انتشارات علمی و فرهنگی منتشر کرد

مجموعه مقالات حکمت هنر اسلامی در «ملکوت آینه‌ها»

مجموعه مقالات حکمت هنر اسلامی در «ملکوت آینه‌ها»

 

به گزارش «سراج24»؛  کتاب «ملکوت آینه‌ها؛ مجموعه مقالات در حکمت هنر اسلامی» شامل مجموعه‌ای از مقالات درباره هنر اسلامی یا هنر و معماری سنتی ایران پس از اسلام و کوششی در یافتن پاسخی برای پرسش‌هایی است که طیف وسیعی از ابهام‌ها را در این باب تشکیل می‌دهد.
 
«ملکوت آینه‌ها» شامل متونی است که نتیجه 10 سال تحقیق و پژوهش طهوری درباره حکمت هنر اسلامی به شمار می‌رود. این مطالب شامل مقالات، مطالب تدریسی در دانشگاه و سخنرانی‌های اوست. طرح انتشار کتاب‌هایی مانند «ملکوت آینه‌ها» از حدود 4 سال پیش در فرهنگستان هنر شکل گرفت. در جلسات مشترکی که در سال‌های گذشته، میان مسئولان فرهنگستان هنر و مدیران انتشارات علمی فرهنگی برگزار شد، پیشنهاد همکاری میان این دو نهاد فرهنگی درباره هنر اسلامی مطرح شد.
 
با طرح این پیشنهاد، طهوری هم این پیشنهاد را مطرح کرد که حاضران و دعوت‌شدگان به این جلسات، با توجه به آشنایی و تحقیاتشان در زمینه هنر اسلامی، به نوشتن یا گردآوری مقالاتشان در قالب یک کتاب مبادرت بورزند. حسن چنین فعالیتی در جلسات فرهنگستان و انتشارات علمی فرهنگی این است که علاوه بر طرح کردن ایده‌ها و نظرات مختلف صاحب‌نظران این حوزه در هنر، قیاس عقاید و نظرات مختلف با یکدیگر و روبرو شدن با طیف‌های مختلف اندیشه درباره حکمت هنر اسلامی، ارزیابی می‌شود.
 
چند مقاله از مقالات این کتاب تا به حال در مجله یا نشریه‌ای منتشر نشده بودند. اما دیگر مطالب و متون این کتاب یا در مجلات و مطبوعات چاپ و یا به صورت سخنرانی و شفاهی بیان شده‌اند. کتاب «ملکوت آینه‌ها» شامل 13 مقاله تالیفی و یک مقاله ترجمه از نیر طهوری است.
 
مطالب این کتاب را در عناوینی مانند عناوین ذیل می‌خوانیم: هنر سنتی، سخن گفتن از سِرّ زندگی هنر سنتی ایران، هنر سنتی ایران هنر اسلامی خوانده می‌شود، اسلام دستورالعملی برای هنر و معماری وضع کرده است، ساخت نظریه در باب هنر اسلامی، در متون دینی اسلام بیانیه‌ای در باب هنر اسلامی ارائه شده است، شیوه نقد و بررسی هنر سنتی یا اسلامی، هنر اسلامی با هنر مدرن تفاوت دارد، بهره‌گیری از دیدگاه‌های رایج مدرن و قابل انطباق بودن مفاهیم مرسوم در هنرهای زیبا با هنر اسلامی.
 
برخی دیگر از عناوین مطالب این کتاب چنین است: صرف گذران زندگی به منزله نوعی حرفه و پیشه تنها هدف هنر است یا نه، صورت‌های متفاوت هنر سنتی و اسلامی ایران حامل چه معنایی از بهشت است، تجسم بهشت در هنر اسلامی ایران فقط صورت تزئینی دارد یا می‌توان آن را در نقشه‌بندی و فضاسازی بناها و حتی برنامه‌ریزی شهری هم یافت و... .
 
کتاب «ملکوت آینه‌ها؛ مجموعه مقالات در حکمت هنر اسلامی» در تیراژ 2000 نسخه و با قیمت 11 هزار تومان توسط پخش کتاب‌گستر وابسته به انتشارات علمی و فرهنگی روانه بازار نشر شده است.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha