پیونگ‌یانگ قصد کرنش در برابر آمریکا را ندارد

پیونگ‌یانگ قصد کرنش در برابر آمریکا را ندارد

به گزارش سراج24،تنش میان کره شمالی و آمریکا داستانی دراز دارد و تحریم‌های همه‌جانبه آمریکا علیه این کشور با وجود فشارهای اقتصادی بسیار به مردم کره شمالی نتوانست مانع از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای شود. مؤسسه علوم و امنیت بین المللی آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که کره شمالی احتمالاً بیش از 21 بمب اتمی در اختیار دارد و طی 18 ماه گذشته بیش از 6 سلاح اتمی جدید تولید کرده است.

هرچند تلاشهایی برای کاهش تنش میان طرفین صورت گرفته اما هربار به‌دلیلی این اقدامات بی‌نتیجه مانده است، حتی اخباری مبنی بر طرح نمایندگان کنگره آمریکا برای تعلیق همکاری هسته‌ای با چین (به‌عنوان اصلی‌ترین حامی کره شمالی) درصورت امتناع پکن از اجرای تحریم‌های سازمان ملل علیه این متحد خود تهیه شد.

طبق این طرح، رئیس جمهور آمریکا ملزم می‌شود ظرف مدت 6 ماه مشخص کند آیا چین در موارد مختلف گسترش تسلیحات هسته‌ای از جمله انتقال تجهیزات هسته‌ای آمریکا به کشور ثالث بدون موافقت دولت آمریکا دست داشته و یا اینکه اقدام به استفاده از تجهیزات هسته‌ای آمریکا برای مصارف نظامی کرده است، این درحالی است که، در ادامه محکومیت برنامه اتمی کره شمالی از سوی جامعه بین المللی، چین اعلام کرده است که صادرات فناوری‌هایی را که قابلیت استفاده در تولید و ساخت سلاح‌های هسته‌ای دارد، به کره شمالی ممنوع کرده است.

از سوی دیگر کره شمالی نیز در واکنش به فشارهای آمریکا سکوت نکرده و طی سالهای اخیر بارها شهروندان آمریکایی حاضر در این کشور را به زندان انداخته است. پیونگ‌یانگ در تازه‌ترین اقدام اعلام کرد که درباره 2 شهروند آمریکایی بازداشت شده در این کشور با دولت آمریکا مذاکره نخواهد کرد.

کره شمالی از حضور نظامی آمریکا در شبه‌جزیره کره بارها ابراز ناراحتی کرده است. این کشور ژانویه چهارمین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد و در ماه فوریه نیز یک ماهواره را با استفاده از موشک بالستیک به فضا پرتاب کرد. آمریکا نیز با برگزاری رزمایش در آبهای شبه‌جزیره کره سعی در به رخ کشیدن قدرت نظامی خود داشت که کمیته دفاعی کره شمالی تهدید کرد پیونگ یانگ پایگاه‌های نظامی آمریکا در خاک کره جنوبی را با حملات هسته‌ای پاسخ خواهد داد.

تحرکات اخیر کره شمالی تنها با هدف نمایش قدرت هسته‌ای خود به آمریکا صورت نگرفته و کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی نیز در تیررس اهداف مقامات پیونگ‌یانگ قرار دارند، به‌عنوان مثال پس از انتشار خبری مبنی بر نشانه‌هایی از احتمال آماده‌سازی کره شمالی برای شلیک یک موشک بالستیک ارتش ژاپن به‌حالت آماده‌باش درآمد.

کره جنوبی نیز به‌صورت مستمر تحرکات همسایه شمالی خود را زیر نظر دارد. امروز ارتش این کشور با انتشار بیانیه‌ای از اقدام پیونگ‌یانگ برای شلیک یک موشک میان‌برد با برد 400 کیلومتر از منطقه ونسان خبر داد. ادامه آزمایش‌های موشکی کره شمالی در حالی است که هشدارهای بین المللی در خصوص نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل همچنان ادامه دارد و فشار آمریکا و متحدانش برای توقف آزمایشات هسته‌ای این کشور به نتیجه نرسیده است.منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

بن سلمان چه بلایی بر سر فعالان حقوق زنان می‌آورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha