سید محمد تقی‌زاده:

کافه کتاب «سلام»؛ پاتوق جبهه فرهنگی انقلاب در گنبدکاووس

کافه کتاب «سلام»؛ پاتوق جبهه فرهنگی انقلاب در گنبدکاووس

به گزارش سراج24، سید محمد تقی‌زاده، مدیر و مؤسس کافه کتاب «سلام» در گنبد کاووس گفت: با توجه به دغدغه‌ای که در حوزه کتاب داشتم مثل ترویج مطالعه و معرفی کتاب‌های مفید در بخش‌های مختلف تصمیم به راه‌اندازی این مجموعه گرفتم و از آنجا که می‌خواستم نام متفاوتی با توجه به عملکرد متفاوتی که برای آن متصور بودم داشته باشد، اسم کافه کتاب «سلام» را انتخاب کردم و این مجموعه تنها مرکز فرهنگی در این قالب و با این عنوان در گنبدکاووس و استان گلستان است.

ترویج مطالعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی

وی ادامه داد: این دغدغه در من همیشه وجود داشت تا گلچینی از کتاب‌های مفید و لازم نهادهای فرهنگی و اجتماعی را جمع‌آوری و در اختیار افراد و نهادهای متقاضی قرار دهم. از جمله کتاب‌های منتشر شده توسط جبهه فرهنگی انقلاب و یا شخصیت‌های شاخص اخلاقی، علمی و دینی.

تقی‌زاده تصریح کرد: البته در شهرستان ما یکی دو کتابفروشی وجود داشت اما اغلب کتاب‌های روانشناسی، تاریخی و چند نمونه رمان‌های خارجی عرضه می شد که پاسخگوی نیاز جامعه ما نبود.

40 میلیون هزینه راه‌اندازی کافه کتاب شد

مؤسسه کافه کتاب «سلام» افزود: به اعتقاد بنده اگر فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در بین افراد مختلف جامعه جا باز کند بسیاری از آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا می کند و نمی توان اثربخشی کتابخوانی را در تغییر رفتار، شخصیت، منش و تفکر افراد نادیده گرفت. به هر صورت توجه به تمام این مسائل موجب شد که با هزینه شخصی خودم که تا کنون به 40 میلیون تومان رسیده این کافه کتاب را با تمام سختی‌ها و مشکلاتی که وجود داشته و دارد راه‌اندازی کنم.

وی ضمن اشاره به اینکه مساحت این مجموعه تنها 60 متر مربع است که شامل 40 متر مربع در همکف و 20 متر در طبقه بالا است، اضافه کرد: جدای از بحث فروش کتاب های مختلف در کنار این موضوع مباحث حاشیه‌ای فرهنگی دیگری نیز با توجه به اقتضای زمان اجرا می کنیم که اغلب مورد استقبال کسانی که از این برنامه‌ها دیدن کرده‌اند نیز واقع شده است. با وجود آنکه محیط چندان بزرگی برای فعالیت و پذیرش افراد بیش‌تر برای مشاهده و استفاده از برنامه‌های مختلف نیست اما  برنامه‌های مفیدی با حضور شخصیت‌های فرهنگی برگزار شده است.

دعوت از عکاس تشیع جنازه امام(ره)

تقی زاده در ادامه به فعالیت‌های دیگر کافه کتاب «سلام» اشاره کرد و گفت: برای مثال یکی از برنامه هایی که مورد استقبال قرار گرفت دعوت از استاد حسن رحیمی بود که ایشان عکاسی هستند که در زمان رحلت امام خمینی(ره) بیش ترین تصاویر را زمان تشیع جنازه امام توانسته‌اند عکس برداری کنند و کافه کتاب سلام در جلسه‌ای پذیرای ناگفته‌ها و خاطرات نهفته در پس این تصاویر توسط ایشان بود.

اکران فیلم «هنگامه»

مدیر کافه کتاب «سلام» یادآور شد: همچنین اکران فیلم «هنگامه» با حضور خانواده شهدای مدافع حرم گنبد و تهیه‌کننده فیلم برای اولین بار در گنبدکاووس صورت گرفت. نشست‌های هفتگی گروه نسیم یاران منتظر که متشکل از جوانان فعال فرهنگی در گنبدکاووس است در کافه سلام برگزار می‌شود. این گروه در زمینه بررسی مشکلات روستاهای محروم و برگزاری دعای ندبه در این روستاها فعالیت می‌کند و جلسات پژوهشی خود را با محوریت کتاب و فیلم‌های مستند در مجموعه کافه کتاب برگزار می‌نماید.

خاطره‌گویی، نمایشنامه‌خوانی و نشست فرهنگی

وی خاطرنشان کرد: همچنین اکران مستند در دهه بصیرت، جلسات خاطره گویی در دهه فجر، نمایشنامه‌خوانی، حضور در نمایشگاه کتاب، برپایی نشست«جرجان کجاست؟» با حضور حسن سالاری پژوهشگر و نویسنده که برخی از کتاب‌های ایشان به عنوان کتاب سال انتخاب شده است و دعوت از شخصیت‌های انقلابی از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته طی 9 ماه شروع به کار جدی کافه کتاب سلام است. البته ناگفته نماند که اجرای تمام این برنامه‌ها در حاشیه هدف اصلی مجموعه یعنی کتاب و توجه به کتابخوانی انجام می‌گیرد و در واقع با برگزاری و اجرای این برنامه‌ها تلاش می‌شود تا افراد با کافه کتاب آشنا شوند و برای تهیه کتاب و ترویج این فرهنگ مراجعه نمایند.

تقی‌زاده در ادامه به مشکلات و مسائلی که در ارتباط با فعالیت این مجموعه فرهنگی با آن مواجه است افزود: راه‌اندازی این مجموعه با تمام هزینه‌هایی که صورت گرفته است به صورت خودجوش بوده است اما مطمئناً برای ادامه مسیر و باقی ماندن در راهی که در پیش گرفته‌ایم حمایت‌هایی لازم است. در واقع اگر بحث اقتصادی برای فعالیت‌های فرهنگی تأمین نباشد کار فرهنگی قدر مسلم تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.

عدم حمایت کافی

مؤسسه کافه کتاب «سلام» تصریح کرد: متأسفانه مجموعه کافه کتاب سلام مورد حمایت قرار نگرفته است. با اینکه ما با مجموعه‌های فرهنگی، ستاد نماز جمعه، فرمانداری، دانشگاه و نهادهای مختلف در شهرستان ارتباط گرفتیم و این مجموعه را معرفی کردیم  اما آن استقبالی که باید صورت بگیرد، نگرفت. در واقع با اینکه اکثریت نهادهایی که نام بردم کافه کتاب را می‌شناسند اما رجوع به این مجموعه بسیار کم است و من انتظار داشتم که با توجه به شرایط امروز جامعه و نبود چنین فضاهای فرهنگی بیشتر مورد توجه و حمایت قرار گیرد.

دغدغه‌ای در حوزه کتاب وجود ندارد

تقی‌زاده اضافه کرد: گاهی متأسفانه ما تنها ادعای چیزی را داریم مثلا مدعی هستیم که سرباز ولایت هستیم و مواضع رهبری را در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و ... دنبال می کنیم اما این کافی نیست مسلماً باید وارد عمل شد اینکه تنها سخنان و مواضع ایشان را دهان به دهان بچرخانیم و گوش دهیم نمی‌تواند اثرگذار باشد. باید اقدام و عمل صورت گیرد. اگر معتقدیم که طبق فرمایش مقام معظم رهبری حوزه فرهنگ و کتاب باید مورد توجه قرار گیرد، باید دست به کار شد و حمایت کرد.

تقی زاده درپایان گقت: امیدوارم با توجه به شرایط اقتصادی که کافه کتاب «سلام» با آن مواجه است بتوانم آن را پابرجا نگه دارم چراکه  آنگونه که در خور مجموعه‌های فرهنگی هست مورد حمایت قرار نمی‌گیرم و انتظار دارم که حداقل مسئولان و فعالان فرهنگی در صحنه حاضر باشند و ما را مورد رصد قرار دهند و فعالیت‌های کافه کتاب را آنطور که شایسته است مورد حمایت قرار دهند.

 

اخبار مرتبط

«کافه کراسه»؛ از ازدواج قسطی تا افطار 3500 تومانی!

چرا کافه نخلستان مهم است؟/ کافه‌ای که در آن خبری از دود سیگار و عکس کافکا نیست/ نظر جالب قشر مذهبی: نباید محدود به مسجد باشیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha