کواکبیان در همایش فصلی خانه احزاب:

انتخابات باید جنبه حزبی پیدا کند/امیدوارم ایران روزی با ۵ حزب اداره شود

 انتخابات باید جنبه حزبی پیدا کند/امیدوارم ایران روزی با ۵ حزب اداره شود

به گزارش سراج24،مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس دهم و دبیرکل حزب مردم‌سالاری در همایش فصلی خانه احزاب که در سالن 600 نفری وزارت کشور برگزار شد به ایراد سخنانی در  موضوع کودتای ترکیه و نقش احزاب، ارتباط مجلس و احزاب و خانه احزاب پرداخت. 

کواکبیان درباره کودتای ترکیه و نقش احزاب در آن به سه بحث چگونگی مطرح شدن اردوغان، شکل‌گیری کودتا و شکست آن پرداخت و گفت: جامعه ترکیه جامعه‌ای مذهبی است و اردوغان توانست با تاکید بر این مسئله و انجام کارهایی مثل شرکت در نماز جمعه و تشییع جنازه افراد زمینه لازم برای کسب رأی را فراهم کند و در راس نخست‌وزیری و سپس ریاست جمهوری قرار گیرد و الان هم درصدد تغییر قانون اساسی است. 

دبیر حزب مردم‌سالاری در ادامه به علل شکل‌گیری کودتا در ترکیه پرداخت  و با اشاره به سابقه کودتا در کشور ترکیه گفت: پاکستان و ترکیه از کشورهای کودتاخیز هستند در کشور ترکیه بعد از عثمانی هر 10 سال یک کودتا شده است. همچنین نظامی‌ها در ترکیه از زمان آتاتورک نقش اساسی داشتند اما اردوغان آنها را تضعیف کرد که باعث  خشم نظامیان از اردوخان شده بود. 

کواکبیان افزود: انفجاراتی که اخیرا در ترکیه اتفاق افتاد و همچنین موضع‌گیری اردوغان در مورد داعش و برکناری داود اوغلو باعث افزایش التهابات در این کشور شده بود. 

وی در ادامه به علل شکست این کودتا پرداخت و گفت: همه نظامیان کودتا را همراهی نکردند و این مسئله عامل موثری بود تا کودتا به نتیجه نرسد. 

این نماینده مجلس درباره موضع‌گیری خوب جمهوری اسلامی و محکوم کردن کودتا گفت: قبلا نظامی‌ها با اتکا به قدرتهای خارجی کودتا می‌کردند اما در این کودتا، مصر، عربستان و آمریکا سه، چهار ساعت  نظارت و اوضاع را بررسی کردند که اگر کودتا نتیجه گرفت بیایند و  موج‌سواری کنند اما اردوغان با به خیابان کشاندن مردم مانع از پیروزی کودتا شد. 

کواکبیان با اشاره به  موضع‌گیری احزاب در کودتای ترکیه گفت: هیچ حزب رسمی نه تنها از کودتا حمایت نکرد بلکه احزاب فراخوان دادند و علاوه بر اردوغان مردم را به خیابان دعوت کردند. 

وی افزود: حزب اگر قوی عمل کند هرگز در کشوری کودتا اتفاق نمی‌افتد. 

دبیرکل حزب مردم‌سالاری در بخش دوم سخنان خود در مورد ارتباط مجلس و احزاب گفت: من پیشنهاد می‌کنم دو قانون احزاب و انتخابات را اصلاح کنیم تا زمانی که انتخابات جنبه حزبی پیدا نکند احزاب قوی نمی‌شوند. ایده‌آل  این است که مردم به اشخاص رای ندهند و به احزاب رای دهند و احزاب افراد را برای شرکت در انتخابات معرفی کنند. 

 عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: دولت باید دو لایحه پیشنهادی‌اش را به مجلس بیاورد و در دریف بودجه برای احزاب یارانه در نظر بگیرد. امیدوارم این کشور روزی با 5 حزب اداره شود.

 نماینده مردم تهران در  مجلس دهم افزود: الان 240 حزب داریم که باید اینها را محدود کنیم و در مرحله نهایی به تعداد 4 یا 5 حزب برسانیم. 

دبیرکل حزب مردم‌سالاری گفت: انشاءالله شرایطی پیش بیاید که احزاب در کشور حرف اول را بزنند.


منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

آیا آمریکا قابل اعتماد است؟

دموکرات‌ها به یک جناح سیاسی کمک خواهند کرد

کامالا هریس؛ رئیس‌جمهور در سایه آمریکا کیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha