منوچهر محمدی در سالگرد انهدام پرواز شماره 655

فیلمسازان به موضوعات کلان توجه نشان دهند/ خروج مسئولان فرهنگی از روزمرگی

فیلمسازان به موضوعات کلان توجه نشان دهند/ خروج مسئولان فرهنگی از روزمرگی

به گزارش سراج24،منوچهر محمدی تهیه کننده باسابقه سینمای ایران درباره دغدغه هنرمندان و  سینمای ایران برای ساخت آثار ملی چون فاجعه سقوط هواپیمای ایرباس و اقدامات تروریستی صورت گرفت از این دست گفت:  سینمای ایران به عنوان سینمای متفاوت از سایر کشورها به دلیل پاره ای از مولفه های معرفت شناختی و فرهنگی متمایز است، شکی نیست سینمای ایران جدای از وجه سرگرمی و پرکردن اوقات فراغت مردم ایران، می باید نسبت به مسایل عمده ای که به گونه ای با استراتژی کلی کشور و شرایط سیاسی اجتماعی ایران در منطقه تقارن پیدا می کند، واکنش نشان بدهد و هیچ جای تردیدی نیست.

طرح های ملی باید دغدغه فیلمساز شود/ مدیران باید دغدغه فرهنگی داشته باشند

وی ادامه داد: اما طبیعتا ذکر چند نکته ضروری است اول اینکه طبعا چنین کاری باید دغدغه فیلمساز باشد، یا ساختار فرهنگی کشور چنان ساز و کاری داشته باشد که این مهم را تبدیل به دغدغه فیلمساز کند. مراد تعامل فرهنگی بین فیلمساز و مدیران فرهنگی نه به معنی مدیران تکنوکرات یا بروکرات است بلکه مدیران فرهنگی که خودشان هم به طور جد دغدغه این مسایل را داشته باشند.

تهیه کننده فیلم «از کرخه تا راین» و «امکان مینا» گفت: در این صورت است که می توان با مهیا کردن بستر و شراط مناسب نسبت به ساخت این گونه آثار نیز با یک عزم ملی اقدام کرد. اما نکته قابل اهمیت این است که طبعا نمی توان از سینما توقع رفتار رسانه ای مثل روزنامه یا خبرگزاری یا حتی صدا و سیما را داشت. طبیعی است که این رسانه ها در مقابل حوادث مهم خیلی سریع واکنش نشان می دهند و اظهار نظر و  تحلیل می کنند  ولی فیلم سینمایی به معنای هنرمندانه کلمه، اقتضائاتی را طلب می کند اعم از تحقیق میدانی، یافتن ایده اولیه، پرورش ایده اولیه تا رسیدن به یک فیلمنامه منسجم کامل و داستانی که باید دارای جذابیت های مهم و همچنین تاثیرگذار بر مخاطب را داشته باشد.

محمدی در ادامه گفت:  متاسفانه ما در فضای رسانه ای موجود کشور به دلیل پاره ای مسایل سیاسی سطحی از مطالبات را از سینمای ایران مطرح می شود که اساسا با طبیعت سینمای ایران همخوانی ندارد یعنی نمی توانید یک اثر نقاشی فاخر طلب کنید و ضمنا بگویید 48 ساعت آینده آماده شود. به خاطر دارم یکی از مدیران فرهنگی در یکی از مصاحبه های تلویزیونی که همزمان با جنبش 99 درصدی در آمریکا انجام می شد، گفت: چرا سینمای ایران نسبت به این جنبش 99 درصدی واکنش نشان نمی دهد و فیلم نمی سازد من همان زمان گفتم اولا عمق این جنبش و پایداری آن مکشوف نیست و معلوم نیست که اساسا سرانجامش به کجا خواهد انجامید . اگر فرض کنیم سینمای ایران همین الان سناریوی کامل راجع به این جنبش موجود داشته باشد تولیدش حداقل یک سال طول می کشد . همین هم شد آن جنبش بعد از چند ماه تظاهرات سرکوب شد و عملا جمع شد. ممکن است این نارضایتی کماکان در جامعه آمریکا وجود داشته باشد اما این که ما این فیلم را برای چه مخاطبی می سازیم نکته حایز اهمیتی است.

 

فیلمسازان به موضوعات کلان و راهبردی توجه نشان دهند

تهیه کننده فیلم تحسین شده «مهمان داریم» گفت: فکر می کنم ضروری و لازم است که فیلمسازان ما به عنوان بخشی از هویت ملی و فرهنگی کشور نسبت به موضوعات کلان و راهبردی و حتی حوادثی که ما به عنوان یک ایرانی نقش جدی در آن  داشتیم، توجه نشان بدهند. من فکر می کنم این بخشی از یک دیپلماسی عمومی است که هر ایرانی معتقد و باور مندی می باید مساله و دغدغه اش باشد. ساده ترین این است . به عقیده من در دفاع از هویت ایرانی باید فرق اسلام شیعی ما با اسلام داعشی نه در یک اثر سینمایی بلکه در چندین اثر سینمایی به مردم جهان نشان داده شود چرا که وقتی به عنوان یک ایرانی مسلمان در خارج از کشور حضور پیدا می کنیم از نظر یک شهروند عادی اروپایی چندان تفاوتی بین ما، تکفیری ها و داعشی ها وجود ندارد فقط به دلیل اینکه مسملمانیم. باید ساعت ها حرف زه شود تا بفهمند با این نگاه اختلاف و مشکل جدی داریم. من به شخصه پرداختن به این مساله و بسیاری از مسایلی که این روزها بالاخص در منطه خاورمیانه در حال انجام است را جز ضروریات می بینم.

خروج مسئولین فرهنگی از روزمرگی

وی در خاتمه تاکید کرد: امیدوارم مسئولین فرهنگی از روزمرگی خارج شوند و کمی افق بلندتری را مد نظر قرار دهند و شرایطی فراهم کنند که حداقل فیلمسازانی که دغدغه هایی از این جنس دارند سرخرده و پشیمان نشده بلکه با امیدواری سراغ این دست سوژه ها بروند.


منبع:فارس

اخبار مرتبط

فیلم‌ساز انقلابی یعنی این؛ هرجا مظلومی باشد، برایش فیلم می سازم

سردار قاآنی و حجت‌الاسلام محمدی با خانواده شهید «حسن عبدالله‌زاده» دیدار کردند+عکس

کتابی که 40سال بعد ارزش آن مشخص می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha