دولت یهود یاد کردند اما این موضوع در کمپین انتخابات پارلمانی اسرائیل چندان برجسته و پررنگ نشد.
با این حال، طبق اعلام مقام های اسرائیل، در صورتی که تلاش های دیپلماتیک و تحریم های اعمال شده علیه ایران راه به جایی نبرد، احتمالا موعد عمل به ضرب الاجل و خط قرمز ترسیم شده از سوی “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر در اواخر بهار و یا اوایل تابستان فرا می رسد.
به نوشته گاردین، برخی مقام های تل آویو بر ضرورت توسل به گزینه نظامی برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران در بهار و یا تابستان سال جاری میلادی تاکید دارند اما سووال اساسی این است که آیا اسرائیل بدون همراهی آمریکا برای حمله یکجانبه آمادگی دارد؟ گرچه نتانیاهو نظر خود را به صراحت در این باره اعلام کرد اما اکثر سازمان های نظامی و امنیتی در اسرائیل، آمریکا و اروپا با حمله یکجانبه مخالفند.
این روزنامه انگلیسی می نویسد: اینکه چه کسی وزیر جنگ دولت جدید اسرائیل خواهد بود، فاکتوری مهم است. گرچه “ایهود باراک” وزیر جنگ فعلی که خود را نامزد انتخابات پارلمانی نکرده بود و احتمالا به عنوان یک وزیر غیرمنتخب منصوب می شود، در ماه های اخیر شوق و اشتیاق خود را نسبت به حمله نظامی یکجانبه به ایران کمی از دست داده است اما در هر حال، وی از حامیان حمله به ایران است.
این منبع اضافه کرد: نخست وزیر خواستار انتخاب کسی به سمت وزارت جنگ است که دیدگاهی مشابه درباره ایران داشته باشد.
گاردین از فلسطین به عنوان دیگر چالش پیش روی دولت جدید اسرائیل یاد کرد و افزود، چندان انتظار نمی رود که شاهد اقدام قابل توجه هر یک از طرفین در مساله اسرائیل – فلسطین باشیم. نتانیاهو بر خلاف دم زدن ها از اصل تشکیل دو کشور اسرائیل و فلسطین، تقریبا هیچ کاری برای تحقق این اصل انجام نداده است.
به گفته دیپلمات ها، درواقع، ادامه شهرک سازی ها موجب تقریبا نابودی این اصل شده است.
آنچه در آینده اتفاق خواهد افتاد، تا حدی به ترکیب ائتلاف جدید دارد. حزب “جوئیش هوم/ خانه یهود” که انتظار می رود سومین حزب در اکثریت پارلمان باشد، خواستار انضمام بخش های بزرگی از کرانه باختری و مخالف تشکیل کشور فلسطین است. حزب “تسیپی لیونی” تنها حزب احتمالی حاضر در دولت جدید خواهد بود که از مذاکره درباره راه حل تشکیل دو کشور حمایت کرده است.
هیچ نشانه ای دال بر کند شدن روند ساخت و ساز به چشم نمی خورد. فلسطینی ها نیز در نظر دارند اقداماتی دیگر، از جمله ارجاع مساله به دیوان کیفری بین المللی، انجام دهند.
این روزنامه انگلیسی می افزاید: گزارش ها حاکی از آن است که با توجه به سازش ناپذیری نتانیاهو، “باراک اوباما” رئیس جمهوری آمریکا مایل به سرمایه گذاری جدید سیاسی در مساله اسرائیل- فلسطین نیست. رابطه بین اوباما و نتانیاهو رو به وخامت گذاشته است. اوباما ممکن است به اتحادیه اروپا مجال دهد که نقشی فعال تر در روند صلح فلسطین – اسرائیل ایفا و خود، توجه اش را به امنیت منطقه ای و برنامه هسته ای ایران معطوف کند.
دیپلمات های اروپایی از این بن بست طولانی دلسرد شده اند و از آن بیم دارند که فرصت تحقق راه حل تشکیل دو کشور از بین برود. گفته می شود، انگلیس و فرانسه پس از انتخابات اسرائیل برای اجرای طرح جدید صلح تلاش خواهند کرد اما، با این حال، بعید است ایده های جدیدی مطرح شود.
گرچه انزوای سیاسی و دیپلماتیک فزاینده اسرائیل موجب نگرانی دیپلمات ها و تحلیلگران لیبرال اسرائیل شده است اما، بسیاری از راستگرایان، فشار بین المللی و انتقاد از گسترش شهرک ها را مردود می دانند.
گاردین همچنین از نگرانی اسرائیل از پایداری معاهده صلح ۳۳ ساله با مصر نوشت و افزود، سخنان اخیرا برملا شده “محمد مرسی” رئیس جمهوری مصر مبنی بر اینکه یهودیان از نسل بوزینه و خوک هستند، به نگرانی ها درباره رشد احساسات ضد اسرائیلی و یهود دامن زد.
این روزنامه از پیگیری علاقه مندانه تحولات سوریه از سوی اسرائیل و تقویت مرز امتداد یافته تا بلندی های جولان نوشت و خاطر نشان کرد، در صورت افتادن تسلیحات شیمیایی سوریه به دست حزب الله در لبنان یا گروه های اسلامی در سوریه، این پیگیری جدی تر و دقیق تر خواهد شد. اسرائیل تاکید کرده است که در صورتی که این اتفاق بیفتد، به سوریه حمله نظامی خواهد کرد.
گاردین با اشاره به گسست در روابط اسرائیل و ترکیه پس از حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی ترک حامل کمک برای غزه در مه ۲۰۱۰، نوشت، رابطه اسرائیل با ترکیه باید بهبود یابد. ترکیه خواستار عذرخواهی اسرائیل شده است اما، تل آویو تاکنون از انجام این کار

اخبار مرتبط

باید جنگی در بین جنگ‌ها راه بیاندازیم

افشای تلاش بولتون برای حمله اسرائیل به ایران

جنگ نرم عربستان علیه عراق

0 نظر

ارسال نظر

capcha