مدیر مجمع عالی تفسیرحوزه علمیه قم خبر داد

حضور ۳۳۰ مدرس عالی تفسیر در حوزه علمیه/ فاصله‌ با وضع مطلوب زیاد است

 حضور ۳۳۰ مدرس عالی تفسیر در حوزه علمیه/ فاصله‌ با وضع مطلوب زیاد است

به گزارش سراج24،حجت‌الاسلام سیدمرتضی میرکتولی،‌ مدیر مجمع عالی تفسیر قرآن  با اشاره به سوابق فعالیتهای آن مجمع گفت: مجمع عالی تفسیر قرآن از هفت سال قبل با همکاری جمعی از اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم و با حضور حجت‌الاسلام قرائتی شروع به فعالیت کرد. از همان ابتدا در یک نشست عمومی با حضور 30 نفر از مدرسان، جمعی به نام شورای هفت نفره، انتخاب شدند و در نهایت من به عنوان دبیر مجمع عالی تفسیر انتخاب شدم.

وی با بیان اینکه تاکنون سه دوره از شورای عالی تفسیر قرآن را سپری کردیم، افزود: عمده فعالیتهای ستادی، تعامل با نهادهای حوزوی و فرهنگی کشور بود تا وظیفه ترویج فرهنگ و معارف تفسیری قرآن را انجام دهد. در این بخش گامهای خوب و مؤثری برداشته شده، مدرسه تفسیر نیز تاکنون هفت دوره طلبه پذیرفته که در این دروه‎ها حدود 82 واحد، آموزشهای تخصصی تفسیر در مقطع کارشناسی در نظر گرفته شده است.

میرکتولی با اشاره به دیگر فعالیتهای مجمع عالی تفسیر قرآن کریم، اظهار کرد: فعالیت دیگر مجمع عالی تفسیر، ایجاد کرسیهای درس تفسیر در سطح حوزه در مباحث آیات‌الاحکام و علوم قرآن بود و با جمع‎بندی درسهای حوزه که امسال انجام پذیرفت، تاکنون 150 کرسی درس تفسیر در سطوح عالی و خارج حوزه فعال شده است. تمام اساتید مجمع، از چهره‎های مطرح حوزه علمیه و در سطوح عالی حوزه هستند که تعدادشان به 330 نفر می‎رسد.

 مدیر مجمع عالی تفسیر قرآن با اشاره به اینکه تحول کنونی در حوزه تفسیری در هیچ زمانی از تشکیل حوزه‎های علمیه، حتی در نجف و قم سابقه نداشته است، خاطرنشان کرد:  تحولی که در حوزه تفسیری و معارف قرآنی توسط مجمع عالی تفسیر قرآن صورت گرفت، به برکت تلاشها، نشستها و هدایتهای مراجع عظام تقلید بوده و می‌توان گفت در این قرن یک گام به سوی تفسیر قرآن برداشته شده، اما این تازه آغاز راه است و برای رسیدن به حوزه علمیه مطلوب قرآنی و فرهنگ قرآنی هنوز فاصله زیادی داریم و مسؤولیت  این امر مهم نیز بر عهده حوزویان است.

میرکتولی  با تأکید بر اینکه حوزه و دانشگاه باید به دنبال کشف علوم انسانی طبق آموزه‎های اسلامی باشند، تصریح کرد: تا زمانی که حوزه‎های علمیه به تمام معنا قرآنی نشود، دانشگاه‎های ما قرآنی نخواهند شد و تا زمانی که این دو مرکز مهم علمی در سایه علوم وحیانی به دنبال علوم انسانی اسلامی نباشد، جامعه ما قرآنی نخواهد بود و قرآن در حد لحن و لفظ و علوم تلاوت باقی خواهد ماند. امیداوریم با این حرکتی که مجمع عالی تفسیر و سایر نهادهای تفسیری قرآن آغاز کردند، بتوانیم به جایگاه مطلوب برسیم.


منبع:تسنیم
 

اخبار مرتبط

حوزه علمیه برای مسائل مجهول پاسخگو باشد

برگزاری آیین آغاز سال تحصیلی حوزه علمیه خواهران و جامعه الزهرا

علم و اخلاق در حوزه‌های علمیه باید در حد اعلی باشد

0 نظر

ارسال نظر

capcha