روایت فرمانده ناجا از آسیب‌های اجتماعی

رئیس پلیس کشور: کنترل بر مناطق حاشیه نشین بسیار کم است

رئیس پلیس کشور: کنترل بر مناطق حاشیه نشین بسیار کم است

به گزارش سراج24، به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار حسین اشتری در دیدار با اساتید دانشگاه دفاع ملی اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم از این روزهای باقیمانده ماه مبارک رمضان به ویژه لیالی قدر فیض کامل را ببریم.

وی افزود: اساتید دانشگاه دفاع ملی در حوزه علم و پژوهش علاوه بر آشنایی با مأموریت‌های نیروهای مسلح به عنوان اتاق فکر امین و مطمئن، روزآمد و آگاه به مسائل، نیروی انتظامی را در اجرای مأموریت‌ها یاری می‌کنند وامیدواریم بتوانیم وظیفه خود را برای نظام مقدس جمهوری اسلامی تحت لوای مقام معظم رهبری به نحو احسن انجام دهیم.

فرمانده نیروی انتظامی به تشکیل جلساتی تحت عنوان بررسی آسیب‌های اجتماعی در محضر فرمانده معظم کل قوا با حضور مسئولان نظام در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این جلسات گزارشی از سوی مسئولان نظام در خصوص آسیب‌های اجتماعی ارائه شد که تدابیر و رهنمودهای معظم له چراغ راه مسئولان خواهد بود.

فرمانده ناجا ادامه داد: پنج آسیب اجتماعی چون اعتیاد، حاشیه نشینی و... از موضوعات مورد تأکید معظم له بود که مسئولان نظام باید در جهت رفع آن اهتمام جدی داشته باشند.

وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب همچنین تأکید کردند در این رابطه باید از ظرفیت‌های موجود در شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاونت اجتماعی وزارت کشور بهره برد.

اشتری افزود: پس از 6 ماه، در اردیبهشت ماه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در بحث آسیب‌های اجتماعی از سوی مسئولان نظام ارائه شد که مقام معظم رهبری تاکید کردند که اقدامات صورت گرفته خوب است اما کافی نیست بنابراین باید با "روحیه جهادی و نیز برنامه ریزی" این موضوعات دنبال شود.

فرمانده ناجا در ادامه با اشاره به معضل اعتیاد، بیان کرد: وجود حداقل یک میلیون و 500 هزار معتاد در کشور تاثیرات منفی به همراه دارد.

این مقام عالی انتظامی با اشاره به اینکه 50 درصد سرقت‌های خرد از سوی معتادان انجام می‌شود، تصریح کرد: بیش از 50 درصد زندانیان با این بلای خانمانسوز به نوعی در ارتباط هستند.

وی به تاثیرات مخرب موادمخدر صنعتی، روانگردان ها و ارتباط آن با برخی از حوادث نظیر قتل، نزاع و درگیری اشاره و مطرح کرد: موادمخدر، ریشه بسیاری از جرائم است به گونه‌ای که استعمال مواد افیونی به ویژه روانگردان و مخدرهای صنعتی موجب شده تا فرد در شرایط طبیعی نبوده و مرتکب جرم شود.

اشتری با بیان اینکه در سال بیش از 500 تن مواد مخدر در کشور کشف می‌شود، افزود: لازم است در حوزه کشفیات اقدامات مقابله‌ای و پیشگیرانه برنامه ریزی شود.

این مقام عالی انتظامی به اقدامات ناجا نظیر انسداد و تجهیز مرز به امکانات الکترونیکی و اپتیکی اشاره و خاطرنشان کرد: از سوی دیگر مذاکراتی با سازمان‌های بین المللی در حوزه مبارزه با مواد مخدر انجام می‌شود اما همکاری‌های لازم از سوی این سازمان‌ها صورت نمی‌گیرد؛ همچنین حضور آمریکایی‌ها در افغانستان موجب شده که کشت خشخاش چندین برابر شود.

اشتری از توزیع کنندگان خرد مواد مخدر به عنوان معضلی مهم نام برد و گفت: روزانه تعداد زیادی توزیع کننده مواد در سطح کشور دستگیر می‌شوند در حالی که ظرفیت زندان‌های ما محدود است.

وی درباره معتادان متجاهر، گفت: در تهران 20 هزار معتاد پرخطر وجود دارد در حالی که متأسفانه امکانات برای نگهداری و بازتوانی آنها کافی نیست؛ با مشاهده معتادان در سطح شهر این سؤال مطرح می‌شود که پلیس چه وظیفه‌ای در این راستا برعهده دارد در حالی که شناسایی، دستگیری و تحویل معتادان به کمپ‌های ترک اعتیاد از وظایف ناجا به شمار می‌آید و نگهداری بر عهده سازمان‌های دیگر است.

فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: کمبود محل نگهداری معتادان متجاهر بارها اعلام شده است اما شهرداری و استانداری‌ها صرفاً در صدد جمع آوری معتادان هستند اما آنچه که اولویت دارد، بازتوانی این افراد است.

این مقام عالی انتظامی، جمع آوری زنان معتاد متجاهر را یکی از اقدامات خوب پلیس عنوان کرد و گفت: تعداد این افراد خیلی کم است اما این به معنای آن نیست که وجود ندارد.

وی با اشاره به پدیده حاشیه نشینی، خاطرنشان کرد: بیش از 10 میلیون حاشیه نشین در کشور وجود دارد که البته مناطق توسعه نیافته نیز جزء آن به شمار می‌آید.

سردار اشتری با بیان اینکه کنترل بر مناطق حاشیه نشین بسیار کم است و قطعاً آسیب‌هایی را به همراه دارد بر ضرورت ساماندهی حاشیه نشینی در کشور تأکید کرد.

وی به موضوع طلاق اشاره کرد و گفت: نیروی انتظامی مستقیماً با این موضوع در ارتباط نیست اما شاهد آثار سوء آن در جامعه هستیم.

فرمانده ناجا با اشاره به فعالیت 600 مراکز مشاوره و مددکاری در کلانتری‌های سطح کشور مطرح کرد: 70 درصد پرونده‌های ارجاعی به کلانتری‌ها توسط مشاوران مجرب به مصالحه منتج می‌شود.

اشتری خاطر نشان کرد: نیروی انتظامی در راستای مبارزه و کاهش آسیب‌های اجتماعی و ناهنجاری‌ها در خط مقدم است اما لازم است در این حوزه دستگاه‌های متولی و مسئول دیگر ورود پیدا کنند و نیروی انتظامی را یاری کند.

وی از شناسایی و برخورد با شبکه‌های مروج فساد در جامعه خبر داد و گفت: نیروی انتظامی در برخورد با بدحجابی بر طبق قانون عمل می‌کند.

اشتری ادامه داد: ما به دنبال پیشگیری اجتماعی هستیم اما باید این امر از محیط خانه، مدرسه و دانشگاه انجام شود تا بتوانیم از وقوع هر نوع حادثه و جرم پیشگیری کرده و با آن برخورد کنیم.

فرمانده ناجا در خاتمه گفت: همکارانم با اراده، عزم راسخ، ایثار و خالصانه برای تأمین امنیت، آرامش و آسایش جامعه تلاش می‌کنند و تعبیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر مجاهد فی سبیل الله قطعاً بیانگر همین موضوع است.

اخبار مرتبط

«ثبت نام و اعزام زوار به اربعین» ترفند کلاهبرداران سایبری است/گول تبلیغات کذب و فریبنده را نخورید!

محدودیت تردد برای مراسم تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری

ناجا پیشتاز امر به معروف و نهی از منکر است

0 نظر

ارسال نظر

capcha