ترکیه در مسیر کسب اعتماد جهان اسلام

 ترکیه در مسیر کسب اعتماد جهان اسلام

به گزارش سراج24،عباس سلیمی نمین در یادداشتی با عنوان "ترکیه در مسیر کسب اعتماد جهان اسلام" آورده است:

اتفاقاتی که جمعه شب گذشته (25/04/95) در ترکیه رخ داد را نه می توان به واقع کودتا خواند و نه یک حرکت سیاسی. در نگاه اول می توان گفت دارای پیچیدگی متناسب با منازعات چند لایه اخیر جهان اسلام است، اما نمی توان مسائل ترکیه را کودتا خواند زیرا فاقد تحرکات چندجانبه بود و صرفاً در یک تحرک نظامی مخالف خلاصه می شد. همچنین به آن اطلاق یک تحرک سیاسی نمی توان کرد، زیرا در آن از تسلیحات نظامی به صورت غیر هدفمند بهره گرفته شده بود.

در تحلیل مسائل کنونی ترکیه آن چه بسیار حائز اهمیت است بروز علائم شکست آنکارا در یک برنامه گسترده منطقه ای است.اردوغان مجموعه اقدامات متناقضی در چند سال اخیر داشته است؛ از یک سو در ظاهر با نخست وزیر رژیم صهیونیستی در یک اجلاس بین المللی جدال می کند یا با سروصدای بسیار کشتی کمک به غزه اعزام داشته (که با واکنش هماهنگ اسرائیلی ها به یک برگه تبلیغاتی مؤثر تبدیل شد) اما همزمان در پنهان ضمن همکاری اطلاعاتی و اقتصادی با غاصبان فلسطین در طرح انحراف سو گیری جهان اسلام از مقابله با صهیونیسم و پرداختن به اختلافات داخلی در کنار ریاض بیشترین نقش را در خدمت به دشمنان جهان اسلام داشته است.

اگر حزب عدالت و توسعه در این پروژه بسیار پیچیده پیروز می شد و در سوریه و عراق جای پایی برای خود می یافت علاوه بر ارتقای جایگاهش در نزد متحدان غربی اسرائیل، نه تنها در داخل ترکیه تناقضات عملکرد هایش مورد توجه واقع نمی شد بلکه می توانست احساسات ناسیونالیستی را به نفع خود بر انگیزد و اقتدار گذشته ترک ها را به صورت کاذب بازسازی کند، اما در آینده نزدیک، آقای اردوغان شکست خورده مجبور خواهد بود به سؤالات فراوانی پاسخ گوید؛ پرسش هایی که پایگاه اجتماعی این حزب را به شدت به تفکر وادار خواهد ساخت.

اگر بپذیریم که بر اساس شواهد و قراین بسیار، ترکیه کنونی دوران گذار از لائیتسه به اسلام را سپری می سازد حزب عدالت و توسعه بعد از حذف شخصیت اصلی چون اربکان از طریق کودتا، می خواهد اعتماد غرب را به صورت تمام و کمال به این موضوع جلب کند که قادر است الگویی از اسلام ارائه دهد که حتی با صهیونیزم به عنوان عصاره غرب زیاده طلب آشتی پذیر باشد.

البته باید اذعان داشت افرادی مانند اردوغان چون خود را از شاگردان آمریکا معرفی می کنند(هرچند اریکان در زمان حیات اش وی را منحرف شده می خواند) توانسته اند بخش قابل توجهی از اسلام گرایان را با خود همراه سازند.

همین امر نیز باعث شد که غرب نیروهای نظامی ای که به حکومت مردمی اریکان پایان دادند را قربانی رشد حزب عدالت و توسعه نماید؛ امری که بدون جلب اعتماد طرفداران صهیونیزم هرگز ممکن نبود.

اما آیا ادامه این بازی چند وجهی، با شکست در جنگ افروزی های اخیر جهان اسلام قابل تداوم خواهد بود؟ پاسخ آقای اردوغان را می توان با استفاده از پدیده پیچیده ای که به آن عنوان کودتا داده شده دریافت.

رئیس جمهور ترکیه تلاش خواهد کرد از یک سو به جو احساسی در میان هوادارن خود دامن بزند و از دیگر سو سرکوبی را حاکم سازد که کسی نتواند شبهه ای را به عملکرد های پیچیده اش وارد کند.

جمع گسترده بازداشت ها نشان از بحرانی دارد که به زعم دست اندرکاران حزب عدالت و توسعه صرفاً با نظامی و امنیتی شدن فضای سیاسی ترکیه قابل مهار خواهد بود. ناظران سیاسی معتقدند هرچند در روزهای آینده شاهد هرگونه مخالفت سیاسی به بهانه کودتا خواهیم بود، اما هرگز یک اقدام غلط را نمی توان با اقدام غلط دیگری جبران کرد.

ترکیه به جای کسب اعتماد حامیان صهیونیزم می بایست در مسیر کسب اعتماد جهان اسلام قرار گیرد؛ صرفاً چنین رویکردی می تواند تأثیرگذاری این کشور را در مناسبات منطقه ای ارتقا بخشد.


منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

واکنش ترکیه به خروج آمریکا از برجام

استقبال ترکیه از حمله نظامی آمریکا به سوریه

ساخت اولین نیروگاه اتمی در ترکیه توسط روسیه

0 نظر

ارسال نظر

capcha