وزارت خارجه آمریکا:

سند مربوط به محدودیت‌های هسته‌ای ایران علنی نشده است

سند مربوط به محدودیت‌های هسته‌ای ایران علنی نشده است

به گزارش سراج24، به نقل از فری بیکن، مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گزارش آسوشیتدپرس مبنی بر دستیابی به سندی که نشان می‌دهد محدودیت‌های کلیدی بر برنامه هسته‌ای ایران که بر اساس توافق بین‌المللی اعمال شده، پیش از پایان دوره 15 ساله اعتبار این قرارداد، کاهش خواهد یافت، اذعان کرد که قرارداد جانبی مربوط به توافق هسته‌ای با ایران، از افکار عمومی مخفی نگه داشته شده است.

روز دوشنبه اخباری منتشر شد که نشان می‌داد دولت اوباما به یک قرارداد سری و مخفی با ایران دست یافته است که از آن به عنوان سند محرمانه یاد می‌شود. منابع غربی ادعا کرده‌اند که این سند موجب خواهد شد تا زمان گریز هسته‌ای ایران به کمتر از نصف زمانی که در توافقنامه هسته‌ای به آن اشاره شده است، کاهش یابد.

یک دیپلمات که سند مذکور را در اختیار این خبرگزاری آمریکایی قرار داده است، این سند را یک توافق جانبی در کنار برجام و کاملا مجزا از آن توصیف کرده است. وی در این باره تاکید کرد: این سند یکی از بخش‌های جدایی ناپذیر توافق هسته‌ای است که مورد تایید ایران و 1+5 قرار گرفته است.

جزئیاتی که قبلا درباره شدیدترین محدودیت‌های اعمال شده بر برنامه هسته‌ای ایران منتشر شده بود، نشان می‌داد که این محدودیت‌ها، تهدید ناشی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران را کاهش خواهد داد.

ولی در حالی که برخی محدودیت‌ها به مدت 15 سال ادامه خواهد داشت، اسناد علنی جزئیات ناچیزی را درباره محدودیت‌های اعمال شده بر برنامه هسته‌ای ایران پس از 10 سال اول توافق هسته‌ای در اختیار می‌گذارد.

این گزارش افزود: ایران بعد از دوره 11 تا 13 ساله، می تواند 5060 دستگاه سانتریفیوژی را که اجازه استفاده از آن را دارد، با 3500 سانتریفیوژ پیشرفته، جایگزین نماید.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت: ممنوعیت دنبال کردن سلاح هسته‌ای از سوی ایران، و توانایی ما برای نظارت بر ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران، به طور نامحدود به قوت خود باقی خواهد ماند.

تونر در پاسخ به سئوال خبرنگار آسوشیتدپرس درباره علنی نشدن این مساله و آیا این سند همان سند محرمانه است، گفت: شرایط مندرج در این سند به اطلاع رهبران قدرت‌های جهانی که برای دستیابی به توافق هسته‌ای ایران، میانجیگری کرده‌اند، رسیده است و رهبران این کشورها از این سند اطلاع داشته‌اند.

وی افزود: این به احتمال زیاد، طرح تحقیق و توسعه ایران است و این به طور کامل مورد بررسی گروه 1+5 و همین طور آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار گرفته است.

خبرنگار آسوشیتدپرس در ادامه پرسید: افراد خارج از کنگره و مذاکرات هسته‌ای، از وجود چنین قرارداد جانبی با ایران، اطلاعی نداشتند و این مساله از آنها مخفی نگه داشته شده است. کسی در خارج از این مذاکرات، اطلاعی درباره این قرارداد جانبی و محتوای آن ندارد. این اطلاعاتی است که در سند مربوط وجود دارد و برای افکار عمومی تازه است. درست است؟

تونر گفت: من قصد استدلال در این خصوص را ندارم، بله. این مساله درست است.

 

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

بن‌سلمان هزینه کدام را می‌دهد سازش یا مقاومت؟

کره شمالی چرا مذاکرات را نیمه‌کاره رها کرد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha