حاشیه ای از رزمایش مقابله با تهدیدات امنیتی در کرج

بمب‌گذاری کرج از شایعه تا واقعیت/حکایتی از داستان‌های تلگرامی

بمب‌گذاری کرج از شایعه تا واقعیت/حکایتی از داستان‌های تلگرامی

به گزارش سراج24، بعد از ظهر روز شنبه تِم فضای مجازی رنگ شایعه به خود گرفت کاربران کرجی در حالی که سعی می‌کردند گوی سبقت را از همدیگر بربایند سعی در پیشی گرفتن از یکدیگر برای ارسال خبری مبنی بر بمب‌گذاری در امامزاده حسن (ع) شدند.

ساعت از ۱۵ گذشته بود که سیل پیام‌ها در تلگرام به راه افتاد که در کرج بمب گذاری شده و در پی آن صدها فرضیه، داستان و حکایت از مردمی که ناخواسته و ناآگاه به این داستان دامن زدند منتشر شد که هیچکدام رنگ واقعیت نداشت.

یکی مدعی شده بود که عامل انفجار یک پیرزن بوده و دیگری یک داستان تمام و کمال از ابتدا تا انتها را منتشر کرده بود این در حالی بود که اصل ماجرا برگزاری یک مانور بوده است.

ساعت از ۱۹ گذشته که خبرنگار مهر به میدان کرج رسیده، خبری از شیشه های ریخته شده روی زمین و گلوله روی دیوار نیست اصلا خبری نیست که نیست طبق گفته یکی از شهروندان ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه اجرای مانور به پایان رسیده و یکی از دلایل شایعه پراکنی در فضای مجازی و واقعی عدم اطلاع رسانی و عدم حضور خبرنگاران در این مانور بوده است.

برای پیگیری بیشتر به سراغ سرهنگ محمدرضا خسروی، معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان البرز می رویم تا از وی بخواهیم ماجرا را تشریح کند.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان البرز نیز به اجرای رزمایشی در ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه در دو نقطه کرج اشاره می کند و هدف از اجرای این مانور را ارتقاء توان رزمی پلیس استان در شهرستان کرج می داند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه این نمایش رزمی به منظور کاهش آسیب پذیری و پایدارسازی تاسیسات و افزایش توان مقاومتی اجرا شده است، گفت: پدافند غیرعامل یکی از مهمترین ابزارهای بازدارندگی و همچنین بهترین و مناسبترین شیوه برای کاهش مخاطرات است.

به گفته معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان البرز اقدامات پدافند غیرعامل برای کاهش آسیب پذیری و افزایش مقاومت، پایداری و تداوم فعالیت دستگاه های در مقابله با تهدیدها است.

سرهنگ خسروی گفت: به همین منظور ظهر روز گذشته (شنبه) طرح پیشگیری از بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه با بکارگیری تمام توان نیروهای متخصص پلیس در کرج اجرا شد.

وی یادآور شد: این گونه مانورها در تمام فصول سال برای ارتقاء توان رزمی پلیس در نقاط مختلف استان البرز اجرا می شود.

اما؛ معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان البرز در پاسخ به این سوال که «چرا این رزمایش بدون حضور خبرنگاران انجام شده است»، گفت: نیروهای امنیتی و انتظامی در خصوص مسائل امنیتی آموزش می بینند این رزمایش بدون حضور خبرنگاران و برای ارزیابی توان رزمی نیروهای مسلح استان انجام شد.

در ادامه سرهنگ رضا اکبری رئیس پلیس راه استان البرز در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اینکه ممکن بود این مانور در جاده انجام شود، گفت: هدف ارزیابی مقاومت و قدرت پلیس استان است.

در این راستا هرچقدر اطلاع رسانی بعد از این شایعات باعث شد که مردم به اصل ماجرا پی ببرند اما اگر پیش از برگزاری مانور اطلاع رسانی های مناسبی در این رابطه صورت گیرد اساسا هیچ شایعه ای در شهر شکل نخواهد گرفت.
 

اخبار مرتبط

محتوای فریبنده چگونه مخاطب را فریب می‌دهد؟!

تکذیب شایعه قحطی روغن نباتی در تاکستان قزوین

ویژه برنامه «مدافعان امنیت» در کرج برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha