اهمیت آزادسازی مزارع الملاح در حومه شمالی حلب چیست؟

 اهمیت آزادسازی مزارع الملاح در حومه شمالی حلب چیست؟

به گزارش سراج24،منطقه مزارع الملاح شامل سه مزرعه میانی و شمالی و جنوبی است که به یکدیگر متصل هستند و هر سه با هم یک منطقه استراتژیک مهم در شمال حلب را تشکیل می‌دهند.

این مزارع طی سالهای گذشته شاهد درگیری‌های شدیدی بین ارتش سوریه و گروههای تروریستی بود. ارتش سوریه تلاش داشت که مزارع شمالی را که حلقه ارتباطی به مزارع جنوبی به شمار می رود، به کنترل خود در آورد و سپس از آنجا به سمت جاده الکاستیلو که شاهراه اساسی برای امدادرسانی به گروههای مسلح  از حومه شمالی حلب به سمت محلات شرقی این شهر به شمار می‌رود، پیشروی کند.

ارتش سوریه و همپیمانان آن 25 ژوئن گذشته (5 تیر) پیشروی خود را به سمت مزارع شمالی آغاز کرد و فردای آن روز بعد از درگیری‌‌های شدید با تروریستها که منجر به کشته شدن دهها تن از آنها از جمله عناصر گروه نورالدین الزنکی و جبهه النصره شد، این مزارع را به کنترل خود در آورد.

گروههای تروریستی دو روز بعد از کنترل ارتش سوریه و همپیمانانش بر مزارع شمالی تلاش کردند که این مزارع را بازپس بگیرند اما تلاشهای آنها به شکست انجامید و گرچه به استفاده از خودروهای بمب گذاری شده و عوامل انتحاری روی آوردند اما متحمل خسارتهای بیشتری شدند و شمار زیادی از عناصر خود از جمله سرکرده های میدانی و نظامی از دست دادند. سپس ارتش سوریه و همپیمانان آن از طریق تشدید حملات توپخانه‌ای و موشکی به مواضع تروریستها در مزارع جنوبی به آنها فشار آوردند.

بعد از این تلاشها ارتش سوریه و همپیمانانش امروز موفق شدند در داخل مزارع جنوبی نفوذ کنند و کل این مزارع را به کنترل کامل خود در آوردند. ارتش سوریه با آزادسازی کامل مزراع الملاح، دستاورد مهمی در این مزارع که از ویژگی های ژئوپلتیکی برخوردار است، کسب کرد. 

ارتش سوریه با کنترل بر مزارع الملاح دستاوردهای زیر را کسب کرده است:

1.ارتش سوریه با آزادسازی کامل مزارع الملاح، جاده الکاستیلو را در تیررس خود قرار داده و به فاصله 1360 متری این جاده رسیده‌ است. این جاده تنها شاهراه برای گروههای تروریستی از حومه شمالی حلب به سمت اردوگاه حندرات و از آنجا به سمت محلات شرقی حلب به شمار می‌رود.

2.ارتش سوریه و همپیمانانش با کنترل بر مزارع الملاح، تروریستها را در ورودی شمالی حلب در منگنه قرار داده‌اند.

3.برقرای امنیت نقطه اتکای ارتش سوریه برای بازگشایی محور عملیات جدید از سمت غرب به سمت اردوگاه حندرات.

افزایش امنیت منطقه ای که شامل راههای ارتباطی بین منطقه صنعتی و جاده نبل و الزهرا می‌شود

ابعاد کنترل ارتش سوریه بر مزارع الملاح

1.افراد مسلح موجود در محلات شرقی حلب از طریق جاده الکاستیلو خود را به بزرگترین مرکز تجمع افراد مسلح می رسانند و از آنجا خود را به حومه شمالی و غربی حلب و سپس به مرکز تجمعی بزرگتر در ادلب می‌رسند و از آنجا برای مداوای مجروحان و انتقال سلاح و مهمات به سمت ترکیه می روند

2.محاصره شهر حلب و جدا کردن کامل آن از حومه حلب

3.آغاز عملیات نظامی به سمت محلات شرقی حلب و یا تحقق آشتی‌هایی مانند آشتی منطقه الدار الکبیره در حمص.


منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

لاریجانی با رئیس جدید مجلس نمایندگان عراق گفتگو کرد

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

واکنش صهیونیست‌ها به تبادل آتش در جولان

0 نظر

ارسال نظر

capcha