مدیرعامل یک هلدینگ چند رشته ای مطرح کرد

مشکلات انتقال پول بزرگترین مانع صنعت پتروشیمی در پسابرجام است

 مشکلات انتقال پول بزرگترین مانع صنعت پتروشیمی در پسابرجام است

به گزارش سراج24،غلامرضا سلیمانی امیری در نشست خبری خود با خبرنگاران  در خصوص پساتحریم صنعت پتروشیمی و پیش شرط های بهبود شرایط این صنعت در کشور گفت: مزیت نسبی ایران در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی موجب شد تا پس از رسیدن به توافق در مذاکرات هسته ای و اجرای برجام، خارجی ها و سرمایه گذاران خارجی استقبال خوبی از پروژه های نفتی و گازی در سراسر کشور از خود نشان دهند.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر افزود: بر این اساس مذاکرات خوبی نیز با شرکتهای خارجی برای حضور در پروژه های حوزه نفت، گاز و پتروشیمی در ماههای گذشته در این شرکت انجام شد که البته به ثمر رسیدن آنها به گذشت زمان نیاز دارد؛ با این وجود برخی از این مذاکرات به امضای قرارداد منجر شده و برخی از آنها نیز در گرو حل مشکلات و مراودات مربوط به حوزه بانکی در امور بین الملل است.
وی با بیان این که بر این اساس توانسته ایم در پتروشیمی های گیلان، کرمانشان و پالایشگاه شیراز با شرکتهای معتبر اروپایی به توافقات جدی برسیم اضافه کرد: به غیر از مسائل مربوط به نقل و انتقالات بین الملی پول، موارد تکنیکی و فنی برای سرعت گرفتن پروژه ها با خارجی ها در حال انجام است و بنظر می رسد رفته رفته بانکهای بزرگ خارجی نیز با توجه به تمایلی که از خود نشان می دهند به حل مشکلات سوئیفت کمک کنند.
سلیمانی همچنین در خصوص بهره برداری از طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت اذعان داشت: افتتاح این طرح یکی از پروژه های بزرگ حوزه پتروشیمی در کشور است که ارزش این پروژه 2 هزار و 600 میلیارد تومان برآورد می شود که 550 میلیون یورو از این میزان توسط خارجی ها تامین مالی و 400 میلیارد تومان آن هم از منابع مالی ریالی تامین شده است. بعلاوه این که با بهره برداری از این طرح یک میلیون و 70 هزار تن اوره و 650 هزار تن آمونیاک به ظرفیت تولید کشور اضافه شد.
وی اضافه کرد: مهمترین ویژگی طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت به ثمر رساندن آن در دوران سخت تحریم است که در بدترین وضعیت مالی و تکنولوژی به لحاظ تعاملات خارجی به ثمر رسید.
مدیرعامل بزرگترین هلدینگ چند رشته ای کشور با اشاره به این که شرکت سرمایه گذاری غدیر و شرکتهای زیرمجموعه آن در بورس حضور دارند افزود: نوسانات قیمت سهم این شرکت در بازار سرمایه به وضعیت بورس بستگی دارد و سهامداران باید با نگاهی بلندمدت در شرکت غدیر سهامداری کنند و بهتر است با بررسی پروژه های این شرکت در غدیر سرمایه گذاری کنند و از بروز رفتارهای هیجانی در بازار اجتناب کنند.
سلیمانی با اشاره به این که معامله گرانی که در سال 71 به سهام این شرکت وارد شده اند تا به امروز شاهد افزایش 4600 برابری سرمایه خود هستند گفت: سرمایه شرکت غدیر تا پایان سال به 7200 میلیارد تومان می رسد.
در ادامه این نشست مدیرعامل پتروشیمی شیراز نیز اظهار داشت: از ابتدای سال 88 که این شرکت خصوصی شد، تلاش ها برای تکمیل پروژه های پتروشیمی شیراز دو چندان شد و اگر خصوصی سازی در این شرکت اتفاق نمی افتاد قطعا به جایگاه کنونی نمی رسیدیم.
کیانوش کاظمی در خصوص بهره برداری از طرح اوره و آمونیاک شهدای مرودشت گفت: به طور معمول طرح هایی این چنینی 45 ماه به طول می انجامد که به دلیل برخی محدودیتها در دوان تحریم ها، راه اندازی این پروژه 7 تا 8 سال زمان برد.
وی با اشاره به این که در سال گذشته 400 هزار تن صادرات توسط این شرکت انجام شده که پتانسیل افزایش آن به بیش از یک میلیون تن نیز وجود دارد افزود: در صورتی که خرید و فروش اوره در بورس آزاد شود می توان به میزان دقیق تقاضای داخلی دست یافت و بر این اساس می توان با تخصیص محصولات به بازار داخلی بخشی از آن را نیز در بازارهای خارجی عرضه و به فروش رساند.
مدیرعامل پتروشیمی شیراز با تاکید بر این که تحریم ها ی خارجی را پشت سر گذاشتیم اما فعلا نتوانسته ایم از پس تحریم های داخلی بربیاییم تصریح کرد: یکی از مشکلات کنونی شرکتهای فعال درحوزه پتروشیمی، نرخ خوراک است. همچنین در چند سال گذشته قیمت محصولات پتروشیمی که به کشاورزان داده شده است ثابت مانده، با این حال مواد اولیه مصرفی توسط شرکتهای پتروشیمی افزایش فابل توجهی داشته است.
وی با باین این که سوخت مصرفی این واحد ها باید تک نرخی شود اذعان داشت: نرخ خوراک بالا، قدرت رقابت پذیری را کاهش می دهد و از سوی دیگر نامعین بودن نرخ خوراک باعث می شود تا سرمایه گذاران خارجی تمایلی برای حضور در ایران از خود نشان ندهند.
مدیرعامل شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان هم در این نشست با اشاره به قدمت 60 ساله پتروشیمی شیراز  گفت: این شرکت از تمامی جنبه ها واجد شرایط توسعه برخوردار است و از سال 94 برنامه ها بر این پایه استوار شد تا این شرکت توسعه را در دستور کار قرار دهد و خام فروشی نکند و نیز به دنبال افزایش ارزش افزوده به زنجیره محصولات خود باشد.
مرتضی عزیزی با اشاره به این که در حال حاضر محصولات پتروشیمی از خارج کشور با مبلغی بالاتر از آن چیزی که مواد اولیه را صادر می کنیم وارد کشور می شود اذعان داشت: بهره برداری از پتانسلیل های موجود در کشور می تواند ارزش افزوده زیادی را عایدمان کند و بر این اساس شرکت پتروشیمی شیراز با گرفتن مشاوره از دو شرکت اروپایی در صدد رفع این کاستی در حوزه پتروشیمی کشور است.
وی افزود: امیدواریم در سال 95 پروژه های مدنظر این شرکت به ثمر برسد که اشتغالزایی، سود آوری و ارزش افزوده را در پی خواهد داشت و بر این اساس می توانیم از خام فروشی نیز پرهیز کنیم.
عزیزی ادامه داد: با راه اندازی طرح اوره و آمونیاک شهدای مرودشت، ایران به بزرگترین تولید کننده آمونیاک در منطقه خاورمیانه تبدیل شد و توانستیم کشور قطر را پشت سر بگذاریم و درصدد هستیم تا با راه اندازی یکی از فازهای پتروشیمی پردیس که معادل مرودشت ظرفیت تولید دارد، تا دو ماه آینده فاصله خود را با رقبا افزایش دهیم.
منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

حضور دوباره یک کنسرسیوم سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران

فعالیت هیئت سوری در حوزه واردات مواد پتروشیمی به ایران

جذابیت سودآوری پتروشیمی‌های با خوراک نفتا

0 نظر

ارسال نظر

capcha