وبلاگ "خسرو شیرین دهنان"

زندگینامه سید مسیح شاهچراغی

زندگینامه سید مسیح شاهچراغی

به گزارش گروه وبگردی « سراج24 » یکی از افتخارات ماندگار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید مسیح شاهچراغی، تربیت و پرورش فرزند صالحی همچون شهید عالیقدر حاج سید حسن شاهچراغی(ره) در محضر نورانی معظمٌ له است که بنابر فرموده رهبر فرزانه انقلاب اسلامی؛ "شهید شاهچراغی، پرچم افتخاری برای ملت ایران است".

 عالم و زاهد وارسته حجت الاسلام و المسلیمن حاج سید مسیح شاهچراغی از علمای برجسته شهرستان دامغان و پدر شهید سید حسن شاهچراغی نماینده مردم دامغان در دوره اول و دوم مجلس شورای اسلامی و سرپرست موسسه کیهان، عصر امروز (یک شنبه 24/10/91) در سن 89 سالگی دار فانی را وداع گفت و به دیدار حضرت حق جل و علا شتافت.

این عالم و عارف ربانی در حوزه علمیه پر رونق دامغان نزد آیات میرزا آقای ترابی، عالمی، خدایی و نصیری به فراگیری علوم دینی پرداخت و  پس از آن بیش از نیم قرن از عمر خود را صرف  تعلیم علوم دینی و معارف اهل بیت علیهم السلام کرد و  به تربیت طلاب اهتمام ورزید و شاگردان بسیاری را در عرصه دین و فرهنگ روانه اجتماع نمود.

مرحوم سید مسیح شاهچراغی در ایام نهضت امام خمینی (ره) همرا با فرزند فرهیخته و دانشمند و شهید خود سید حسن شاهچراغی که از دست پروردگان شهدایی چون بهشتی و قدوسی بود، محور اصلی تحولات و تحرکات انقلابی در شهرستان دامغان و پس از پیروزی انقلاب نیز پیوسته مدافع ارزشها و آرمانهای والای حضرت امام و انقلاب اسلامی و پس از ارتحال حضرت امام نیز مدافع خستگی ناپذیر منویات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای بود.

اکنون مردم متدین شهرستان دامغان پس از گذشت بیش از بیست و پنج سال از حادثه کمر شکن از دست دادن فرزندی اندیشمند، مومن، فکور و مبارز و نماینده شایسته شان در مجلس شورای اسلامی و سرپرست با بصیرت موسسه کیهان، شهید سید حسن شاهچراغی، در حادثه سرنگونی هواپیمای حامل شهید آیت الله محلاتی نماینده حضرت امام در سپاه پاسداران در مسیر جبهه های دفاع مقدس با حمله هواپیماهای جنگی رژیم بعثی عراق،  در فقدان از دست دادن پدر عالم و اسوه تقوا و اخلاق و معنویت این شهید عزیز به سوگ نشسته است.

گفتنی است در حادثه سرنگونی  هواپیمای مزبور حجت الاسلام و المسلیمن سید قاسم موسوی دامغانی، عالم و مجاهد نستوه و نماینده مردم رامهرمز در مجلس شورای اسلامی و از دوستان و بستگان شهید شاهچراغی نیز به فیض شهادت نائل شد.   

پیکر مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید مسیح شاهچراغی فردا (دوشنبه) ساعت دو بعد از ظهر در دامغان تشییع و در جوار فرزند شهیدش به خاک سپرده خواهد شد. روحش شاد.زندگی نامه  مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا "سید مسیح شاهچراغی"

فقیه پارسا و عالم ربانی حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا "سید مسیح شاهچراغی"،  فرزند مرحوم سید حسن بن میرزا احمد در تاریخ 1302/7/1 شمسی در حسن آباد به دنیا آمد. در سن 11 سالگی وارد مدرسه ای در صلح آباد و فرات شد و تا کلاس سوم ابتدائی را در آنجا گذراند.

در سال 1330 شمسی وارد حوزه دامغان شد و از محضر آیات عظام مرحوم میرزا آقا ترابی ، مرحوم میرزا آقا عالمی، مرحوم شیخ محمد رضا خدائی و مرحوم شیخ گل محمد نصیری استفاده کرد .

حجت الاسلام و المسلمین "سید مسیح شاهچراغی" در خانواده ای اهل علم و حلم و تقوی به دنیا آمد. دو تن از برادران بزرگوار ایشان که در سلک روحانیت اند عبارتند از: حضرت حجت الاسلام و المسلمین مرحوم کربلایی سید طاهر شاهچراغی(ره) "خطیب توانا و عارف واصل" و حضرت آیت الله حاج سید محمد شاهچراغی "امام جمعه سمنان و نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری".

نامبرده از همان ابتدای تحصیل به تدریس آموخته های خود پرداخته اند و تا سال 1380 یعنی به مدت 50 سال مدرس رسمی حوزه علمیه دامغان بودند که هم اکنون اکثر طلاب دامغانی که در حوزه علمیه قم مشغول به تحصیل یا در مناصب مختلف مشغول خدمت می باشند از شاگردان ایشان هستند.

 زندگی زاهدانه و رفتار عالمانه آقا سید مسیح، از عنفوان جوانی تا به امروز زبانزد خاص و عام بوده، چنانچه این خصوصیت بارز در زندگی او چه قبل و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، محسوس و معروف بود. طبع لطیف حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی در سرایش اشعار مذهبی، موجب آفرینش آثار ارزنده ای از جانب این فاضل روشن ضمیر شد.

خلق نیکو، سعه صدر، کفّ نفس، جود و بخشش، مردم داری، حکمت، ادب و روشن بینی ابعادی از شخصیت تابناک ایشان بود. یکی دیگر از افتخارات ماندگار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید مسیح شاهچراغی، تربیت و پرورش فرزند صالحی همچون شهید عالیقدر حاج سید حسن شاهچراغی(ره) در محضر نورانی معظمٌ له است که بنابر فرموده رهبر فرزانه انقلاب اسلامی؛ "شهید شاهچراغی، پرچم افتخاری برای ملت ایران است".

همچنین ایشان دارای اجازاتی از آیات عظام مرحوم امام خمینی ، گلپایگانی ، اراکی، صافی گلپایگانی،فاضل لنکرانی و مکارم شیرازی در امور حسبیه و شرعیه بودند.

ایشان  قبل از پیروزی نهضت با تاسیس کانون جوانان دامغان به تربیت چهره های انقلابی و مبارز پرداخت که اکثر چهره های انقلابی دامغان را می توان محصول آن جلسات دانست.

بعد از انقلاب هم در کنار تدریس، مدیریت کمیته امداد امام خمینی (ره)  را به مدت 7 سال به عهده گرفتند و هم زمان در فعالیت های اجتماعی از قبیل بازدید از جبهه ها شرکت می نمود.

از حجت الاسلام شاهچراغی آثار مکتوب فراوانی باقی است که اکثرا در زمینه های حدیثی و مجموع اشعار مذهبی می باشد. فقط از بین این آثار کتاب «کیمیای حکمت» در سال 1380 توسط نشر حرم در قم و با مقدمه حجت الاسلام سید رضا تقوی به چاپ رسید ، اشعار ایشان در نشریات مختلفی هم به چاپ رسیده است.

ایشان دارای 9 فرزند (5 پسر و 4 دختر) بودند که فرزند ارشد ایشان حاج سید حسن شاهچراغی نماینده دامغان در مجلس شورای اسلامی و سر پرست موسسه کیهان در اسفند ماه 1364 به شهادت رسید.

 حجت الاسلام شاه چراغی در طول این سال ها به اقامه جماعت در مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام واقع در منطقه خوریا اشتغال داشتند.

 زندگی نامه حجت الاسلام والمسلمین شهید حاج سید حسن شاهچراغی          

شهید سید حسن شاهچراغی نهم بهمن سال 1331 هجری شمسی در یکی از محله های قدیمی شهر «دامغان» کودکی از خانواده سادات پا به عرصه هستی گذاشت. نام او را به عزت و یادمان پدربزرگ، «سید حسن» نامیدند. او فرزند ارشد روحانی عامل و وارسته حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا سید «مسیح» شاهچراغی بود.

شهید شاهچراغی دراین خصوص می گوید: «من در یکی از خانواده های روحانی تولد یافتم. تا آنجا که به یاد دارم پدرم از راه تدریس در مدرسه ی علمیه دامغان به همراه عمویم، زندگی را اداره می کردند.»

سید «حسن» در سایه مادری پرورش یافت که متدین، بی آلایش، علاقمند به اسلام، قرآن، اهل بیت (علیهما السلام) و روحانیت معظم بود. ایشان در همه لحظات زندگی خصوصاً در طفولیت و دوران ستم شاهی، یاور سید «حسن» بودند. شهید در جمع خانواده و در بین 4 خواهر و 4 برادرش، موقعیت خاصی داشت. او چشم و چراغ خانه بود. محیط خانواده با حضورش گرم و شاداب می نمود.

شهید شاهچراغی، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را با موفقیت کامل به پایان بردند و مدتی نیز در کنار پدر بزرگوارشان در حوزه علمیه ی دامغان به فراگیری علوم دینی پرداختند. شهید شاهچراغی پس از دوران متوسطه همانند بزرگان خانواده اش راه حوزه علمیه را برگزید تا درس دین را بیاموزد و در خدمت آن قرار گیرد.

از آغازین روزهای ورودش به جمع طلاب مدرسه حقانی قم، به خوبی روشن بود که آینده درخشانی دارد، زیرا جستجو گری و کنکاش در مسائل مختلف علمی و اجتماعی از ویژگی های بارز او بود.

از دیگر خصوصیات ایشان آن بود که در عصر خودش زندگی می کرد. زمان و نیازمندی های آن را به خوبی می شناخت و با زمان و تحولاتی که در جامعه بوجود می آمد آشنایی داشت. ورودش به مدرسه حقّانی، سرفصل جدید و تجدید حیات تازه بود تا از اندیشه ژرف و ارزشمند عالمان و عارفانی همچون حضرات آیات خزعلی، جنتی، مصباح یزدی، احمدی میانجی و نیز شهیدان والامقام حضرات آیات بهشتی و قدوسی رحمت ا... علیهما بهره مند شود.

شهید شاهچراغی از رهبران اصلی انقلاب اسلامی در شهرستان دامغان بود. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مشاوران و مسئول دفتر شهید آیت الله قدوسی در دادستانی انقلاب به فعالیت پرداخت و سپس از سوی مردم دامغان به نمایندگی مجلس برگزیده شد تا در آذر ماه سال 61 به تقاضای وزیر وقت ارشاد، مسئولیت موسسه کیهان را پذیرفت.

شهید حاج سید حسن شاهچراغی در اول اسفند ماه سال 1364 در پی اصابت موشک جنگنده های رژیم بعثی به هواپیمای حامل آنان با حدود پنجاه نفر از همراهان خود به فیض شهادت نائل آمدند. از آن شهید عالیقدر دو فرزند به نامهای «سید مهدی و سید مسیح» به یادگار باقی مانده است. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha